PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Λίβερπουλ 2-2: Οι ρεντς άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς στο "Amex"

Μονομαχία των Αντίνγκρα και Ρόμπερτσον σε ματς της Μπράιτον κόντρα στην Λίβερπουλ | 8 Οκτωβρίου 2023 @2023 ALBERTO PEZZALI/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή στο "Amex" με τα δύο γκολ του Σαλάχ όμως δεν ήταν αρκετή για το τρίποντο, με την Μπράιτον να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 78ο λεπτό (2-2) και να κρατάει για δεύτερη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη τους κόκκινους.

Μετά από την πρώτη ήττα της τη φετινή σεζόν στην Premier League (2-1 από την Τότεναμ) και το σάλο που προκλήθηκε (με την κατακύρωση του κανονικού γκολ του Ντίας), η Λίβερπουλ έψαχνε μία νίκη βάλσαμο στο "Amex" το απόγευμα της Κυριακής για να επουλώσε οριστικά τις πληγές που άνοιξαν στο Βόρειο Λονδίνο, όμως δεν μπόρεσε να το βρει.

Και αυτό γιατί απέναντί της βρήκε μία αρκετά καλή Μπράιτον, με την αντίπαλο της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League να είναι άκρως ανταγωνιστική απέναντι στους ρεντς και το φινάλε να βρίσκει τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό έκαστη, μετά από ένα χορταστικό και συνάμα δίκαιο 2-2 (14-14 οι τελικές προσπάθειες, 3-4 εντός εστίας, 2.30-2.49 xgoals).

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η Μπράιτον ήταν καταφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίωρο και το εξαργύρωσε στο 20ο λεπτό με το γκολ του Αντίνγκρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μακάλιστερ (αρχικά) και του Άλισον στη συνέχεια, για να γράψει το 1-0 για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι.

Η Λίβερπουλ έδειξε ωστόσο το dna της μεγάλης ομάδας που τη χαρακτηρίζει αφού αν και δεν ήταν καλή σε αυτό το διάστημα έφτασε στην ανατροπή πριν κλείσει το πρώτο μέρος με ολιγόλεπτο ξέσπασμα. Στο 40ο λεπτό ισοφάρισε με όμορφο πλασέ του Σαλάχ με το αριστερό από το σημείο του πέναλτι μετά απο εξαιρετική συνεργασία πέντε παικτών της ενώ στο 45+1' ο Αιγύπτιος έγραψε το 2-1 για τους ρεντς από τα 11 μέτρα σε πέναλτι που κέρδισε ο Σόμποσλαϊ.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Μπράιτον να έχει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση αλλά τον Άλισον να σταματάει σε τετ α τετ τον Αντίνγκρα και η Λίβερπουλ άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Χράφενμπερχ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, για να μπούμε στην τελική ευθεία του αγώνα όπου οι γηπεδούχοι μετέφεραν πίεση στα αντίπαλα καρέ και δικαιώθηκαν μέσα από στημένη φάση.

Συγκεκριμένα στο 78ο λεπτό, με τον Μαρτς να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και τον Ντανκ να πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής για να εκτελέσει κοντινό σουτ τον Άλισον, με το 2-2 να μένει μέχρι το φινάλε και να σφραγίζει τη δεύτερη σερί απώλεια βαθμών για την Λίβερπουλ στην Premier League.

• ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Φερμπρούχεν, Φέλτμαν, Ντανκ, Ιγκόρ (63' Φαν Χέκε), Μαρτς, Γκρος, Μπαλέμπα, Αντίνγκρα, Πέδρο (89' Φάτι), Μιτόμα, Φέργκιουσον (60' Γουέλμπεκ)
  • ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (80' Γκόμεζ), Μάτιπ (73' Κονατέ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Έλιοτ (46' Χράφενμπερχ), Μακάλιστερ, Σόμποσλαϊ, Σαλάχ, Νούνιες, Ντίας

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Λούτον - Τότεναμ 0-1 (52' Φαν ντε Φεν)
  • Φούλαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (53' Ντε Κόρντοβα Ρέιντ, 76' αυτ. Φοντέριγχαμ, 90+2' Γουίλιαν / 68' αυτ. Ρόμπινσον)
  • Μπέρνλι - Τσέλσι 1-4 (15' Οντομπέρ / 42' αυτ. Αλ Νταχίλ, 50' πέν. Πάλμερ, 65' Στέρλινγκ, 74' Τζάκσον)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπρέντφορντ 2-1 (90+3', 90+7' Μακτόμινεϊ)
  • Έβερτον - Μπόρνμουθ 3-0 (8' Γκάρνερ, 37' Χάρισον, 60' Ντουκουρέ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Νότιγχαμ 0-0
  • Μπράιτον - Λίβερπουλ 2-2 (20' Αντίνγκρα, 78' Ντανκ / 40' 45+1' πεν. Σαλάχ )
  • Γουέστ Χαμ - Νιούκαστλ 2-2 (8' Σούτσεκ, 89' Κούντους / 57' 62' Ίσακ)
  • Γουλβς - Άστον Βίλα 1-1 (53' Χουάνγκ / 55' Τόρες)
  • 08/10 18:30 Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι