ΠΑΟΚ

Ρέθυμνο-ΠΑΟΚ: 89-62

Βουγιούκας

Το Ρέθυμνο επικράτησε του ΠΑΟΚ με 89-62 και ελπίζει ακόμα καθώς καλύψε τη διαφορά που είχε ηττηθεί

Ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία με το μέρος του μετά τη νίκη επί του Πανελληνίου και είχε την... άνεση να ηττηθεί ακόμη και με 15 πόντους, ωστόσο, δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Το Ρέθυμνο παίζοντας εξαιρετικά από την αρχή του αγώνα όχι μόνο μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά αλλά από ένα σημείο και μετά έκανε ότι ήθελε στο παρκέ.
Ο Ίαν Βουγιούκας ήταν κυρίαρχος μέσα στις δύο ρακέτες και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ντέιβιντ Γιανγκ ενώ από τον ΠΑΟΚ ο Ντιαρά και ο Βεργίνης προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση χωρίς αποτέλεσμα.

Είχε απ' όλα...

Ένταση, πάθος, 75 πόντους και τρεις τεχνικές ποινές είχε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στο Ρέθυμνο και τον ΠΑΟΚ. Για να πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή η κρητική ομάδα ήθελε νίκη και διαφορά (είχε ηττηθεί 76-61 στο πρώτο παιχνίδι) για να ελπίζει ενώ ο ΠΑΟΚ με το θετικό αποτέλεσμα εξασφάλιζε την παραμονή στην Α1.

Τα περιιθώρια ήταν στενά για τον ΑΓΟΡ που ξεκίνησε με σκοπό να επιβάλλει τον ρυθμό του. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι Κρητικοί παίζοντας έξυπνα στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-2 ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (33-22) με καλάθι του Μιλένκο Τόπιτς.

Οι παίκτες του Τζον Κόρφα έκαναν λανθασμένες επιλογές στην επίθεση και παράλληλα είχαν άσχημα ποσοστά. Οι γηπεδούχοι στο 18' έφτασαν να προηγούνται με 14 πόντους διαφορά (38-24) έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νέναντ Πιστόλιεβιτς. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Μαμαντού Ντιαρά και κατάφερε να μειώσει.

Ξεπέρασε το... φράγμα

Στην επανάληψη ο ΑΓΟΡ είχε το πάνω χέρι και στο 24' άγγιξε το... φράγμα των 15 πόντων (54-39) με καλάθι του Ίαν Βουγιούκα που ήταν εξαιρετικός. Aπό κει και έπειτα οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να συνέλθουν, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να μειώσουν κάτω από 12 πόντους παρά την προσπάθεια του Ντιαρά να κρατήσει όρθια την ομάδα που από ένα σημείο και μετά κοιτούσαν μόνο τη διαφορά.

Στο 31' για πρώτη φορά το Ρέθυμνο μπήκε μπροστά με 16 πόντους (66-50) με καλάθι και φάουλ του Βουγιούκα που αποτελούσε μόνιμο πονοκέφαλο για τον Κόρφα που αναζητούσε λύσεις για να τον αντιμετωπίσει.

O ΠΑΟΚ συνέχισε να μην αντιδρά και οι παίκτες του Ρεθύμνου συνέχιζαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι καθώς ο χρόνος κυλούσε υπέρ τους. Πέντε λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα το σκορ ήταν 75-50 με τον "δικέφαλο" του Βορρά να μην δίνει απαντήσεις και να έχει κολλήσει στους 50 πόντους. Έτσι, κύλησε το υπόλοιπο της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με 89-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-34, 63-50, 89-62

Ρέθυμνο (Πεδουλάκης): Νικολαΐδης, Κούμουλος, Μακρής 6(1), Τόπιτς 8, Καραποστόλου 9(3), Γιανγκ 23(2), Νάτζφεϊ 11(1), Γκιζόγιαννης, Πιστόλιεβιτς 3(1), Ντέιβισον 2, Βουγιούκας 27.

ΠΑΟΚ (Κόρφας): Ρίνγκστρομ 3(1), Γκιλέσπι 4(1), Βεργίνης 13, Δεμερτζής, Ντιαρά 16(3), Χαριτόπουλος 5(1), Κουτλουάι 3, Τζόρνταν 7, Κούβελας 2, Τσιάκος 9, Ραλίμι.

