Μπάγερν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-89: Ο Μιλουτίνοβ επέστρεψε

Ο Μιλουτίνοβ καρφώνει μπροστά από τον Ρέινολντς στο Μπάγερν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 10η αγωνιστική της EuroLeague.
Ο Μιλουτίνοβ καρφώνει μπροστά από τον Ρέινολντς CSKA MOSCOW / TWITTER

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοβ, ο οποίος σημείωσε double double και πρώτο σκόρερ τον Τζέιμς κατάφερε να επικρατήσει της Μπάγερν με 89-81 για την 10η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει την πέμπτη σερί νίκη, αφού απέδρασε από την AUDI Dome του Μονάχου επικρατώντας της Μπάγερν με 89-81 για την 10η αγωνιστική της EuroLeague. Σε τρομερή μέρα βρέθηκαν οι Μιλουτίνοβ και Τζέιμς, οι οποίοι μέτρησαν 18 και 25 αντίστοιχα με τον Σέρβο μάλιστα, να έχει επιτύχει double double (12 ριμπάουντ). Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στις πρώτες τρεις περιόδους, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, ήλεγξαν το παιχνίδι και πήραν εν τέλει τη νίκη.

Πλέον, οι αρκούδες έχουν κάνει το 7-3 στην EuroLeague και υποδέχονται στην συνέχεια την Ρεάλ Μαδρίτης (26/11, 19:00). Από την άλλη, η Μπάγερν έβαλε ένα φρένο στο σερί της και δέχθηκε την τρίτη της ήττα στην διοργάνωση. Στη συνέχεια αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (27/11, 21:00).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην πρώτη περίοδο δεν κατάφερε να κάνει κάποιος την διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 17-18. Στα πρώτα λεπτά η Μπάγερν ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα με +4, αλλά γρήγορα οι Ρώσοι βγήκαν μπροστά φτάνοντας την διαφορά μέχρι και στο +6. Η περίοδος έκλεισε με ωραίο κάρφωμα του Ρέινολντς στον αιφνιδιασμό.

Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι χέρι και στην δεύτερη περίοδο. Η Μπάγερν ξεκίνησε δυναμικά με ένα 6-0, ωστόσο γρήγορα η ομάδα του Ιτούδη βρήκε δρόμο προς το σκοράρισμα συνήθως από την γραμμή των ελευθέρων βολών, με τους Βαυαρούς γρήγορα να συμπληρώνουν φάουλ. Η Μπάγερν κράτησε προβάδισμα 39-36, με τον Ρέινολντς να χαρίζει highlight με ένα alley oop κάρφωμα για το 38-34.

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε στο τέλος της τρίτης περιόδου να πάρει το προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να πάρουν "κεφάλι" ξανά, ωστόσο ο Μάικ Τζειμς με ένα τρίποντο πριν την λήξη του χρόνου έκανε το 64-60 υπέρ των Ρώσων.

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ απέκτησε το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα μέχρι εκείνη στην στιγμή κάνοντας το 65-71 στο 34' με τρίποντο του Κλάιμπερν. Ωστόσο, οι Γερμανοί έμειναν ζωντανοί με τρίποντο και φάουλ από τον Λούτσιτς στην αμέσως επόμενη επίθεση. Στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ πήρε τον έλεγχο, έπαιζε σωστή άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά ριμπάουντς και τα φάουλ των Βαυαρών και συνεχώς μεγάλωνε την διαφορά της. Κάπως έτσι και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το σκορ με το παιχνίδι να λήγει 81-89.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Νίκολιτς, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 39-36, 60-64, 81-89

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ - Μπαμ 7, Μπάλντουιν 19 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 6 ασίστ, 7 λάθη), Μπρέι, Ρέινολντς 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Τόμας 2, Λούτσιτς 9 (1), Φλακαντόρι 2, Αμέιζ 4, Τσίπσερ 7 (1), Τζόνσον 6, Σίσκο 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ραντόσεβιτς 2.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 1, Τζέιμς 25 (5/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Χίλιαρντ 14 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάκετ 3 (1/4 σουτ, 1/2 βολές), Αντόνοφ 2, Κλάιμπερν 13 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Λοπάτιν, Ουμρίκιν, Μιλουτίνοβ 18 (8/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 7 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 28/52 δίποντα, 3/8 τρίποντ, 16/20 βολές, 26 ριμπάουντ (17+9), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/34 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 33/41 βολές, 39 ριμπάουντ (22+17), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική η Μπάγερν θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (27/11 στις 21:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (26/11 στις 19:00).