ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αιώνια... προϊστορία

γκουμας

To SPORT 24 παρουσιάζει την ιστορία που έχουν γράψει ΟΣΦΠ και ΠΑΟ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις για το κύπελλο

Ενώ στους τελικούς, οι δύο αντίπαλοι έχουν μοιραστεί τα πάντα (από 5 τρόπαια έκαστος) στις υπόλοιπες φάσεις του κυπέλλου, η παράδοση είναι συντριπτική υπέρ του Ολυμπιακού που έχει πάρει την πρόκριση στις 13 από τις 18 συναντήσεις ! |
Η πρώτη φορά που βρέθηκαν οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι στο κύπελλο, ήταν την περίοδο 1932-33, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, όπου ο Ολυμπιακός πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση επικρατώντας με 6-1, παίρνοντας μια άτυπη ρεβάνς για το προ τριετίας 8-2 με το οποίο είχε χάσει στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα.

Πρώτη φορά σε τελικό, βρέθηκαν την περίοδο 1959-60 (όπου και άρχιζε και το πρωτάθλημα A' εθνικής), με τον Ολυμπιακό να θριαμβεύει με 3-0 στον επαναληπτικό τελικό, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει για τα καλά τον...αέρα των «πρασίνων» στο κύπελλο, καθώς στις πρώτες 11 συναντήσεις τους, δεν είχαν χάσει ποτέ πρόκριση ή τίτλο !

Είχαν 2/2 τρόπαια στους ισάριθμους τελικούς (με τον έναν μάλιστα να έχει γίνει στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας) και 9/9 προκρίσεις σε νόκ άουτ ή διπλούς αγώνες !

Ο πρώτος θρίαμβος του Παναθηναϊκού επί του «αιώνιου» αντιπάλου του, συνέβη στον τελικό του 1968-69 στο στάδιο Καραϊσκάκη, χωρίς οι «πράσινοι» να νικήσουν !

Με κορυφαίο τον Τάκη Οικονομόπουλο, που είχε «κατεβάσει τα ρολά» ο Παναθηναϊκός κράτησε το 1-1 στα 120 λεπτά και σύμφωνα με τον κανονισμό (δεν υπήρχαν πέναλτι ή επαναληπτικός) ο διαιτητής Χρήστος Μίχας έβγαλε από την τσέπη του τη δεκάρα, για να αναδείξει τον κυπελλούχο.

«Κορώνα» είπε ο Μίμης Δομάζος, και το κέρμα τινάχθηκε στον αέρα. Οταν προσγειώθηκε στο χορτάρι του «Καραϊσκάκη» οι παίκτες του των «πρασίνων» έγιναν ένα κουβάρι, αφού είχαν κατακτήσει το τρόπαιο !
Νωρίτερα στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων για το κύπελλο, είχαμε και δυο διακοπές, η μία αναίμακτη και η άλλη...αίμα και άμμος.

Την περίοδο 1961-62 οι δύο ομάδες παίζουν τελικό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Ελβετός ρέφερι Αντρέ Μελέ, προσπαθεί από την αρχή να κρατήσει τον έλεγχο και αποβάλλει μόλις στο 5ο λεπτό Παπαεμμανουήλ (από ΠΑΟ) και Σάββα Παπάζογλου (από Ολυμπιακό) για συμπλοκή, ενώ στο 33ο λεπτό στέλνει στα αποδυτήρια και τον αδελφό του Σάββα, Αριστείδη Παπάζογλου για σκλήρό μαρκάρισμα στον Πιτυχούτη.

Με αυτά και με αυτά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώνεται μετά από 61 λεπτά, ενώ ο Ελβετός ξεχνιέται στα αποδυτήρια και αρχίζει το δεύτερο μέρος μετά από 31 λεπτά ! Γκολ δεν μπαίνει με τίποτα, οι οπαδοί των δύο ομάδων αρχίζουν να πετούν μικροαντικείμενα και να γιουχάρουν, ιδιαίτερα μετά τα δοκάρια του Υφαντή (Ολυμπιακού) και Θεοφάνη (Παναθηναϊκού) αλλά και τη μεγάλη απόκρουση του αμυντικού του Παναθηναϊκού Τζουνάκου, πάνω στη γραμμή στο σούτ του Μπέμπη.

