PREMIER LEAGUE

Λούτον - Τότεναμ 0-1: Συνέχισε αήττητη με 10 παίκτες και πάτησε κορυφή

Ο Σον πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Άρσεναλ
Ο Σον πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Άρσεναλ © 2023 DAVID CLIFF / AP IMAGES

Η Τότεναμ έπαιξε με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο μέρος, όμως με σκόρερ τον Φαν ντε Φεν έφυγε με το διπλό από το Λούτον για την 8η αγωνιστική της Premier League και συνέχισε αήττητη.

Η Τότεναμ συνέχισε αήττητη στην Premier League, επικρατώντας 1-0 της Λούτον εκτός έδρας για την 8η αγωνιστική και πάτησαν κορυφή. Οι "μπλε" αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το δεύτερο μέρος.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν δυναμικά στο ματς κι άρχισαν να σφυροκοπούν τους γηπεδούχους, έχοντας διπλή ευκαιρία να προηγηθούν με τον Ρισάρλιζον στο 3' και το 4'.

Ούτε ο Πόρο μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο 8ο λεπτό του αγώνα, με το πλασέ του να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καμίνσκι, ο οποίος λίγο νωρίτερα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση διώχνοντας το πόδι το σουτ του Ρισάρλιζον.

Λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος, η Τότεναμ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο διαιτητής τιμώρησε τον Μπισούμα με κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Παρόλα αυτά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν πτόησε τους παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου, που βρήκαν τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 52'.

Ωραία ενέργεια του Φαν ντε Φεν, ο οποίος έκανε την ντρίπλα από τα δεξιά, γύρισε το κορμί του κι έδωσε στον Μάντισον, που από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην εστία του Καμίνσκι για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Ντάουντι στο 56', ενώ στο 60' ο Βικάριο απέκρουσε εντυπωσιακά του σουτ του Μόρις, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Λούτον: Καμίνσκι, Μπερκ, Λόκιερ (81' Μπάρκλεϊ), Άντερσεν (59' Μένγκι), Μπράουν (67' Μπέρι), Μπανζού (67' Τσονγκ), Νακάμπα, Ντάουτι, Αντεμπάγιο (67' Γούντροου), Ογκμπένε, Μόρις.

Τότεναμ: Βικάριο, Ρομέρο, Πόρο, Φαν ντε Φεν, Ουντότζι (82' Ντέιβις), Βισουμά, Ρισάρλιζον (46' Χέιμπιεργκ), Μάντισον (75' Σκιπ), Κουλουσέβσκι (90+2' Βέλις), Σαρ, Σον (75' Έμερσον).