Πρώτη νίκη για την Ουνικάχα

Σαντιάγο

Ζωντανή για την πρόκριση στα πλέι οφ έμεινε η Ουνικάχα, που επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με 72-67

Οι "πράσινοι" είχε 6/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό της έδωσε προβάδισμα με 39-26, αλλά οι Ρώσοι, μείωσαν στους 6 (39-33), στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο, "καθάρισε" ο Σαντιάγο, που οδήγησε την ομάδα του σε σερί 10-2 με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 49-35.
Το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για τους γηπεδούχους και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μεσίνα, ήταν να μειώσει στους 5. Ο Παπαλουκάς είχε 10 πόντους (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/5 βολές), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 24 λεπτά συμμετοχής. Ο Νίκος Ζήσης σε μόλις 5 λεπτά συμμετοχής, δεν σκόραρε.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-33, 58-46, 72-67

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ουνικάχα (Σκαριόλο): Πόποβιτς 3, Ροντρίγκεθ 5(1), Κους 7(1), Βελς 9(1), Ν’Ντονγκ 4, Γκαμπριέλ 4, Χιμένεθ 3(1), Χάισλιπ 11(2), Σαντιάγκο 20, Καστλ 6(1)

ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Παπαλουκάς 10(1), Ζήσης, Σισκάουσκας 12, Χόλντεν 10(2), Άντερσεν 9(2), Λάνγκντον 11(1), Γκόρι 7, Φαν Ντε Σπίγκελ 8, Κριάπα