ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αγρ. Αστέρας-ΟΦΗ 1-1

Ο ΟΦΗ δεν την πάτησε όπως ο Εργοτέλης και ανανέωσε το ραντεβού του με τον Αγροτικό Αστέρα.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που απέδειξαν ότι διαθέτουν μία πολύ δυνατή έδρα και μπορούν να κοντράρουν οποιονδήποτε αντίπαλο. Το αναγνωριστικό παιχνίδι του πρώτου δεκαλέπτου ακολούθησε η πρωτοβουλία των γηπεδούχων που σταδιακά άρχισαν να απειλούν την Κρητική ομάδα.
Η φάση του αγώνα έγινε στο 18', όταν ενώ όλοι πίστευαν ότι οι "σταχυοφόροι" θα πάρουν προβάδισμα, ο Τζόρβας με διπλή απόκρουση στα σουτ των Μπεκιάρη και Κυζερίδη, έδιωξε τον κίνδυνο για τους παίκτες του Γιώργου Παράσχου.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφθασαν κοντά σε άλλες δύο περιπτώσεις για γκολ στο πρώτο ημίχρονο όμως η τύχη τους γύρισε την πλάτη.

Ο Γιώργος Παράσχος ενίσχυσε το κέντρο της ομάδας και η αλλαγή στο παιχνίδι του ΟΦΗ φάνηκε από το ξεκίνημα της επανάληψης. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στο 60' με τον Λεοζίνιο, αλλάζοντας τους συσχετισμούς του αγώνα.

Από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Αγροτικός ήταν λιγότερο επικίνδυνος και δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του ΟΦΗ. Ωστόσο, ο Κυζερίδης στο 80' με προσωπική ενέργεια, ισοφάρισε το παιχνίδι και ανανέωσε τις ελπίδες του Αγροτικού.

Το τέλος τους ματς βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φθάσουν στην επίτευξη τέρματος καθώς ήθελαν να ξεκαθαρίσουν από το πρώτο παιχνίδι αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Το LIVE του αγώνα:

Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Γηπ. Αγρ. Αστέρα"

Διαιτητής: Παμπορίδης(Κιλκίς)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Aγρ. Αστέρας(Περικλής Αμανατίδης): Παπαδόπουλος, Μπάρμπας, Παπαδόπουλος, Βαγγελόπουλος, Κυζερίδης, Σακελλαρίδης, Τσουκαλίδης, Κούτσης(66’ Κουλακιώτης), Τζιόκας, Μπεκιάρης(66’ Αθανασιάδης), Σουλτανίδης

OΦΗ(Γιώργος Παράσχος): Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης, Πίτσος, Ισά, Μονιάκης(42’ Γκάντσεφ), Κουνενάκης, Ταραλίδης, Λεοζίνιο, Πόποβιτς(52’ Σίμιτς), Νουαφόρ(67’ Ντρούλιτς).

1' Έναρξη αγώνα
15' Σχόλιο
Με εδαφική υπεροχή του Αγροτικού ολοκληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα.
18' Ευκαιρία Αγροτικός Αστέρας
Εντυπωσιακή απέκρουση του Τζόρβα σε διπλή προσπάθεια των Μπεκιάρη και Κυζερίδης.
30' Σχόλιο
Ο αγώνας έχει καλό ρυθμό με τον Αγροτικό να έχει την υπεροχή και να απειλεί τον ΟΦΗ.
44' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Μονιάκης
Ο Γκάντσεφ μπήκε στον αγώνα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52' Σουτ Αγροτικός Αστέρας
Ο Κούτσης στέλνει την μπάλα άουτ.
52' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Πόποβιτς
Ο Σίμιτς μπήκε στον αγώνα.
60' Γκολ ΟΦΗ Λεοζίνιο
Μετά από μπαλιά του Νουαφόρ ο Λεοζίνιο εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των παικτών του Αγροτικού και με σουτ από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ.
66' Αλλαγή παίκτη Αγροτικός Αστέρας Koύτσης
Ο Κουλακιώτης μπήκε στον αγώνα.
66' Αλλαγή παίκτη Αγροτικός Αστέρας Μπεκιάρης
Ο Αθανασιάδης μπήκε στον αγώνα.
67' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Noυαφόρ
Ο Ντρούλιτς μπήκε στον αγώνα.
70' Σχόλιο
Οι φιλοξενούμενοι πλέον ελέγχουν τον αγώνα και διατηρούν μακριά από την εστία του Τζούρβα τους επιθετικούς του Αγροτικού.
80' Γκολ Αγροτικός Αστέρας Κυζερίδης
83' Φάουλ ΟΦΗ
Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
92' Ευκαιρία Αγροτικός Αστέρας
Ο Σουλτανίδης με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Τζόρβα.