LIGUE 1

Μονακό - Λιόν 0-1: Απέδρασαν από το πριγκιπάτο και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση

Lyon's Dejan Lovren celebrates after the French League One soccer match between Paris Saint-Germain and Lyon at the Parc des Princes stadium in Paris, Sunday, April 2, 2023. (AP Photo/Aurelien Morissard)
Ο Ντέγιαν Λόβρεν @ 2023 AURELIEN MORISSARD / AP IMAGES

Η Μονακό πίεσε τη Λιόν για να σκοράρει, όμως τα "λιοντάρια" όχι απλά άντεξαν, αλλά νίκησαν 1-0 στο τέλος χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Τζεφίνιο και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της Ligue 1.

Η Μονακό στάθηκε καλύτερα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, είχε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως ο Αντόνι Λόπες επενέβη όπου χρειάστηκε για τη Λιόν, η οποία πήρε το τρίποντο στο φινάλε με 1-0, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Το χρυσό γκολ για τους "λιονέ" πέτυχε ο Τζεφίνιο στο 85ο λεπτό μετά από ασίστ του Ένσλι Μέιτλαντ-Νάιλς. Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους παίκτες του Άνταμ Χούτερ ήταν στο 53ο λεπτό, όταν η προσπάθεια του Μοχαμέντ Καμαρά τράνταξε το δοκάρι του Άντονι Λόπες.

Η Μονακό με αυτό το αποτέλεσμα παρέμεινε στην τρίτη θέση έχοντας 30 βαθμούς. Την ίδια στιγμή η Λιόν που πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, ανέβηκε 16η και στους 13 βαθμούς.