ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Άιντραχτ - Μάιντς 1-1: Βγήκε απ' την τετράδα η Φρανκφούρτη

Ο Καρίμ Ονισίγουο της Μάιντς πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Γκλάντμπαχ για την Bundesliga 2020-2021 στο "Μπορούσια Παρκ", Μενχεγκλάντμπαχ | Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021 © 2021 FEDERICO GAMBARINI/ASSOCIATED PRESS

Η Άιντραχτ "πέταξε" δύο βαθμούς κόντρα στη Μάιντς και απέτυχε να ανακτήσει την 4η θέση της Bundesliga, που της πήρε η Ντόρτμουντ το Σάββατο.

Η Άιντραχτ άρχισε την 32η αγωνιστική ως 4η, ωστόσο μέχρι τον αγώνα με τη Μάιντς είχε υποχωρήσει κατά μία θέση στην Bundesliga και βρισκόταν εκτός "εισιτηρίων" Champions League. Η νίκη απέναντι σε μία ομάδα που μάχεται για την παραμονή ήταν μονόδρομος, όμως όχι μόνο δεν την πήρε, αλλά παραλίγο να χάσει και το βαθμό από το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κέβιν Ονισίγουο μόλις στο 11ο λεπτό από απροσεξία της άμυνας των γηπεδούχων και στη συνέχεια αμύνθηκαν μαζικά για να κρατήσουν τη νίκη, που θα τους εξασφάλιζε ότι δεν θα υποβιβαστούν απευθείας. Η Άιντραχτ δεν έδειξε πολλά πράγματα, αλλά τελικά στάθηκε τυχερή στην ατυχία της, αφού ο Αϊντίν Χρούστιτς που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Ζεμπάστιαν Ρόντε στο 1ο ημίχρονο ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 85'.

ΑΙΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα (65' Γιουνές), Χασέμπε, Χίντερεγκερ, Ντουρμ (64' Τσάντλερ), Ρόντε, Καμάντα (71' Ζουμπέρ), Σο (63' Ιλσάνκερ), Κόστιτς, Σίλβα, Γιόβιτς

ΜΑΙΝΤΣ: Τσέντνερ, Σεντ Τζουστ, Χακ, Νιακατέ, Ντα Κόστα, Κορ, Μπαρέιρο (89' Λάτσα), Μουένε, Μπούρκαρτ (78' Εζτουναλί), Ονισίγουο (78' Γκλάτσελ), Κουαΐσον (56' Μποέτιους)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 7 Μαΐου

Στουτγκάρδη - Άουγκσμπουργκ 2-1 (11' Φόρστερ, 74' Κάλατζιτς / 59' Νιντερλέχνερ)

Σάββατο 8 Μαΐου

Βέρντερ - Λεβερκούζεν 0-0

Βόλφσμπουργκ - Ουνιόν 3-0 (12', 63', 90' Μπρέκαλο)

Ντόρτμουντ - Λειψία 3-2 (7' Ρόις, 51' 87' Σάντσο - 63' Κλόστερμαν, 77' Όλμο)

Χόφενχαϊμ - Σάλκε 4-2 (48' Κράμαριτς, 52' Ακπογκούμα, 60' Μπάουμγκαρτνερ, 64' Μπεμπού - 12' Ουτ, 42' Μουστάφι)

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 6-0 (2', 34', 65' πέν. Λεβαντόβσκι, 23' Μίλερ, 44' Κομάν, 85' Σανέ)

Κυριακή 9 Μαΐου

Κολωνία - Φράιμπουργκ 1-4 (49' Άντερσον - 18' Πέτερσεν, 20' Ντεμίροβιτς, 90+3' Γκρίφο, 90+6' Σμιντ)

Άιντραχτ - Μάιντς 1-1 (85' Χρούστιτς - 11' Ονισίγουο)

Χέρτα - Αρμίνια 0-0