ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Ντόρτμουντ συνέτριψε τη Λειψία

Dortmund's Marco Reus is celebrated by his team after scoring his 100th Bundesliga goal during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and RB Leipzig in Dortmund, Germany, Sunday, Aug. 26, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga, καθώς συνέτριψε εντός έδρας (4-1) τη Λειψία. Νίκη (1-0) και για τη Μάιντς. (VIDEO)

Για την τελευταία χρονικά αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε στη "Signal-Iduna-Park" τη Λειψία.

Η ομάδα της Red Bull μπήκε πιο δυνατά κι άνοιξε το σκορ με τον Ογκουστέν, λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 21ο με τον Ντάχουντ και πήραν προβάδισμα με το αυτογκόλ του Σάμπιτσερ στο 40ό. Τρία λεπτά αργότερα (43'), ο Βιτσέλ έκανε το 3-1 για την Ντόρτμουντ και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του πριν εκπνεύσει το ημίχρονο. Ο Μάρκο Ρόις σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-1).

Ένα γκολ αρκούσε για τη Μάιντς - αυτό του Ούτζα στο 76' - προκειμένου να κάμψει στην έδρα της την αντίσταση της Στουτγκάρδης.

ΜΑΪΝΤΣ: Μίλερ, Μπροζίνσκι, Μπελ, Νιακατέ, Ααρόν Μαρτίν, Γκμπαμέν (42' Μαλόν), Μπάκου, Ντε Μπλάσις, Κεζόν, Χόλτμαν (89' Ονισίβο), Ματετά (67' Ούτζα).

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τσίλερ, Πάμπλο Μαφέο, Παβάρ, Μπαντστούμπερ, Ινσούα (84' Σόσα), Κάστρο, Ασκασίμπαρ, Γκέντνερ, Τόμι (81' Ακολό), Μάριο Γκόμεθ, Νικολάς Γκονσάλες (59' Ντιντάβι)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακάντζι, Ντιαλό, Σμέλτσερ (87' Ραφαέλ Γκερέιρο), Ντάχουντ, Βιτσέλ, Ντιλέινι, Πούλισιτς (77' Σάντσο), Ρόις, Φίλιπ (70' Βολφ).

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Κλόστερμαν, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Σαράτσι, Ντέμε (85' Μπρούμα), Καμπλ, Σάμπιτσερ (46' Βέρνερ), Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν, Ογκουστέν (72' Ματέους Κούνια).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 24 Αυγούστου

Μπάγερν - Χόφενχαϊμ 3-1 (23' Μίλερ,82' πεν. Λεβαντόβσκι, 90' Ρόμπεν/ 58' Σάλαϊ)

Σάββατο 25 Αυγούστου

Βέρντερ - Ανόβερο 1-1 (85' Γκέμπρε Σελάσιε,90'+4' Γκίντσεκ / 76' Βέινταντ)

Βόλφσμπουργκ - Σάλκε 2-1 (33' Μπρουκς, 90'+4' Γκίντσεκ / 86' Μπενταλέμπ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Άουγκσμπουργκ 1-2 (39' Ράμαν / 57' Χίντερεγκερ, 76' Χαν)

Φράιμπουργκ - Άιντραχτ 0-2 (10' Μίλερ, 82' Χάλερ)

Χέρτα - Νυρεμβέργη 1-0 (27' Ιμπίσεβιτς)

Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν 2-0 (55' πεν. Χόφμαν, 58' Γιόνσον)

Κυριακή 26 Αυγούστου

Μάιντς - Στουτγκάρδη 1-0 (76' Ούτζα)

Ντόρτμουντ - Λειψία 4-1 (21' Ντάχουντ, 40' αυτ. Σάμπιτσερ, 43' Βιτσέλ. 90'+1' Ρόις / 1' Ογκουστέν)