BUNDESLIGA

Χέρτα - Φράιμπουργκ 2-2: Έσωσε το βαθμό στο τέλος και παρέμεινε ψηλά

Οι παίκτες της Φράιμπουργκ πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ επί του Ολυμπιακού στο "Καραϊσκάκης" για το Europa League 2022/23 © 2022 THANASSIS STAVRAKIS/ASSOCIATED PRESS

Η Φράιμπουργκ παρουσιάστηκε κουρασμένη αλλά κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας 2-2 απέναντι στη Χέρτα στο Βερολίνο.

Η Φράιμπουργκ κινδύνευσε να υποστεί την πρώτη ήττα ύστερα από εννέα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο τέλος τη Χέρτα στο Βερολίνο για την 9η αγωνιστική της Bundesliga και να διατηρηθεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχασαν ευκαιρίες και βρήκαν το γκολ έπειτα από πανέμορφη συνεργασία και εκτέλεση του Ντάνιελ Κιέρε στο 22'.

Δώδεκα λεπτά αργότερα όμως, ένα χέρι στην περιοχή έδωσε την ευκαιρία στον Ντοντί Λουκεμπάκιο να στήσει την μπάλα στη βούλα του πέναλτι και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η αντίδραση των παικτών του Κρίστιαν Στράιχ δεν ήταν τέτοια ώστε να προκαλέσει ανησυχία στους γηπεδούχους, που επιτέθηκαν περισσότερο και βρήκαν το γκολ της ανατροπής με τον Σουάτ Σερντάρ στο 61'.

Η είσοδος των Νιλς Πέτερσεν και Κέβιν Σάντε αποδείχθηκε καθοριστική, αφού ο δεύτερος ισοφάρισε σε 2-2 στο 78ο λεπτό και διατήρησε το αήττητο σερί για την ομάδα του.

ΧΕΡΤΑ: Κρίστενσεν, Κένι, Ρόχελ, Κεμπφ, Πλάτενχαρτ, Τουσάρ, Σούνιτς, Σερντάρ (84' Μπόατενγκ), Λουκεμπακιό, Γιόβετιτς (78' Ζέλκε), Ετζούκε (58' Ρίχτερ)

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Σιλντιγιά, Μ. Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κ. Γκίντερ, Έγκεσταϊν (76' Κάιτελ), Χέφλερ, Ντόαν (86' Χέλερ), Κιέρε (78' Τζέονγκ), Γκρίφο (70' Σάντε), Γκρέγκοριτς (70' Πέτερσεν)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 1-2 (32' Νταμπούρ / 18' Ντουκς, 87' πέν. Φίλκρουγκ)
  • Λεβερκούζεν - Σάλκε 4-0 (38' Ντιαμπί, 41', 52' Φρίμπονγκ, 90' Παουλίνιο)
  • Μάιντς - Λειψία 1-1 (45' Ίνγκβαρτσεν / 80' Ενκουνκού)
  • Μπόχουμ - Άιντραχτ 3-0 (71' Χόφμαν, 87' αυτ. Εντικά, 90+1' Φέρστερ)
  • Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 1-1 (55' Γκούμνι / 27' Γκέρχαρτ)
  • Ντόρτμουντ - Μπάγερν 2-2 (74' Μουκοκό, 90+4' Μοντέστ / 33' Γκορέτσκα, 53' Σανέ)
  • Γκλάντμπαχ - Κολωνία 5-2 (27' Φρίντριχ, 45+2' πέν., 76' Μπενσεμπαϊνί, 47' Στιντλ, 90+1' Τουράμ / 31' πέν. Κάιντς, 83' Χουσεϊνμπάσιτς)
  • Χέρτα - Φράιμπουργκ 2-2 (34' πέν. Λουκεμπάκιο, 61' Σερντάρ / 22' Κιερέ, 78' Σάντε)
  • 09/10 20:30 Στουτγκάρδη - Ουνιόν