ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ελληνικό "καρέ"

Αμανατίδης, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης

Τέσσερις Έλληνες αγωνίστηκαν στο Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια. Γκολ ο Αμανατίδης

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1, με τον αρχηγό τους, Γιάννη Αμανατίδη, να "ανοίγει" το σκορ στο 37ο λεπτό, ενώ την επαφή του με το σκοράρισμα διατήρησε ο Τσέχος Φένιν, που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 47'.
Για την Αρμίνια μείωσε, από θέση οφσάιντ, ο Αρτούρ Βισνιάρεκ στο 74ο λεπτό.

Βασικός για την Άιντραχτ αγωνίστηκε και ο Σωτήρης Κυργιάκος, ενώ στο 67ο λεπτό τρίτωσε το ελληνικό στοιχείο στην ενδεκάδα των γηπεδούχων, καθώς ο Βαγγέλης Μάντζιος έκανε το ντεμπούτο του στην Μπουντεσλίγκα, περνώντας στη θέση του Βάισενμπεργκερ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κυργιάκος τραυματίστηκε στο κεφάλι και αναγκαστικά αντικαταστάθηκε.

Το "παρών" στον αγωνιστικό χώρο έδωσε και ο Λεωνίδας Καπάνταης, ο οποίος αντικατέστησε τον Κάουφ στο 90', για να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσει, αλλά είδε τους τρεις συμπατριώτες του να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη.