ΜΠΑΣΚΕΤ

Πανελλήνιος-Παναθηναϊκός: 70-76

ΣΑΡΑΣ ΓΙΑ ΨΑΡΕΑ

Στον τελικό του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, που νίκησε με 70-76 τον Πανελλήνιο

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, αφού ο με ηγέτη τον Ντικούδη, προηγήθηκε με 1-8, ενώ στη συνέχεια έφτασε ως το +14 (4-18), όταν ο Περπέρογλου ευστόχησε σε τρίποντο. Η είσοδος των Παπαιωακείμ και Αργυρόπουλου, έφερε μία σχετική ισορροπία στο παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να περιορίσουν τα ατού του "τριφυλλιού" και να πλησιάσουν αρχικά στους 10 και στη συνέχεια να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, στο -7 (14-21).
Παρόμοια με το πρώτο, άρχισε το δεύτερο δεκαέλεπτο ο Παναθηναϊκός που χάρη στον Σάρας Γιασικεβίτσιους, αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 14 (25-39), τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι "Ολυμπιονίκες", έτρεξαν ένα σερί 8-0, φτάνοντας στους 6 τη διαφορά (33-39), πριν ο Γιασικεβίτσιους, διαμορφώσει με δύο βολές το 33-41 του ημιχρόνου.

Καταπληκτικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος και με ηγέτη τον Γκράντι, αλλά και την πολύ καλή άμυνά του, μείωσε μετά από την πρώτη περίοδο στους 2 (39-41) και στη συνέχεια ισοφάρισε με τρίποντο του Αργυρόπουλου, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, στα μισά της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Κυπελλούχοι, έδειξαν να συνέρχονται και πραγματοποιώντας σερί 0-6 προηγήθηκαν και πάλι με 6 (44-50), πριν ο Αργυρόπουλος χτυπήσει και πάλι από τα 6.25. Από εκεί και πέρα, οι "πράσινοι" έδειξαν να σοβαρεύονται και κάνοντας ακόμα ένα 0-6, πέρασαν με 9 (49-58) και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο, με σκορ 52-63, προσφέροντας και δύο πολύ όμορφους αιφνιδιασμούς.

Στην τελευταία περίοδο, παρά το γεγονός ότι ο Αργυρόπουλος συνέχισε να "πυροβολεί" έξω από τα 6.25, ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του και ανέβασε γρήγορα το προβάδισμά του, στους 10 (58-68). Το διψήφιο της διαφοράς, διατηρήθηκε μέχρι να ο Αργυρόπουλος να σημειώσει 5 συνεχόμενους πόντους και να μειώσει σε 67-73, ένα λεπτό πριν το τέλος. Στη συνέχεια η ομάδα της Κυψέλης, είχε την τελευταία της ευκαιρία να μειώσει το σκορ, αφού οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, αστόχησαν, αλλά η πάσα που έγινε στον Γκράντι, ήταν λανθασμένη στα 30 δευτερόλεπτα και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τον Πανελλήνιο. Το 70-76 "σφράγισε" την πρόκριση του Παναθηναϊκού, που πηγαίνει στον τελικό με στόχο την τέταρτη σερί κατάκτηση της δεύτερης σε σημασία εγχώριας διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-39, 52-63, 70-76

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανελλήνιος (Ζούρος): Όστοιτς 4, Γκράντι 18 (1), Καλαϊτζίδης, Ράνσιτς 15 (3), Γκόλεματς 2, Αργυρόπουλος 16 (4), Παπαϊωακείμ 9, Ντόζετ, Σκλάβος 6, Πέτρουλας

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Ντικούδης 4, Περπέρογλου 11, Διαμαντίδης 7 (1), Ζίζιτς 7, Γιασικεβίτσιους 21 (4), Χατζηβρέττας 4, Σπανούλης 13, Μπατίστ 7, Ουίνστον, Πρκάτσιν 2, Αλβέρτης

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (0-2)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (0-4)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (1-6)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (1-8)
5' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (3-8)
6' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (1-11)
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (4-18)
9' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαιωακείμ (10-20)
10' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (14-21)
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-21
Στο +7 βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι επανήλθαν χάρη στους Αργυρόπουλο-Παπαιωακείμ
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (16-21)
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Πρκατσιν (16-23)
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (16-26)
13' Δύο βολές Πανελλήνιος Σκλάβος (18-26)
14' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (21-31)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (21-33)
15' Δίποντο Πανελλήνιος Σκλάβος (23-33)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (23-36)
17' Δίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (25-36)
18' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (25-39)
18' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαιωακείμ (27-39)
19' Δίποντο Πανελλήνιος (30-39)
19' Τρίποντο Πανελλήνιος (33-39)
20' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (33-41)
20' Τάιμ-άουτ
20' Λήξη ημιχρόνου 33-41
Στο +8 κλείνει ο Παναθηναϊκός το πρώτο μέρος. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν ακόμα και με 14 αλλά ένα σερί 8-0 του Πανελληνίου, ισορρόπησε κάποιος τα πράγματα
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (35-41)
22' Δίποντο Πανελλήνιος Ράντσιτς (37-41)
22' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (39-41)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (39-44)
24' Δίποντο Πανελλήνιος Ράντσιτς (41-44)
25' Τρίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (44-44)
Ισοφαρίζει ο Πανελλήνιος για πρώτη φορά στο παιχνίδι
26' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ζίζιτς (44-46)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (44-48)
26' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (44-50)
27' Τρίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (47-50)
27' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (47-52)
27' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (49-52)
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (49-54)
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (49-58)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (49-60)
30' Τρίποντο Πανελλήνιος Ράντσιτς (52-60)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (52-63)
30' Λήξη 3ης περιόδου 52-63
Ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στο τέλος της περιόδου και ξανά στο +11 οι Κυπελλούχοι που έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (58-64)
32' Δύο βολές Παναθηναϊκός Περπέρογλου (58-66)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (58-68)
33' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (60-68)
35' Δίποντο Πανελλήνιος Σκλάβος (62-68)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (62-70)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (62-72)
38' Τρίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (65-73)
40' Δύο βολές Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (67-73)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Περπέρογλου (67-76)
40' Τρίποντο Πανελλήνιος Ράντσιτς (70-76)
40' Λήξη αγώνα 70-76