CONFERENCE LEAGUE

Conference League: Σίφουνας Ντνίπρο στη Λεμεσό κόντρα στον Απόλλωνα, νίκη για Άλκμααρ

Η Ντνίπρο επιβλήθηκε με 3-1 του Απόλλωνα Λεμεσού στην Κύπρο και πάτησε σε θέση πρόκρισης από τον 5ο όμιλο του Europa Conference League, με πρωτοπόρο πάντα την Άλκμααρ.

Η Ντνίπρο πέρασε άνετα από τη Λεμεσό με αντίπαλο τον Απόλλωνα και το 3-1 για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa Conference League τη φέρνει σε θέση πρόκρισης. Οι Ουκρανοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Αρτέμ Ντόβμπικ που σημείωσε δύο γκολ κι έβγαλε την ασίστ για το 1-0 του Βαλεντίν Ρουμπτσίνσκι, όλα στο 1ο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι Κύπριοι ήταν να μειώσουν στο 58ο λεπτό με τον Ιωάννη Πίττα.

Η Άλκμααρ έκανε τα εύκολα δύσκολα στον ίδιο όμιλο όμως τελικά έκαμψε την αντίσταση της Βαντούζ με 4-1 στην Ολλανδία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γιουσούφ Μπαρασί στο 19', ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα με τον Άντονι Γκέλτσερ. Η απουσία του τραυματία Βαγγέλη Παυλίδη (ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν στον πάγκο) ήταν εμφανής, με τους Ολλανδούς να βρίσκουν τα γκολ της νίκης στο τέλος χάρη στους Σαμ Μπεουκέμα, Γιουκινάρι Σουγκαβάρα και Ντάνι ντε Βιτ.

Το αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Απόλλων Λεμεσού - Ντνίπρο 1-3 (58' Πίττας / 11' Ρουμπτσίνσκι, 26', 45' Ντόβμπικ)
  • Άλκμααρ - Βαντούζ 4-1 (19' Μπαρασί, 81' Μπεουκέμα, 90+2' Σουγκαβάρα, 90+5' Ντε Βιτ / 22' Γκέλτσερ)

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου

• 06/10 19:45 Ντνίπρο - Βαντούζ
  • 06/10 22:00 Άλκμααρ - Απόλλων Λεμεσού

• Τζουργκάρντεν - Μόλντε 3-2 (50' Ντουμπουγιά, 58' Μπαντά, 90+1' Ασόρο / 39' πέν. Φοφανά, 77' Μπρέιβικ)
  • Γάνδη - Σάμροκ 2-0 (9' Κάιπερς, 18', 65' Οτζίτζα Οφόε)

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

• 06/10 19:45 Μόλντε - Σάμροκ
  • 06/10 22:00 Γάνδη - Τζουργκάρντεν

• Κλουζ - Σίβασπορ 0-1 (28' πέν. Γκραντέλ)
  • Σλάβια - Μπαλκάνι 3-2 (26' Γιούρασεκ, 34' Ολαγίνκα, 41' Μάσοπουστ / 23' Κρασνίτσι, 29' Κορένιτσα)