Tσιμπόνα-Άρης: 76-83

O Άρης πήρε τη νίκη με 83-76 και έκανε το αποφασιστικό βήμα με το... δεξί για την πρόκριση στους ''16''

Οι Θεσσαλονικείς όταν αποφάσισαν να παίξουν μυαλομένα μπήκαν μπροστά και αν δεν ήταν επιπόλαιοι σε αρκετά σημεία του αγώνα θα είχαν επικρατήσει πιο εύκολα.
Ήταν σαφώς καλύτεροι από την Τσιμπόνα που τα περίμενε όλα από τον Λάρι Αγιούζο και τον Κρις Γουόρεν -που έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα- και μέχρι εκεί...

H τετράδα (Μάσει, Τσαλδάρης, Τέρι και Ράιτ) έδινε λύσεις όταν χρειαζόταν και πλέον μετά από αυτή τη νίκη ετοιμάζονται για το Τοp 16 της διοργάνωσης καθώς έχουν αφήσει πολύ πίσω τους την Τσιμπόνα.

Έβαλε τις βάσεις

Ο Άρης ξεκίνησε την αναμέτρηση με σκοπό να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του. Η Τσιμπόνα, ωστόσο, παρουσιάστηκε διαβασμένη και μέχρι τα μέσα της πρώτης περίοδου είχε τον έλεγχο του αγώνα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, επιθετική αιχμή τον Λάρι Αγιούζο και καλή άμυνα πάνω στον Μπρέισι Ράιτ.

Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την απόδοση τους και βελτίωσαν την άμυνα τους οδηγώντας τους Κροάτες σε λάθος επιλογές. Όσο για την επίθεση οι Δημήτρης Τσαλδάρης και Τζερεμάια Μάσεϊ ανέλαβαν δράση καλύπτοντας έτσι και το κενό του Ράιτ (πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο).

Στο 17' οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων καθώς με ένα σερί 9-0 το σκορ έγινε 41-30 έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Τσαλδάρης. Από κει και έπειτα ο Άρης έμοιαζε να είναι το απόλυτο αφεντικό στον αγώνα.

Ετοίμασαν απάντηση αλλά...

Στην επανάληψη η Τσιμπόνα μπήκε δυνατά με σκοπό να αιφνιδιάσει τον Άρη και το κατάφερε ως ένα σημείο αφού έτρεξε ένα σερί 5-0 με συνέπεια να μειώσει σε 46-48, ωστόσο, οι "κιτρινόμαυροί" απάντησαν γρήγορα με ένα 7-0 και επέβαλλαν... την τάξη και πάλι.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν και εκμεταλλεύοταν ορισμένα κενά διαστήματα που είχαν οι παίκτες του Χέρμπερτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 28' να ισοφαρίσουν σε 58-58 με καλάθι του Γουόρεν. Εκεί όμως ήρθε η απάντηση από τον Τέρι -που έδωσε πολλές λύσεις- και τον Μάσεϊ με ένα τρίποντο του πρώτου και ένα κάρφωμα του δεύτερου (58-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης είχε το πάνω χέρι, όμως, είχε... τάσεις αυτοκτονίας αφού είχε το προβάδισμα και πήγαινε σε βιαστικές και λανθασμένες προσπάθειες δίνοντας έτσι το δικαίωμα στην Τσιμπόνα να απειλεί με τον Κρις Γουόρεν ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο είχε εξαιρετική απόδοση.

Στα τελευταία λεπτά oι παίκτες του Άρη έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη παρότι χρείαστηκε να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι, κάτι που δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν οι Κροάτες. Τη χαριστική βολή στην Τσιμπόνα έδωσε ο Τσαλδάρης με εύστοχο τρίποντο 1:30 πριν από τη λήξη του αγώνα κάνοντας το σκορ 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-48, 62-68, 76-83

Τσιμπόνα (Σουνάρα): Γουόρεν 29(5), Κέλεϊ 5,Κρουσλίν 2, Κράσιτς, Ζόριτς 4, Άντριτς 6, Αγιούζο 23(3), Χόσκιν 7, Πριντς, Ρόζιτς.

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 3, Τέρι 11(3), Σεραπίνας, Ράιτ 13, Καλαϊτζής 9, Μότολα 6, Μάσεϊ 20, Αγαδάκος 3, Τσαλδάρης 18(4), Καραδολάμης.

