Πλήρωσε τα λάθη του...

New Image

Ο Παναθηναϊκός έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και ηττήθηκε με 84-75 από τη Σιένα κάνοντας 20 λάθη(!)

Η εξαιρετική εμφάνιση του Μάικ Μπατίστ και οι προσπάθειες των Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους να δημιουργήσουν προϋποθέσεις αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού, δεν στάθηκαν αρκετά καθώς οι πρωταθλητές δέχτηκαν 14 τρίποντα και έκαναν 20 λάθη.
Η Σιένα δεν συγχώρεσε τα παραπάνω και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και σημείωσε την τρίτη της νίκη κλείνοντας... εισιτήριο για την επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Καλό ξεκίνημα και... ντέρμπι

Ντέρμπι περιμέναμε στην αναμέτρηση της Σιένα και του Παναθηναϊκού και δεν διαψευστήκαμε... Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να επιβάλλουν από την αρχή τον ρυθμό τους και έδειχναν να το καταφέρνουν στο ξεκίνημα.

Διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι οι "πράσινοι" έπαιζαν καλή άμυνα και στην επίθεση έβγαζαν ελεύθερα σου με συνέπεια να προηγηθούν με 9-3. Οι Ιταλοί πάντως, είχαν απάντηση και το έκαναν σύντομα τρέχοντας ένα σερί 10-0 (13-9). Έτσι, πέρασαν μπροστά και κράτησαν το προβάδισμα έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια.

Ο Παναθηναϊκός για λίγο διάστημα έδωσε το δικαίωμα στη Σιένα να πάρει παραπάνω επιθέσεις και να το εκμεταλλευτεί, ωστόσο, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι και μάλιστα πήγαινε σε υψηλό σκορ (43-40) παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες φημίζονται για την καλή τους άμυνα.

Έχασε τον έλεγχο...

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά στην επανάληψη και έχασε τον έλεγχο του αγώνα και συνέχισε τα λάθη. Οι Ιταλοί με επιθετικές αιχμές τους Μπούτσι Θόρντον και Μακ Ιτάιρ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά στο 24' (53-42) και έπειτα έδειχναν πως έχουν το πάνω χέρι.

Οι "πράσινοι" δεν έπαιζαν καλή άμυνα και έδωσαν το δικαίωμα στη Σιένα να έχει πολλά ελεύθερα σουτ που στην τρίτη περίοδο είχε πάνω από 50% στα τρίποντα. Το γεγονός αυτό το πλήρωσε ο Παναθηναϊκός καθώς συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν ένα σερί 5-0 και μείωσαν στους τρεις (67-64) δείχνοντας διατεθειμένοι να παλέψουν μέχρι το τέλος. Aυτό όμως δεν συνέβη αφού ότι προσπάθεια έκαναν οι φιλοξενούμενοι επιθετικά έπεφτε... στο κενό καθώς στην άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει τους παίκτες του Πιανιτζάνι.

Αποκωρύφωμα την εκτελεστικής δεινότητας των Ιταλών ήταν τα δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Στόουνρουκ στο 36' που έφτασαν τη διαφορά στους δέκα (78-68). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και υποχρεώθηκε στην δεύτερη του ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 65-59, 84-75

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΙντάιρ 13(4), Ιλιέφσκι 8, Έζε 6, Καραρέτο, Σάτο 11(1), Θόρντον 23(3), Λαβρίνοβιτς 7(1), Ρες 3(1), Ντίνερ 3(1), Ρομέρο, Στόουνρουκ 10(3).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 4(1), Μπετσίροβιτς 6, Μπατίστ 20, Ζίζιτς 6, Χατζηβρέττας, Ντικούδης 2, Διαμαντίδης 17(3), Ουίνστον 4, Γιασικεβίτσιους 16(2).

Ομπράντοβιτς: "Κάποιοι δεν... ματώνουν"

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Κάποιοι ματώνουν μέσα στο παρκέ και κάποιοι άλλοι όχι... και δεν βοηθούν την ομάδα. Ηταν ένα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι. Η Σιένα έπαιξε όπως ακριβώς είχαμε πει. Εμείς είχαμε πει ότι πρέπει να είμαστε ήρεμοι στην επίθεση χωρίς να κάνουμε λάθη. Χάσαμε τον αγώνα από την επίθεση και κάναμε πάρα πολλά λάθη.

Από δω και πέρα έχουμε δύσκολο έργο αλλά θα παλέψουμε μέχρι το τέλος και θα δούμε τι θα γίνει. Πρέπει να το πιστέψουμε και να δούμε τα λάθη μας. Στόχος μας είναι να κερδίσουμε με 10 πόντους την Εφές Πίλσεν".

Ο Σιμόνε Πιανιτζάνι από την πλεύρα του σχολίασε: " Εγινε ένα ωραίο ματς απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα. Έπρεπε να παλέψουμε μέχρι το τέλος και τα καταφέραμε."

To live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (3-5)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (3-7)
3' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (0-3)
5' Τρίποντο Σιένα Θόρντον (8-9)
5' Δίποντο Σιένα Σάτο (10-9)
6' Τρίποντο Σιένα Σάτο (13-9)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (13-11)
7' Δίποντο Σιένα Θόρντον (15-11)
8' Καλάθι και φάουλ Σιένα Μακ Ιντάιρ (19-13)
Ο Μακ Ιντάιρ σημείωσε τρίποντο πήρε και το φάουλ.
9' Τρίποντο Σιένα Ντίνερ (22-15)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (22-17)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (22-19)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-19
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (22-23)
12' Δύο βολές Σιένα Θόρντον (24-23)
14' Δίποντο Σιένα Λαβρίνοβιτς (26-25)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (28-27)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (28-29)
16' Τρίποντο Σιένα Λαβρίνοβιτς (31-29)
16' Δίποντο Σιένα Σάτο (33-31)
17' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (33-32)
Αστόχησε στη μία.
18' Τρίποντο Σιένα Ρες (36-32)
18' Τρίποντο Σιένα ΜακΙντάιρ (39-32)
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (39-35)
19' Δύο βολές Σιένα Σάτο (41-35)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (41-38)
20' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (41-40)
20' Δύο βολές Σιένα Ιλιέφσκι (43-40)
20' Λήξη ημιχρόνου 43-40
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Σιένα Θόρντον (45-40)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (45-42)
22' Δύο βολές Σιένα Θόρντον (47-42)
23' Αντιαθλητικό φάουλ Παναθηναϊκός Ουίνστον
23' Δύο βολές Σιένα Θόρντον (49-42)
24' Τρίποντο Σιένα Μακ Ιντάιρ (53-42)
27' Δίποντο Σιένα ΜακΙντάιρ (58-49)
27' Δίποντο Σιένα Μπατίστ (58-51)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (60-53)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (65-59)
30' Λήξη 3ης περιόδου 65-59
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Τρίποντο Παναθηναϊκός Θόρντον (70-64)
33' Δίποντο Σιένα Ιλιέφσκι (72-64)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (72-66)
36' Τρίποντο Σιένα Στόουνρουκ (75-68)
36' Τρίποντο Παναθηναϊκός Στόουνρουκ (78-68)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (82-75)
40' Λήξη αγώνα 84-75