BUNDESLIGA

Ντόρτμουντ - Μπάγερν 2-2: Επτάψυχοι οι Βεστφαλοί που επέστρεψαν από το 0-2 με γκολ στο 90+5'

Ο Μοντέστ πανηγυρίζει γκολ στο Ντόρτμουντ - Μπάγερν
Ο Μοντέστ πανηγυρίζει γκολ στο Ντόρτμουντ - Μπάγερν 2022 AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Ντόρτμουντ αποδείχθηκε επτάψυχη, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από την Μπάγερν, με γκολ του Μουκοκό στο 74' και buzzer beater του Μοντέστ στο 90+5' πήρε την ισοπαλία στο εντυπωσιακό Klassiker. Με δέκα η Μπάγερν τα τελευταία λεπτά.

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο Signal Iduna Park ανάμεσα στην Ντόρτμουντ και την Μπάγερν. Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, ωστόσο οι παίκτες του Έντιν Τέρζιτς δεν το έβαλαν κάτω και με γκολ στο 90+5' έκαναν την απόλυτη επιστροφή (2-2) σε ένα ματς που τα είχε όλα.

Η Μπάγερν με τα γκολ του Γκορέτσκα (33') και του Σανέ (53') φαινόταν ότι θα έφτανε σε μία εύκολη νίκη, ωστόσο το γκολ του Μουκοκό (74') και η κόκκινη κάρτα στον Κομάν στο 90' αύξησε την πίεση στους Βαυαρούς, οι οποίοι και τελικά λύγισαν.

Οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό και βρίσκονται στους 16 πόντους στο -1 από Ουνιόν και Φράιμπουργκ που έχουν και αγωνιστική λιγότερη.

Το ματς

Το ματς από τα πρώτα του λεπτά είχε αρκετή ένταση και ρυθμό. Οι μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση ήταν γρήγορες, ενώ στη μεσαία γραμμή δέσποζαν οι δυνατές μονομαχίες. Οι φάσεις ήταν λίγες, όμως η Μπάγερν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκανε το 1-0 στο 33ο λεπτό. Ο Μουζιάλα πήρε την μπάλα αριστερά της περιοχής, ενώ καλυπτόταν από τον Σλότερμπεκ, την μοίρασε εκτός περιοχής στον Γκορέτσκα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Μέιερ.

Η Ντόρτμουντ στο δεύτερο μέρος απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Βολφ, το οποίο δυσκόλευσε τον Νόιερ. Η Μπάγερν απάντησε με άστοχη κεφαλιά του Μανέ σε κενή εστία. Οι Βαυαροί, οι οποίοι έκαναν τα απολύτως απαραίτητα διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 53' ο Σανέ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μέιερ βρήκε την μπάλα, δεν μπόρεσε να διώξει και έγινε το 2-0.

Η Μπάγερν έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ είχε και στιγμές για ένα τρίτο γκολ. Όμως, οι αλλαγές βοήθησαν τον Τέρζιτς και η Ντόρτμουντ στο 74ο λεπτό μπόρεσε να μειώσει. Ο Μοντέστ νίκησε τον Ουπαμεκανό μέσα στην περιοχή, μοίρασε στον Μουκοκό που ακολουθούσε και μείωσε σε 2-1.

Μάλιστα, στο 83ο λεπτό η Ντόρτμουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Αντεγέμι έκανε την κάθετη μπαλιά στην περιοχή από τα δεξιά, ο Μοντέστ σε προφανή θέση για γκολ, δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε. Αυτή ήταν η προειδοποίηση του Γάλλου επιθετικού.

Λίγο πριν από το φινάλε, οι παίκτες του Τέρζιτς έφεραν το ματς στα ίσα. Πίεσαν τους Βαυαρούς, σε φάση διαρκείας ο Σλότερμπεκ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και ο Μοντέστ από κοντά με το κεφάλι στο 90+5' διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μέιερ, Σλότερμπεκ, Χούμελς (46' Βολφ), Ζίλε, Γκερέιρο, Τσαν, Όζκαν (53 Αντεγέμι), Μπέλιγχαμ, Μαλέν (70' Μοντέστ), Μουκοκό (89' Αζάρ), Μπραντ

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ (62' Μαζραουί), Ντέιβις (46' Στάνισιτς), Σαμπίτσερ (46' Κίμιχ), Γκορέτσκα, Σανέ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι (46' Κομάν), Μανέ (82' Τσούπο-Μότινγκ)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 1-2 (32' Νταμπούρ / 18' Ντουκς, 87' πέν. Φίλκρουγκ)
  • Λεβερκούζεν - Σάλκε 4-0 (38' Ντιαμπί, 41', 52' Φρίμπονγκ, 90' Παουλίνιο)
  • Μάιντς - Λειψία 1-1 (45' Ίνγκβαρτσεν / 80' Ενκουνκού)
  • Μπόχουμ - Άιντραχτ 3-0 (71' Χόφμαν, 87' αυτ. Εντικά, 90+1' Φέρστερ)
  • Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 1-1 (55' Γκούμνι / 27' Γκέρχαρτ)
  • Ντόρτμουντ - Μπάγερν 2-2 (74' Μουκοκό, 90+4' Μοντέστ / 33' Γκορέτσκα, 53' Σανέ)
  • 09/10 16:30 Γκλάντμπαχ - Κολωνία
  • 09/10 18:30 Χέρτα - Φράιμπουργκ
  • 09/10 20:30 Στουτγκάρδη - Ουνιόν