Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 0-0

εργοτελης παοκ

O απογοητευτικός και ανύπαρκτος ΠΑΟΚ κατάφερε χάρη στον τερματοφύλακα του Ντάνιελ Φερνάντεζ αλλά και τον διαιτητή της αναμέτρησης να πάρει ισοπαλία από τον Εργοτέλη

Στο Παγκρήτιο στάδιο οι 1.500 περίπου φίλαθλοι ήταν.... και πάρα πολλοί, αφού το θέαμα που πρόσφεραν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, δεν άξιζε να το δει κανένας.
Ανύπαρκτος ο ΠΑΟΚ, με θέληση αλλά όχι ικανότητα ο Εργοτέλης. Έτσι τα 90 λεπτά έμοιαζαν σαν μαρτύριο για όλους: Παίχτες, φιλάθλους αλλά και τον διαιτητή της αναμέτρησης που τα έκανε "μούσκεμα", αφού δεν έδωσε τουλάχιστον ένα καθαρό πέναλτι (ένα ακόμα είναι αμφισβητούμενο) υπέρ του Εργοτέλη ενώ στις καθυστερήσεις δεν έδειξε την κόκκινη κάρτα του Τζούνιορ που γρονθοκόπησε τον Ηλιάδη.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Χίμπλιγκερ, Κορδονούρης, Κοιλιάρας (81' Σκουλούδης), Ζαπρόπουλος, Τζούνιορ, Κένεντι, Ογνκιένοβιτς (68' Νατσέφσκι), Μπούντιμιρ, Τάσιτς, Φραγκουλάκης

ΠΑΟΚ (Γιώργος Παράσχος): Φερνάντεζ, Μουμίν, Μπαρκαουάν, Γεωργιάδης (59' Γκονζάλες), Μελίσσης, Κωνσταντινίδης, Ζαγοράκης (68' Ηλιάδης), Μέγκαχεντ, Τόργκελε (78' Γασεμάκης), Μίετσελ, Αραμπατζής
td> Με μια ματιά
Ο ΠΑΟΚ έμεινε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη αφού στο Παγκρήτιο εμφανίστηκε μόνο η... σκιά του.

Από την αρχή του αγώνα ο Εργοτέλης κατάφερε να κερδίσει τον χώρο του κέντρου και να "κάνει παιχνίδι".

Βέβαια δεν δημιούργησε κάποια κλασική ευκαιρία αλλά και με την βοήθεια του ανέμου κατάφερε να απειλήσει με δυνατά σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά και από εκτελέσεις φάουλ.

Άλλωστε οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται και για δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν.

Μία περίπτωση ήταν αυτή στο 43', όταν σε μία φάση μετά από κόρνερ, ο Τζούνιορ έκανε την κεφαλιά η μπάλα ακούμπησε στο τεντωμένο χέρι του Μέγκαχεντ που όμως βρισκόταν σε πολύ κοντινή απόσταση με τον παίκτη του Εργοτέλη γι'αυτό και ο διαιτητής κ. Κοντογιαννίδης το θεώρησε ακούσιο.

Η άλλη περίπτωση ήταν στο 71' όταν διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι σε "καθαρή" ανατροπή του Μπούντιμιρ από τον Μέγκαχεντ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ.

Άλλωστε σε αρκετά σουτ "δηλητήριο" είπε "όχι" ο Φερνάντεζ, όπως στου σουτ του Ογκιένοβιτς στο 7', αλλά και στις δύο εκτελέσεις φάουλ του Τοζύνιορ.

Και αν στο 3' ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε εντυπωσιακά στο 72' ήταν κάτι παραπάνω από εκπληκτικός, αφού με μία απίστευτη επέμβαση έσωσε την ομάδα του στην πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου του Εργοτέλη.

Ο Δικέφαλος από την άλλη που παρατάχθηκε με 3-5-2 και λίγο "μπερδεμένος" με την νέα τακτική, δεν μπόρεσε να απειλήσει σε καμία περίπτωση την αντίπαλη εστία και η μοναδική φορά που έκανε κάτι ήταν στο 59', όταν ο Ζαγοράκης σούταρε από πλάγια θέση και απέκρουσε ο Πόζα.