Xέρμπερτ: "Προχωράμε βήμα-βήμα"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γκόρντον Χέρμπερτ σχολίασε: " Το σημαντικό ήταν να προηγηθούμε στην πρώτη περίοδο προκειμένου να βγάλουμε τον κόσμο εκτός παιχνιδιού και το καταφέραμε. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και κάναμε λίγα λάθη σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό. Κερδίσαμε δίκαια, ακόμα δεν έχουμε προκριθεί καθώς μας απειλεί η Αρμάνι Μιλάνο. Προχωράμε βήμα-βήμα για να πετύχουμε τον στόχο μας".

Όσο για τον Μπόισα o τεχνικός του Άρη τόνισε: " Είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση καθώς είναι παίκτης επιπέδου Ευρωλίγκα", ενώ για τον Ουάσινγκτον δεν έκανε κανένα σχόλιο, αφού δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση.

Σουνάρα: "Δεν ήμασταν έτοιμοι"

O Iβάν Σουνάρα από την πλευρά του ανέφερε: " Είχαμε πολλά προβλήματα με τραυματισμούς παικτών. Δεν ήμασταν κατάλληλα προετοιμασμένοι. Ο Άρης ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε". Αναφορικά με τα μεταγραφικά σενάρια σχετικά με τον Νταμίρ Μουλαομέροβιτς τόνισε ότι δεν γνωρίζει κάτι.

To live του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (2-0)
2' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (2-2)
3' Τρίποντο Τσιμπόνα Αγιούζο (5-2)
3' Δίποντο Άρης Μότολα (5-4)
4' Τρίποντο Τσιμπόνα Αγιούζο (8-4)
4' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (8-6)
4' Δίποντο Τσιμπόνα Ζόριτς (10-6)
5' Δίποντο Τσιμπόνα Άντριτς (12-6)
5' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (12-8)
6' Δύο βολές Τσιμπόνα Κέλεϊ (14-8)
6' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (14-11)
7' Δίποντο Τσιμπόνα Αγιούζο (16-13)
8' Αντιαθλητικό φάουλ Τσιμπόνα Άντριτς
Ο Άντριτς έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μάσει που σημείωσε και το καλάθι κάνοντας το σκορ 16-16.
8' Δύο βολές Τσιμπόνα Χόσκιν (17-16)
Αστόχησε στη μία.
9' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (17-18)
9' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (17-20)
10' Δίποντο Άρης Μότολα (19-22)
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-24
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Ράιτ (22-26)
11' Δίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (24-26)
12' Τρίποντο Άρης Τέρι (24-29)
12' Δίποντο Τσιμπόνα Άντριτς (26-31)
13' Δίποντο Τσιμπόνα Αγιούζο (28-31)
14' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (28-32)
15' Δίποντο Τσιμπόνα Αγιούζο (30-32)
16' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (30-36)
17' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (30-38)
17' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (30-41)
18' Δίποντο Άρης Τέρι (32-43)
18' Τρίποντο Τσιμπόνα Αγιούζο (35-43)
19' Καλάθι και φάουλ Τσιμπόνα Γουόρεν (37-44)
Αστόχησε στην βολή.
20' Δίποντο Τσιμπόνα Χόσκιν (39-44)
20' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (39-48)
20' Λήξη ημιχρόνου 41-48
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (46-48)
22' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (46-50)
23' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (46-53)
26' Δύο βολές Τσιμπόνα Κρουσλίν (50-58)
26' Δίποντο Τσιμπόνα Χόσκιν (52-58)
27' Δίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (54-58)
27' Δύο βολές Τσιμπόνα Αγιούζο (56-58)
28' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (58-63)
29' Δίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (60-63)
30' Τρίποντο Άρης Τέρι (60-66)
30' Δύο βολές Άρης Ράιτ (62-68)
30' Λήξη 3ης περιόδου 62-68
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (62-73)
33' Τρίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (65-73)
35' Τρίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (68-73)
37' Δίποντο Άρης Ράιτ (70-75)
38' Καλάθι και φάουλ Άρης Μότολα (70-77)
39' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (70-80)
40' Τρίποντο Τσιμπόνα Γουόρεν (76-80)
40' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (76-82)
40' Λήξη αγώνα 76-83