Ηδη έχει νυχτώσει και στο 7ο λεπτό της παράτασης, ο Ελβετός ρέφερι αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι. Η ΕΠΟ υπό τον φόβο επεισοδίων, δεν όρισε νέο τελικό και έτσι η χρονιά ολοκληρώθηκε χωρίς την ανάδειξη κυπελλούχου.

Δύο χρόνια αργότερα, οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε ημιτελικό στη Λεωφόρο, και ήταν ισόπαλες 1-1 στο 115’ της παράτασης. Οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν κουρασμένοι και όταν χάθηκε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ του Δομάζου (δεν έπιασε το σούτ όπως ήθελε και μπλόκαρε Αυγητίδης), σε συνέχεια ενός άλλου λίγο πρίν από πλευράς Ολυμπιακού με τον Παπάζογλου, ο κόσμος ξέσπασε. Τα γιουχαϊσματα δυνάμωσαν και σε μια φάση που η μπάλα πήγε στην εξέδρα (δεν υπήρχαν φυσικά τότε ball boys), ένας οπαδός την έσκασε με φαλτσέτα !

Οι οπαδοί και των δύο ομάδων έγιναν ένα, έριξαν τα κιγκλιδώματα, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο (ο Ολλανδός διαιτητής Μάττενς και οι παίκτες των δύο ομάδων πρόλαβαν να πάνε στα αποδυτήρια) ξύλωσαν τα δοκάρια, πινακίδες και ότι άλλο βρήκαν και τους έβαλαν φωτιά στο κέντρο του γηπέδου !

Οι δύο ομάδες έβγαλαν ανακοινώσεις που καταδίκαζαν τις φήμες και φυσικά τα επεισόδια, υπήρξε επέμβαση εισαγγελέα χωρίς να καταδικαστεί κανείς από τους συλληφθέντες, ενώ οι (ευτυχώς μόνο) υλικές ζημιές έφτασαν στο αστρονομικό ποσό για την εποχή του 1.200.000 δραχμών !

Κυπελλούχος αναδείχθηκε η ΑΕΚ, χωρίς αγώνα που είχε αποκλείσει με 3-1 τον Πιερικό στον άλλο ημιτελικό.
Αλλο χαρακτηριστικό στις αναμετρήσεις νόκ άουτ των δύο ομάδων στο «Καραϊσκάκη», είναι το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει νικήσει ποτέ !

Εχει πανηγυρίσει μόνο στον τελικό που είπαμε και κρίθηκε στο στρίψιμο του νομίσματος. Στις υπόλοιπες έξι νοκ άουτ συναντήσεις στο φαληρικό γήπεδο, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πανηγυρίσει ισάριθμες φορές, οι δύο από αυτές σε τελικό !

Σε διπλούς αγώνες, όπου η πρόκριση κρίθηκε στο «Καραϊσκάκη» οι «πράσινοι» χαμογέλασαν το 1995, όταν με πέναλτι του Βαζέχα στο 89ο λεπτό πήραν τη νίκη πρόκριση με 3-2, την οποία κράτησε ένα λεπτό αργότερα ο Βάντσικ αποκρούοντας το πέναλτι του Αλεξανδρή.

Αξέχαστο επίσης το νόκ άουτ παιχνίδι στη Λεωφόρο (1983) τη χρονιά της σύγκρουσης των «αιωνίων» για την υπόθεση «Μπουμπλής» (Χουάν Ραμόν Ρότσα).

Ο Παναθηναϊκός με χατ τρίκ του Γρηγόρη Χαραλαμπίδη ανέτρεψε το 0-2 και προκρίθηκε στην παράταση (3-2) με τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» για τα τρία πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι (αυτό του Αναστασιάδη το απέκρουσε ο Σαργκάνης) αλλά και για το γκολ του Μητρόπουλου που ακυρώθηκε και ενώ το σκορ ήταν 0-2.
Τελευταία συνάντηση των δύο «αιωνίων» στο κύπελλο ήταν το 2004, στον τελικό της Νέας Σμύρνης, όπου οι «πράσινοι» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νύν «ερυθρόλευκο» Μιχάλη Κωνσταντίνου πήραν το τρόπαιο (3-1), μια εβδομάδα πριν κάνουν το ντάμπλ.

Αναλυτικά όλοι οι αγώνες κυπέλλου Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού (σε παρένθεση αναφέρεται όπου ο αγώνας ήταν τελικός)