Με βάση την απόδοση των δύο ομάδων, ο Εργοτέλης μάλλον δεν πρέπει να είναι ευχαριστημένος με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας ενώ ο ΠΑΟΚ που ίσως να είχε το μυαλό του στον επαναληπτικό του Κυπέλλου την Τετάρτη με τον Παναθηναϊκό, θα πρέπει να "συνέλθει" γρήγορα αν θέλει να έχει ελπίδες στον αγώνα του ΟΑΚΑ.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Ντανιέλ Φερνάντεζ. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έσωσε την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις και ήταν ο καλύτερος του αγώνα. Ο Πορτογάλος απέδειξε για άλλη μία φορά ότι πρόκειτια για έναν τερματοφύλακα που μπορεί να κάνει καριέρα στην Ευρώπη.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα πάντα! Τον απίστευτα κακό ΠΑΟΚ, τον Εργοτέλη που δεν μπόρεσε να νικήσει αυτήν την ομάδα, τους λιγοστούς φιλάθους και τον διαιτητή του αγώνα.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Εργοτέλης: Πόσα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Κοιλιάρας, Ζαπρόπουλος, Τζούνιορ, Κένεντι, Ογκιένοβιτς, Μπούντιμιρ, Τάσιστς, Φραγκουλάκης

ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουάν, Ζαγοράκης, Μίετσελ, Τόργκελε, Γεωργιάδης, Μελίσσης, Μουμίν, Μέγκαχεντ

Σουτ
1' Έναρξη αγώνα
1' Κόρνερ Eργοτέλης
O Εργοτέλης κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα
3' Σχόλιο
Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά και έχει την κατοχή της μπάλας.
3' Σουτ Eργοτέλης Τζούνιορ
Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Τζούνιορ και ο Φερνάντεζ αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ
5' Σχόλιο
Πέντε λεπτά έπρεπε να περάσουν για φτάσει ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στην περιοχή του αντιπάλου
7' Σουτ Eργοτέλης Ογκιένοβιτς
Δυνατό σουτ του Ογκιένοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φερνάντεζ
9' Σχόλιο
Φυσάει πολύ δυνατά και οι παίχτες του Εργοτέλη προσπαθούν να αιφνιδιάσουν με τα δυνα΄τα σουτ. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ δεν έχει καταφέρει καν να φτάσει στην αντίπαλη εστία...
9' Κίτρινη κάρτα Eργοτέλης Τζούνιορ
10' Τραυματισμός Μουμίν
Ο Μουμίν χτύπησε στο κεφάλι σε μία σύγκρουση του με τον Φάμπιο Τζούνιορ και βρίσκεται εκτός αγωνιστικού χώρου
13' Τραυματισμός ΠΑΟΚ Μουμίν
Με προστατευτικό δίχτυ συνεχίζει στον αγώνα ο Μουμίν
18' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ αρχίζει σιγά σιγά να ανεβαίνει και προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του αγώνα
30' Κόρνερ ΠΑΟΚ
30' Σχόλιο
Πολύ κακός ο αγώνας με τον ΠΑΟΚ να έχει πάρει πλέον την κατοχή της μπάλας αλλά τίποτα περισσότερο...
40' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μέγκαχεντ
43' Σχόλιο
Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για πέναλτι που δεν δόθηκε μετά από χέρι του Μίετσελ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Έγινε ένα κόρνερ ο Τζούνιορ έκανε την κεφαλιά η μπάλα ακούμπησε στο τεντωμένο χέρι του Μέγκαχεντ που όμως βρισκόταν σε πολύ κοντινή απόσταση με τον παίκτη του Εργοτέλη γι'αυτό και ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σουτ ΠΑΟΚ
59' Σουτ ΠΑΟΚ Ζαγοράκης
Σουτ του Ζαγοράκη μπλοκάρει ο Φερνάντεζ
60' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Στην θέση του Γεωργιάδη, μπήκε ο Γκονζάλες
65' Σχόλιο
Πολύ βαρετός ο αγώνας με ούτε μία σημαντική ευκαιρία
68' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Βγήκε ο Ζαγοράκης, μπήκε ο Ηλιάδης
69' Αλλαγή παίκτη Eργοτέλης
Μπήκε ο Νατσέφσκι, βγήκε ο Ογκιένοβιτς
71' Σχόλιο
Ο διαιτητής δεν δίνει πέναλτι σε ανατροπή του Μπούντιμιρ από τον Μέγκαχεντ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ
72' Ευκαιρία Eργοτέλης
Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Τζούνιορ, ο Φερνάντεζ με απίστευτη επέμβαση σώζει την ομάδα του
78' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μπήκε ο Γιασεμάκης, βγήκε ο Τόργκελε
83' Αλλαγή παίκτη Eργοτέλης
Στην θέση του Κοιλιάρα μπήκε ο Σκουλούδης
90' Ευκαιρία Eργοτέλης
Πολύ δυνατό σουτ του Φρακγουλάκη αποκρούει με δεύτερη προσπάθεια ο Φερνάντεζ
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ηλιάδης
90' Κίτρινη κάρτα Eργοτέλης Τζούνιορ