BUNDESLIGA

Bundesliga: Ο Παλάσιος έσωσε τη Λεβερκούζεν στο 90+4', γκέλα για τη Λειψία

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Φράιμπουργκ για την Bundesliga 2023-2024 στην "Μπαϊαρένα", Λεβερκούζεν | Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η πρωτοπόρος Λεβερκούζεν πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Άουγκσμπουργκ χάρη σε γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Άιντραχτ πέρασε νικηφόρα από τη Λειψία.

Το 2024 άρχισε με θετικό πρόσημο για τη Λεβερκούζεν, αφού κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά από την Μπάγερν, έπειτα από το 1-0 στο Άουγκσμπουργκ για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga με γκολ του Εσεκιέλ Παλάσιος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αποψιλωμένη λόγω Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν ανώτερη από τους Βαυαρούς, αλλά πλήρως αναποτελεσματική. Στο 1ο μέρος είχε άνω του 70% κατοχή μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που δημιούργησε. Στο 2ο μέρος ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος, όμως δεν κατάφερε να καταγράψει τελική προς την εστία για 40 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι απειλήθηκαν ουσιαστικά από κάποια λάθη στην άμυνά τους και μάλιστα ήταν αυτοί που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στην περιοχή της Άουγκσμπουργκ στα τελευταία λεπτά και σε μία ωραία ομαδική ενέργεια στις καθυστερήσεις ο Παλάσιος πλάσαρε από κοντά και λύτρωσε την ομάδα του.

Στη Λειψία, ο Άγιος Βασίλης έκανε δώρο ένα γκολ στην Άιντραχτ, η οποία με τη μοναδική εύστοχη τελική σε μόλις πέντε προσπάθειες πήρε τη νίκη με 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, έφτασαν τις 30 τελικές, όμως σπατάλησαν τις μικρές και μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Η αστοχία και ο Κέβιν Τραπ δεν επέτρεψαν στην μπάλα να αγγίζει τα δίχτυα των φιλοξενουμένων και το γκολ του Άνσγκαρ Κνάουφ μόλις από το 7ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για τη νίκη της Άιντραχτ.