PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Νιούκαστλ 5-0: Τρελό πάρτι με οικοδεσπότη τον Βάρντι

Leicester's Ricardo Pereira, right, celebrates after scoring the opening goal during the English Premier League soccer match between Leicester City and Newcastle United at the King Power Stadium in Leicester, England, Sunday, Sept. 29, 2019. (AP Photo/Rui Vieira) AP

Η Λέστερ συνέτριψε με 5-0 την Νιούκαστλ στο "King Power Stadium" σημειώνοντας τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και είναι πλέον μόνη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα (VIDEOS).

Η Νιούκαστλ ήταν η μοναδική ομάδα που είχε φύγει νικήτρια από το "King Power Stadium" στα εννέα προηγούμενα εντός έδρας ματς της Λέστερ στην Premier League και αυτό οι αλεπούδες δεν ήταν διατεθειμένες να το συγχωρήσουν.

Απόδειξη το εμφατικό 5-0 με το οποίο ισοπέδωσαν τις καρακάξες το βράδυ της Κυριακής για την 7η αγωνιστική της Premier League, με το αποτέλεσμα μάλιστα αυτό να εκτοξεύει τους πρωταθλητές Αγγλίας του 2016 στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα (14 βαθμοί) πίσω μόνο από τις Λίβερπουλ (21) και Μάντσεστερ Σίτι (16).

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα από το γκολ του Περέιρα στο 16' (ωραία κούρσα και ακόμα πιο όμορφο τελείωμα με αριστερό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής), με το ξέσπασμά τους να έρχεται στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μέσα σε 11 λεπτά, όταν πέτυχαν τρία γκολ από το 54' μέχρι το 64' εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα από το 43' (αποβολή του Χέιντεν με απευθείας κόκκινη κάρτα).

Δράστες οι Ντάμετ (αυτογκόλ) και Βάρντι, με τον Άγγλο διεθνή φορ να πληγώνει μάλιστα δις την άμυνα της Νιούκαστλ, πρώτα με σουτ (2-0) και έπειτα με το κεφάλι (4-0), και να είναι ο πρώτος σκόρερ στην Premier League μετά την άφιξη του Μπρένταν Ρότζερς στον πάγκο της Λέστερ τον περασμένο Μάρτιο με απολογισμό 14 γκολ σε 17 ματς!

Το κερασάκι στην τούρτα του μπλε θριάμβου το τοποθέτησε στο 90' ο Εντιντί με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, για να γράψει το τελικό 5-0 και να αναγκάσει τον Στιβ Μπρους να υποστεί την πιο βαριά ήττα στην προπονητική του καριέρα σε επίπεδο Premier League.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 0-1 (70' Βαϊνάλντουμ)

Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 2-2 (17' Κινγκ, 46' Γουίλσον / 10' Γιαρμολένκο, 74' Κρέσγουελ)

Άστον Βίλα - Μπέρνλι 2-2 (33' Ελ Γκαζί, 79' ΜακΓκιν / 68' Ροντρίγκεζ, 81' Γουντ)

Τσέλσι - Μπράιτον 2-0 (50' πεν. Ζορζίνιο, 76' Ουίλιαν)

Κρίσταλ Πάλας - Νόριτς 2-0 (21' πεν. Μιλιβόγεβιτς, 90+2' Τάουνσεντ)

Τότεναμ - Σαουθάμπτον 2-1 (24' Εντομπελέ, 43' Κέιν / 39' Ινγκς)

Γουλβς - Γουότφορντ 2-0 (18' Ντόχερτι, 61' αυτ. Γιάνμαατ)

Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (33' Κάλβερτ-Λιούιν / 24' Ζεζούς, 71' Μαχρέζ, 84' Στέρλινγκ)

Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου

Λέστερ - Νιουκάστλ 5-0 (16' Περέιρα, 54' 64' Βάρντι, 57' αυτ. Ντάμετ, 90' Εντιντί)