ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ένα χρόνο χωρίς νίκη μακρυά από την Αθήνα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε στην Τούμπα να σπάσει την αρνητική παράδοση που τον θέλει να μην μπορεί να νικήσει μακρυά από την Αθήνα. Συμπλήρωσε 13 σερί παιχνίδια χωρίς "διπλό" μετά το 1-2 στην Ξάνθη, ακριβώς πριν ένα χρόνο (videos)

Για 13η σερί φορά ο Παναθηναϊκός προσγειώθηκε στο Ελευθέριος Βενιζέλος μετά από εκτός έδρας αναμέτρηση χωρίς να έχει στις αποσκευές του τη νίκη.

H τελευταία φορά που το "τριφύλλι" επικράτησε μακρυά από την Αθήνα ήταν στις 7/10/2012, πριν ένα χρόνο δηλαδή, όταν και είχε περάσει από την Ξάνθη με δύο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου (1-2).

Έκτοτε αγνοεί τη νίκη σε 10 παιχνίδια στο πρωτάθλημα, 1 στο κύπελλο και 2 στην Ευρώπη. Συνολικά έχει 5 ισοπαλίες και 8 ήττες σε αυτά τα 13 ματς.

Κακός δαίμονας ο Πλατανιάς (0-1-2 στα Περιβόλια) αλλά και ο ΠΑΟΚ με 2 ήττες σε ισάριθμες επισκέψεις στην Τούμπα. Απέναντι στον Αστέρα "άγγιξε" τη νίκη, αλλά ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Περόνε.

Ο Παναθηναϊκός έχει διπλή ευκαιρία να σπάσει την παράδοση στο Παγκρήτιο όπου παίζει με τον Εργοτέλη στις 26/10 για το πρωτάθλημα και στις 30/10 για το κύπελλο. Εκεί όμως όπου οι Κρητικοί είναι για 20 σερί ματς αήττητοι!

13/01 ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 0-0

23/01 Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 1-0 (Κύπελλο)

02/02 Αστέρας Τρ.-Παναθηναϊκός 2-2

17/02 Αρης-Παναθηναϊκός 1-0

17/03 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0

15/09 Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 1-1

06/10 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-1

Τελείως αντίθετη είναι η εικόνα στα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει στο ίδιο διάστημα εντός Αττικής. Ο Παναθηναϊκός έχει 4 νίκες, 1 ισοπαλία και μόλις 1 ήττα στο πρόσφατο ματς με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Ωστόσο το "τριφύλλι" παραμένει γενικά χωρίς νίκη εκτός έδρας από τον αγώνα στο Ολυμπιακό Στάδιο απέναντι στην ΑΕΚ στις 03/03/2013. 'Έκτοτε μετρά 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.