ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε - Λεβερκούζεν 1-1: Πήραν βαθμό 4άδας οι Ασπιρίνες

Σάλκε και Λεβερκούζεν έμειναν στο 1-1 στη μεταξύ τους αναμέτρηση, ένα αποτέλεσμα το οποίο έδωσε στις Ασπιρίνες τον έναν βαθμό που χρειάζονταν για να σκαρφαλώσουν στην 4η θέση.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν κατάφερε να περάσει με νίκη από την αναμέτρηση κόντρα στην Σάλκε στην Veltins-Arena, ωστόσο με το 1-1 μπόρεσε να φτάσει στους 57 βαθμούς, να προσπεράσει κατά έναν πόντο την Γκλάντμπαχ και να σκαρφαλώσει στην 4η θέση, η οποία δίνει εισιτήριο για το Champions League.

Από την άλλη η Σάλκε έχασε την ευκαιρία για ένα τρίποντο και με αυτόν τον τρόπο συνεχίζει το αρνητικό της σερί. Η ομάδα του Βάγκνερ αγνοεί τη νίκη για 13ο συνεχόμενο παιχνίδι. Οι Βασιλικοί Μπλε βρίσκονται στην 9η θέση της Bundesliga έχοντας συγκεντρώσει 39 πόντους.

Η Σάλκε, η οποία έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, μπήκε με φόρα και στο δεύτερο μέρος. Στο 50ο λεπτό ο διαιτητής, αφού είδε το VAR, έδωσε πέναλτι για χέρι του Ταπσόμπα, με τον Καλιγκιούρι να ευστοχεί για τους γηπεδούχος από τα έντεκα βήματα στο 51ο λεπτό. Η ισοφάριση των φιλοξενουμένων πραγματοποιήθηκε στο 81ο λεπτό. Ο Γουέντελ έβγαλε μία σέντρα προς τον Παουλίνιο με τον Μιράντα να βάζει το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδα τους.

Σάλκε (Βάγκνερ): Νίμπελ, Μιράντα, Οστσίπκα, Κάμπακ, Κένι, Μποζντόγκαν (69' Μπέκερ), Σοπφ, ΜακΚένι, Καλιγκιούρι (89' Χόφμαν), Κουτουτσού (73' Γκρέγκοριτς), Μπούγελαμπ ( 88' Μερκάν)

Λεβερκούζεν (Μποζ): Χραντέκι, Βάιζερ, Ταπσόμπα, Μπέντερ, Γουεντέλ, Ντέμιρμπαϊ (75' Παουλίνιο), Αράνγκουιθ (85' Μπάουμγκαρντλινγκερ), Αμίρι (70' Σίνγκραβεν), Χάβερτς (70' Βόλαντ), Ντιαμπί, Αλάριο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 12 Ιουνίου

Χόφενχαϊμ - Λειψία 0-2(9', 11' Ντάνι Όλμο)

Σάββατο 13 Ιουνίου

Κολονία - Ουνιόν 1-2 (90+2' Κόρδοβα / 39' Φρίντριχ, 67' Γκέντνερ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Ντόρτμουντ 0-1 (90+5' Χάαλαντ)

Χέρτα - Άιντραχτ 1-4 (24' Πιάτεκ / 51' Ντοστ, 65', 86' Άντρε Σίλβα, 69' Εντικά)

Πάντερμπορν - Βέρντερ 1-5 (66' Μίχελ / 20', 39' Κλάαζεν, 35' Οζάκο, 60' Έγκεσταϊν, 90+2' Φίλκριγκ)

Βόλφσμπουργκ - Φράιμπουργκ 2-2 (14', 26' Βέγκχορστ / 43', 46' Χέλερ)

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 2-1 (26' Ζίρκζεε, 86' Γκορέτσκα / 37' Παβάρ (αυτ.))