Η βαθμολογία της EuroLeague: Επελαύνει η Μπαρτσελόνα, δεν ισιώνει η Μακάμπι

Barcelona's Nikola Mirotic scores a basket during the Euro League basketball match between Olimpia Milan and FC Barcelona Lassa, in Milan, Italy, Friday, Nov. 1, 2019. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Επτά σερί νίκες μετράει η Μπαρτσελόνα, που συνεχίζει μόνη στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague. Μπάγερν Μονάχου και ΤΣΣΚΑ Μόσχας ακολουθούν, με τη Μακάμπι να χάνει ακόμη περισσότερο έδαφος. Δείτε πώς διαμορφώνεται η κατάσταση μετά από τη 10η αγωνιστική.

Με απίθανα ματς έκλεισε η 10η αγωνιστική της EuroLeague, η τέταρτη μέρα από τη διαβολοβδομάδα που είχε σπουδαίους αγώνες, πολύ θέαμα, αρκετά θρίλερ και βοήθησε να βγάλουμε ακόμη περισσότερα συμπεράσματα για τις ομάδες της φετινής διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα άνοιξε με την εκτός έδρας νίκη της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επί της Άλμπα Βερολίνου (73-66) που έχασε με σοβαρό απ' ότι φαίνεται τραυματισμό τον Μάρκους Έρικσον και έπεσε στο 2-6. Το εντυπωσιακό στοιχείο του ματς δεν ήταν τα 4/22 και 4/21 τρίποντα των δύο ομάδων, αλλά το γεγονός ότι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε σε μόλις 14 λεπτά!

Η Αρμάνι Μιλάνο με κρεσέντο από τους Κέβιν Πάντερ - Ζακ ΛεΝτέι που σκόραραν μαζί 42 πόντους επικράτησε της Ζάλγκιρις (96-90) σε ένα πραγματικά πολύ όμορφο ματς, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης σκόρπισε τη Φενέρμπαχτσε (94-74) στο τελευταίο όπως όλα δείχνουν παιχνίδι του Φακούντο Καμπάσο με τη φανέλα της ισπανικής ομάδας καθώς θα μετακομίσει άμεσα σε ομάδα του ΝΒΑ.

Η Μπαρτσελόνα πήρε με 19-6 το πρώτο δεκάλεπτο, διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το φινάλε και με καταπληκτική άμυνα στον Τζόρνταν Λόιντ που δεν έβαλε σουτ (!) νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (76-65), την ώρα που η Βαλένθια κέρδιζε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (82-80) σε θρίλερ στη Φοντέτα και την έριχνε στο 3-7, σε μια σεζόν που ξεκίνησε άσχημα και εξελίσσεται ακόμη χειρότερα για τους Ισραηλινούς.