LIGUE 1

Χάβρη - Νις 3-1: Την ισοπέδωσε κι έβαλε τέλος στο κακό σερί

Ο Γκαετάν Λαμπόρντ της Νις σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Παρτίζαν για τη φάση των ομίλων του Europa Conference League 2022-2023 στην "Αλιαντς Ριβιέρα", Νίκαια | Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Χάβρη διέλυσε τη Νις και την άφησε εκτεθειμένη στις ορέξεις της Μονακό στη μάχη της 2ης θέσης στη Ligue 1.

Η Χάβρη προερχόταν από τέσσερις σερί αγώνες χωρίς νίκη και απέναντί της βρήκε την Νις που ηττήθηκε πρώτη φορά στη σεζόν πριν από μία εβδομάδα. Κανένα πρόβλημα για τους παίκτες του Λούκα Έλσνερ, που επιβλήθηκαν με 3-1 για τη 16η αγωνιστική της Ligue 1 και απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Εμάνουελ Σάμπι άνοιξε το σκορ μόλις στο 5' και στο 35' πέτυχε νέο γκολ, ρίχνοντας στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Φραντσέσκο Φαριόλι είχαν την κατοχή της μπάλας, έφτιαξαν τελικές, όμως ήταν αρκετά άστοχοι στην τελική προσπάθεια και το πλήρωσαν.

Στο 2ο μέρος, ο Μοχαμέντ Μπαγιό με πέναλτι αύξησε την απόσταση των δύο ομάδων και με τους γηπεδούχους να αμύνονται στη συνέχεια, η Νις δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 82ο λεπτό, ο Σαμουέλ Γκραντσίρ έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ζαν Κλερ Τοντιμπό, ο οποίος αντέδρασε έντονα και του επιτέθηκε, με συνέπεια να αποβληθούν αμφότεροι.

Το γκολ του Τομ Λουσέτ στις καθυστερήσεις δεν προκάλεσε κάποια αλλαγή στα δεδομένα του αγώνα.