LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Σοσιεδάδ 2-0: Γιαμάλ και Ραφίνια την επανέφεραν στη δεύτερη θέση

Barcelona's Lamine Yamal, right, celebrates with Raphinha after scoring the opening goal during a Spanish La Liga soccer match between Barcelona and Real Sociedad at the Olimpic Lluis Companys stadium in Barcelona, Spain, Monday, May 13, 2024. (AP Photo/Joan Monfort)
Ο Γιαμάλ πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε @ 2024 JOAN MONFORT / AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Σοσιεδάδ στην Καταλονία και προσπέρασε τη Ζιρόνα στη μάχη της δεύτερη θέσης. Γιαμάλ και Ραφίνια οι σκόρερ της ομάδας του Τσάβι Ερνάντεθ.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες και τη δεύτερη θέση στη La Liga, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Σοσιεδάδ στο Μοντζουίκ με 2-0. Ο Γιαμάλ έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο στο 40ο λεπτό και ο Ραφίνια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το σφράγισε στο 90+4'.

Η ομάδα του Τσάβι Ερνάντεθ προσπέρασε τη Ζιρόνα έχοντας 76 βαθμούς ενώ η Σοσιεδάδ έμεινε στην πέμπτη θέση με 54 και παρέμεινε σε τροχιά προκριματικών Conference League.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό, καθώς η Σοσιεδάδ δεν κατέβηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς αλλά για τη νίκη, ώστε να εξασφαλίσει το καλύτερο δυνατό ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μάλιστα μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Μπέκερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν.

Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν στροφές και προειδοποίησαν στο 38ο λεπτό με τον Ραφίνια, ο οποίος με ένα ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Γκιντογκάν δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 40ο λεπτό ήρθε όμως το γκολ μετά από μια ωραία επίθεση και τελείωμα του Γιαμάλ μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα εκείνη που απείλησε περισσότερο και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Η Σοσιεδάδ είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Μέντες στο 67', αλλά πέρασε λίγο άουτ. Δέκα λεπτά μετά ο Ρεμίρο με σπουδαία επέμβαση κράτησε όρθιους τους Βάσκους και αποσόβησε το εξαιρετικό σουτ του Τόρες.

Στις καθυστερήσεις οι μπλαουγκράνα κέρδισαν πέναλτι μέσω VAR για χέρι του Οντριοθόλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ραφίνια που σκόραρε και σφράγισε τον θρίαμβο των Καταλανών.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Μαρτίνεθ, Κουμπαρσί, Κουντέ, Κρίστενσεν (70' Ρομπέρτο), Γκιντογκάν (90+5' Ρομέου), Πέδρι (70' Λόπεθ), Ραφίνια, Γιαμάλ, Λεβαντόβσκι (76' Λεβαντόβσκι).

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Τραορέ (79' Οντριοθόλα), Αρίτζ, Λε Νορμάντ, Πατσέκο (70' Τίρνι), Μέντεθ (79' Ζακαριάν), Μερίνο, Τουριέντες, Αραμπούρου (70' Μπαρενετσέα), Οϊαρθάμπαλ, Μπέκερ (70' Κούμπο).

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

• Αλαβές - Ζιρόνα 2-2 (12', 90+9' Γκουρίδι / 4' Ε. Γκαρθία, 44' Ερέρα)
  • Μαγιόρκα - Λας Πάλμας 1-0 (29' Γκονσάλες)
  • Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 3-2 (30', 90+7' Σέρλοτ, 84' Μοσκέρα / 26' πέν., 44' Εν-Νεσιρί)
  • Γρανάδα - Ρεάλ 0-4 (38' Γκαρθία, 45+2' Γκιουλέρ, 49', 58' Ντίαθ)
  • Αθλέτικ - Οσασούνα 2-2 (58' Ι. Γουίλιαμς, 90+6' Βιγιαλίμπρε / 40' Ραούλ Γκαρθία, 47' Ρουμπέν Γκαρθία)
  • Κάντιθ - Χετάφε 1-0 (35' Αλκαράθ)
  • Ατλέτικο - Θέλτα 1-0 (84' Ντε Πολ)
  • Βαλένθια - Ράγιο Βαγιεκάνο 0-0
  • Μπέτις - Αλμερία 3-2 (8' Φορνάλς, 28' Ίσκο, 64' Πέρεθ/45+1' Λέο Μπαπτιστάο, 66' Ρομέρο)
  • Μπαρτσελόνα - Σοσιεδάδ 2-0 (40' Γιαμάλ, 90+4' πεν. Ραφίνια)