PREMIER LEAGUE

Premier League: Ο Μακτόμινεϊ έσωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, ξέσπασε η Τσέλσι

Ο Σκοτ Μακτόμινεϊ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπρέντφορντ για την Premier League 2023-2024 στο "Ολντ Τράφορντ", Μάντσεστερ | Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2023 © 2023/JON SUPER/AP IMAGES

Ο Σκοτ Μακτόμινεϊ έκανε... μόνος του την ανατροπή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Μπρέντφορντ. Η Τσέλσι ξέσπασε στην Μπέρνλι.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιξε με τη φωτιά, όμως ο Έρικ τεν Χαχ είχε τον πυροσβέστη. Ο Σκοτ Μακτόμινεϊ μπήκε αλλαγή στο 87' και σημείωσε δύο γκολ στις καθυστερήσεις, δίνοντας τη νίκη 2-1 στην ομάδα του κόντρα στην Μπρέντφορντ για την 8η αγωνιστική της Premier League.

Οι φίλαθλοι στο "Ολντ Τράφορντ" ετοιμάζονταν για νέα απογοήτευση, όπως συνέβη μεσοβδόμαδα απέναντι στη Γαλατάσαραϊ. Ο Ματίας Γένσεν άνοιξε το σκορ στο 26' για τους φιλοξενούμενους, με τη Γιουνάιτεντ να μουδιάζει και να μην μπορεί να απαντήσει. Οι τελικές της δεν είχαν τύχη, με τον Ράσμους Χόιλουντ να μην πιάνει την απόδοση που είχε κόντρα στους Τούρκους προ ημερών.

Ο Τεν Χαχ έκανε πιο επιθετική την ομάδα του στο 46', αποσύροντας τον Καζεμίρο και βάζοντας στη θέση του τον Κρίστιαν Έρικσεν και όσο δεν έβρισκε το γκολ έριξε τους επιθετικούς που είχε στον πάγκο. Άντονι, Αλεχάντρο Γκαρνάτσο και Αντονί Μαρσιάλ πέρασαν στον αγώνα μέχρι το 71', όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Θωμά Στρακόσα.

Εν τέλει, η είσοδος ενός μέσου έκανε τη διαφορά, με τον Μακτόμινεϊ να σκοράρει στο 3ο και στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και να λυτρώνει τους "κόκκινους διαβόλους".

Η Τσέλσι ακολούθησε παρόμοια συνταγή, όμως δεν άφησε την ανατροπή για το τέλος και πέρασε σαν σίφουνας από το "Τερφ Μουρ", επικρατώντας με 4-1 κόντρα στην Μπέρνλι. Ο Γουιλσόν Οντομπέρ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19', σε ένα 1ο μέρος χωρίς ευκαιρίες. Η ισοφάριση στο 42' προήλθε από αυτογκόλ του Αμίν αλ Νταχίλ και με την έναρξη του 2ου μέρους άρχισε η αντεπίθεση. Ο Κόουλ Πάλμερ με πέναλτι ανέτρεψε το σκορ στο 50' και ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 65' άνοιξε την απόσταση. Το γκολ του Νικολάς Τζάκσον στο τέλος "κλείδωσε" τη νίκη για τους "μπλε", που πέτυχαν τρίτη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Λούτον - Τότεναμ 0-1 (52' Φαν ντε Φεν)
  • Φούλαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (53' Ντε Κόρντοβα Ρέιντ, 76' αυτ. Φοντέριγχαμ, 90+2' Γουίλιαν / 68' αυτ. Ρόμπινσον)
  • Μπέρνλι - Τσέλσι 1-4 (15' Οντομπέρ / 42' αυτ. Αλ Νταχίλ, 50' πέν. Πάλμερ, 65' Στέρλινγκ, 74' Τζάκσον)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπρέντφορντ 2-1 (90+3', 90+7' Μακτόμινεϊ)
  • Έβερτον - Μπόρνμουθ 3-0 (8' Γκάρνερ, 37' Χάρισον, 60' Ντουκουρέ)
  • 07/10 19:30 Κρίσταλ Πάλας - Νότιγχαμ
  • 08/10 16:00 Μπράιτον - Λίβερπουλ
  • 08/10 16:0 Γουέστ Χαμ - Νιούκαστλ
  • 08/10 16:00 Γουλβς - Άστον Βίλα
  • 08/10 18:30 Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι