PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Ο Μαρτινέλι έσπασε την απίστευτη κατάρα των Λονδρέζων

Ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι πανηγυρίζει γκολ του με την Άρσεναλ απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι | 8 Οκτωβρίου 2023 @2023 KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Με τον Μαρτινέλι να νικάει τον Έντερσον στο 86ο λεπτό με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η Άρσεναλ επιβλήθηκε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι και έβαλε τέλος στο σερί των 12 διαδοχικών νικών που μετρούσε εις βάρος της η ομάδα του Γκουαρδιόλα.

Στο ποδόσφαιρο οι παραδόσεις είναι για να σπάνε κάποια στιγμή και μία τέτοια γκρέμισε με εκκωφαντικό τρόπο το βράδυ της Κυριακής (08/10) η Άρσεναλ, με την ομάδα του Βορείου Λονδίνου να υποτάσσει με 1-0 την νταμπλούχο Αγγλίας και πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι και να δίνει τέλος στο πιο μαύρο σερί στην ιστορία της, τις 12 διαδοχικές ήττες από τη συγκεκριμένη αντίπαλο ανεξαρτήτως έδρας.

Σκόρερ του χρυσού γκολ των Λονδρέζων ήταν ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι στο 86ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ του στη φετινή Premier League και να χαρίζει στους Λονδρέζους την πρώτη νίκη τους επί της Σίτι μετά από τον Δεκέμβριο του 2015 αλλά και στον Αρτέτα την πρώτη του επιτυχία απέναντι στον Γκουαρδιόλα σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Σημειώνεται πως το φινάλε του αγώνα βρήκε την Σίτι να έχει μόλις 4 τελικές (οι δύο ήρθαν στα πρώτα τέσσερα λεπτά), νούμερο που είναι το μικρότερο που έχει εμφανιστεί σε αγώνα της στην Premier League επί εποχής Γκουαρδιόλα.

Ο Μαρτινέλι έλυσε το γόρδιο δεσμό σε κακό ποιοτικά ματς

Το ματς στο "Έμιρεϊτς" δεν διεκδίκησε σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας και το πρώτο μέρος απογοήτευσε πλήρως το κοινό από άποψη θεάματος, με την Σίτι να πλησιάζει τρεις φορές το γκολ με τους Γκβάρντιολ (4'), Άκε (5) και Άλβαρες (17') και την Άρσεναλ να έχει ως μοναδική απειλή το σουτ του Ενκέτια (27'), σε ένα 45λεπτο που βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν μόλις 5 τελικές και καμία εντός εστίας και την Σίτι 3, όπου καμία δεν ήταν εύστοχη.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν καλύτερος, με τις μεγάλες φάσεις να απουσιάζουν πάντως και την ομάδα του Γκουαρδιόλα να είναι εξαφανισμένη επιθετικά, έχοντας μόλις 1 τελική προσπάθια (εκτός εστίας) σε αυτό το διάστημα. Στον αντίοπδα, η ομάδα του Αρτέτα βελτιώθηκε κάπως, έψαξε λίγο περισσότερο το γκολ και τελικά το βρήκε έχοντας και σύμμαχο την τύχη.

Αυτό ήρθε στο 86ο λεπτό, με το σουτ του Μαρτινέλι από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έστειλε τη μπάλα να βρει στο κεφάλι του Άκε και να καταλήξει στα δίχτυα, με την Άρσεναλ να παίρνει ένα τεράστιο τρίποντο ουσίας και ψυχολογίας που την εκτόξευσε στην κορυφή μαζί με την Τότεναμ, αφήνοντας την Σίτι στην 3η θέση σε απόσταση δύο πόντων από τις δύο ομάδες του Βορείου Λονδίνου.

• ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο (75' Τομιγιάσου), Έντεγκααρντ, Ράις, Ζορζίνιο (75' Παρτέι), Ζεσούς, Ενκέτια (75' Χάβερτς), Τροσάρ
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Γκβάρντιολ, Λιούις (68' Στόουνς), Κόβατσιτς (68' Νούνες), Μπερνάρντο Σίλβα, Άλβαρες (68' Ντοκού), Φόντεν, Χάλαντ

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Λούτον - Τότεναμ 0-1 (52' Φαν ντε Φεν)
  • Φούλαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (53' Ντε Κόρντοβα Ρέιντ, 76' αυτ. Φοντέριγχαμ, 90+2' Γουίλιαν / 68' αυτ. Ρόμπινσον)
  • Μπέρνλι - Τσέλσι 1-4 (15' Οντομπέρ / 42' αυτ. Αλ Νταχίλ, 50' πέν. Πάλμερ, 65' Στέρλινγκ, 74' Τζάκσον)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπρέντφορντ 2-1 (90+3', 90+7' Μακτόμινεϊ)
  • Έβερτον - Μπόρνμουθ 3-0 (8' Γκάρνερ, 37' Χάρισον, 60' Ντουκουρέ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Νότιγχαμ 0-0
  • Μπράιτον - Λίβερπουλ 2-2 (20' Αντίνγκρα, 78' Ντανκ / 40' 45+1' πεν. Σαλάχ )
  • Γουέστ Χαμ - Νιούκαστλ 2-2 (8' Σούτσεκ, 89' Κούντους / 57' 62' Ίσακ)
  • Γουλβς - Άστον Βίλα 1-1 (53' Χουάνγκ / 55' Τόρες)
  • Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (86' Μαρτινέλι)