PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3: Οι "κόκκινοι διάβολοι" αρνήθηκαν τη στέψη της Σίτι

Ο Μέισον Γκρίνγουντ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Άστον Βίλα για την Premier League 2020-2021 στο "Βίλα Παρκ", Μπέρμιγχαμ | Κυριακή 9 Μαΐου 2021 © 2021 SHAUN BOTTERILL/ASSOCIATED PRESS

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέτρεψε τα δεδομένα κόντρα στην Άστον Βίλα, πήρε τη νίκη με 3-1 στο Μπέρμιγχαμ και απέτρεψε τη στέψη της Μάντσεστερ Σίτι ως πρωταθλήτρια Αγγλίας, έστω και για μερικές μέρες.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αρνήθηκε να πετάξει από τώρα τον τίτλο της Premier League και με εντυπωσιακή ανατροπή στο 2ο ημίχρονο, επιβλήθηκε της Άστον Βίλα με 3-1 μέσα στο "Βίλα Παρκ" για την 35η αγωνιστική. Με ένα παιχνίδι λιγότερο, οι "κόκκινοι διάβολοι" μείωσαν την απόσταση από τους πρωτοπόρους στους 10 βαθμούς και θα καθυστερήσουν λίγο ακόμα τη στέψη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μπερτράν Τραορέ στο 1ο ημίχρονο, κυνηγώντας αποτέλεσμα για το ευρωπαϊκό "εισιτήριο" έστω του Europa Conference League. Παρότι τα πόδια ορισμένων παικτών των "κόκκινων διαβόλων" ήταν βαριά από τον αγώνα και το ταξίδι στη Ρώμη για τα ημιτελικά του Europa League, κατάφεραν στο 2ο μέρος να απαντήσουν και μάλιστα δυναμικά.

Ένα ανόητο πέναλτι του Ντόουγκλας Λουίζ έδωσε τη δυνατότητα στον Μπρούνο Φερνάντες να επιστρέψει στα γκολ στο πρωτάθλημα έπειτα από 2 μήνες και να φτάσει τα 17 (9 με πέναλτι), ενώ αμέσως μετά ο Μέισον Γκρίνγουντ ολοκλήρωσε μία όμορφη επίθεση για να κάνει την ανατροπή. Ο Έντινσον Καβάνι, ο οποίος διανύει εξαιρετική φόρμα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το 9ο γκολ του στα τελευταία 9 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ, Μακγκίν, Λουίζ (66' Ράμσεϊ), Τραορέ, Μπάρκλεϊ (78' Ντέιβις), Ελ Γκάζι (78' Γουέσλεϊ), Γουότκινς

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Χέντερσον, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ (78' Μπεγί), Σο, Μακτόμινεϊ, Φρεντ, Γκρίνγουντ (65' Καβάνι), Φερνάντες (86' Μάτιτς), Πογκμπά, Ράσφορντ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 7 Μαΐου

Λέστερ - Νιούκαστλ 2-4 (80' Ολμπράιτον, 87' Ιχεανάτσο / 22' Γουίλοκ, 34' Ντάμετ, 64' 74 Γουίλσον)

Σάββατο 8 Μαΐου

Λιντς - Τότεναμ 3-1 (13' Ντάλας, 42' Μπάφορντ, 84' Ροντρίγκο - 25' Σον)

Σέφιλντ - Κρίσταλ Πάλας 0-2 (2' Μπεντέκε, 88' Έζε)

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-2 (44' Στέρλινγκ - 63' Ζιγές, 90+3' Αλόνσο)

Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 2-0 (31' Μανέ, 90' Τιάγκο)

Κυριακή 9 Μαΐου

Γουλβς - Μπράιτον 2-1 (76' Τραορέ, 90' Γκιμπς Γουάιτ - 13' Ντανκ)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (24' Τραορέ - 52' πέν. Φερνάντες, 56' Γκρίνγουντ, 87' Καβάνι)

Γουέστ Χαμ - Έβερτον (18:30)

Άρσεναλ - Γουέστ Μπρομ (21:00)