Πεδουλάκης: "Οι παίκτες μου είναι πολεμιστές"

Ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν ανέλυσε σενάρια και σχολίασε: " Συγχαρητήρια στους παίχτες μου γιατί έδειξαν ότι είναι πολεμιστές. Ο ΠΑΟΚ ήρθε με καλή ψυχολογία, κάτι το οποίο δεν είχαμε εμείς μετά από την ήττα μας με τον Άρη. Αυτό που έχει πετύχει το Ρέθυμνο είναι πολύ σπουδαίο. Οι 7 νίκες στο 2ο γύρο είναι κάτι πολύ σημαντικό γιατί μην ξεχνάμε ότι αυτά τα παιδιά εδώ και καιρό παίζουν με το πιστόλι στον κρόταφο, κάτι το οποίο δεν έχουν συνηθίσει να κάνουν.

Μετά το 25' ελέγξαμε το παιχνίδι και τα ατού μας όπως ο Γιάνγκ και ο Βουγιούκας έκαναν πολύ καλή δουλειά. Εγώ δεν ασχολούμαι με λυπηρά σενάρια για την ομάδα μου στο τέλος. Σχολιάζω τεχνικά θέματα μόνο".

Ο Ντέιβιντ Γιάνγκ που ήταν πολύ καλός στο παιχνίδι υποστήριξε: " Σήμερα πετύχαμε μια μεγάλη νίκη. Βγήκαμε στο γήπεδο και ακολουθήσαμε τις οδηγίες του προπονητή μας και έτσι καταφέραμε να πετύχουμε μια μεγάλη νίκη. Ο κόσμος μας βοήθησε και αποτέλεσε τον 6ο παίχτη μας, κάποια στιγμή μάλιστα ξέφυγε λίγο, αλλά όπως και να έχει είχε πλάκα και απολαμβάνω να παίζω μπάσκετ κάτω από αυτές τις συνθήκες".

Κόρφας: "Το Ρέθυμνο ήθελε περισσότερο τη νίκη

Ο Τζον Κόρφας από την πλευρά του ανέφερε: " Κέρδισε η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη. Παίξαμε κακή άμυνα και χάσαμε το ματς, αλλά έχουμε ακόμα ελπίδες για την παραμονή. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο".

Ο Γιώργος Τσιάκος τόνισε: " Ήμασταν τραγικοί στο παιχνίδι. Έχουμε ακόμα ένα ματς και θα παλέψουμε".

Το live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ρέθυμνο Boυγιούκας (2-0)
1' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (2-2)
2' Δύο βολές Ρέθυμνο Βουγιούκας (4-2)
2' Τεχνική ποινή
Στον πάγκο του ΑΓΟΡ.
2' Διακοπή αγώνα
Το παιχνίδι διακόπηκε καθώς έπεσαν αντικείμενα στο παρκέ.
3' Τρίποντο Ρέθυμνο Καραποστόλου (7-3)
4' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσπι (10-9)
4' Δύο βολές Ρέθυμνο Βουγιούκας (12-9)
5' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρίγκστρομ (14-14)
5' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (18-16)
6' Δύο βολές Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (20-16)
6' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (20-18)
8' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τζόρνταν (20-20)
10' Δίποντο Ρέθυμνο Γιανγκ (22-20)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-20
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Ρέθυμνο Γιανγκ (24-20)
14' Δύο βολές Ρέθυμνο Γιανγκ (25-22)
Αστόχησε στη μία.
15' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (27-22)
16' Δύο βολές Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (29-22)
16' Δίποντο Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (31-22)
16' Δύο βολές ΠΑΟΚ Κουτλουάι (33-24)
17' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (35-24)
17' Τρίποντο Ρέθυμνο Πιστόλιεβιτς (38-24)
18' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (39-26)
Αστόχησε και στις δύο.
19' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τζόρνταν (41-29)
20' Λήξη ημιχρόνου 41-34
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (46-36)
24' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (54-39)
25' Δύο βολές Ρέθυμνο Βουγιούκας (55-41)
29' Δίποντο Ρέθυμνο Ντέιβισον (60-47)
30' Τρίποντο Ρέθυμνο Καραποστόλου (63-49)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-50
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Καλάθι και φάουλ Ρέθυμνο Βουγιούκας (66-50)
32' Δίποντο Ρέθυμνο Γιανγκ (68-50)
33' Τρίποντο Ρέθυμνο Γιανγκ (71-50)
35' Δύο βολές Ρέθυμνο Γιανγκ (75-50)
37' Καλάθι και φάουλ Ρέθυμνο Βουγιούκας (77-54)
Αστόχησε στη βολή
37' Δύο βολές ΠΑΟΚ Κουτλουάι (77-55)
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (79-57)
38' Δύο βολές Ρέθυμνο Βουγιούκας (81-57)
39' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τσιάκος (83-60)
39' Τρίποντο Ρέθυμνο Μακρής (86-60)
40' Λήξη αγώνα 89-62