ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Πανελλήνιος-Ολύμπια: 81-73

Χωρίς να... ιδρώσει ο Πανελλήνιος επικράτησε του ΓΣ Ολύμπια (81-73) με κορυφαίους Χαραλαμπίδη-Σμιθ

Ο Πανελλήνιος έχτισε μια διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και πήρε χωρίς δυσκολία τη νίκη, παρά το γεγονός ότι οι "πορτοκαλί" δεν παράτησαν το παιχνίδι και πάλεψαν για το καλύτερο ως το τέλος παρά την απουσία του Ντέβιν Γκριν.
Πρώτοι σκόρερ για τους "Ολυμπιονίκες" αναδείχτηκαν ο Κώστας Χαραλαμπίδης κι ο Ντέβιν Σμιθ με 16, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Τζος Ντέιβις. Από τους Λαρισαίους ξεχώρισαν με 17 πόντους οι Μάσι και Μπάτλερ, που "μίλησαν" όμως όταν το παιχνίδι είχε κριθεί.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ξεκινώντας με 8/8 δίποντα οι γηπεδούχοι μπήκαν με αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα το παιχνίδι, όπως αποτυπώνεται από το 25-16 του δεκαλέπτου με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να "χτυπά" μες στο καλάθι με τους Βουγιούκα, Ντέιβις, αλλά και τον Ντέβιν Σμιθ που κινήθηκε αρκετά κοντά στο καλάθι.

Η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους "κυανόλευκους" να ξεφεύγουν ξανά με διψήφια διαφορά πριν τα συνεχόμενα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων που μείωσαν σε 40-32 πριν την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος προηγήθηκαν με 18 πόντους λίγο πριν τη λήξη (68-50) με τον Σμιθ και τον Βουγιούκα να εξελίσσονται σε αιχμές του δόρατος και τα επιθετικά ριμπάουντ να δίνουν δεύτερες ευκαιρίες στους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τον Πανελλήνιο να φτάνει στη νίκη με το τελικό 81-73, που ήρθε σχετικά εύκολα και χωρίς κόπο με τον Ηλία Ζούρο να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 25-16, 40-32, 68-50, 81-73

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 8, Παπαμακάριος 7 (2), Χαραλαμπίδης 16 (2), Καλαϊτζής 4, Τζόνσεν 2, Σμιθ 16 (1), Πέτρουλας 5 (1), Γεωργαλής 3 (1), Μπλάκνεϊ 3, Όστογιτς 2, Ντέιβις 13 (1), Βουγιούκας 10.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Καλαφατάκης): Σπανός 8 (1), Αλιέβας 2, Γκριν 6, Παπαχρήστος 6 (1), Μπόγδανος 4, Τόντιτς 8 (1), Παπακώστας, Κόμματος 5 (1), Μάσι 17, Μπάτλερ 17 (3).

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Μετά το τέλος του ματς ο Ηλίας Ζούρος είπε: " Ημασταν εκτός ρυθμού τελείως αν εξαιρέσουμε κάποια μικρά διαστήματα. Η διακοπή κάνει κακό, οι παίκτες μπαίνουν σε άλλους ρυθμούς και ειδικά για τη δική μας ομάδα, που έχει συνηθίσει να παίζει δύο ματς την εβδομάδα. Η διακοπή μας έβγαλε εκτός ρυθμού. Πρέπει να βρούμε σύντομα το ρυθμό μας, αν θέλουμε να είμαστε εκεί που πρέπει να είμαστε".

"Δείξαμε μεγάλη χαλάρωση στην άμυνα και στην επίθεση πολύ κακοί. Ιδιαίτερη στο δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Εχουμε έναν Γολγοθά, ο Ιανουάριος είναι από τους πιο δύσκολους μήνες. Εχουμε δύσκολα παιχνίδια που έρχονται για το ελληνικό πρωτάθλημα και την Ευρώπη, όπου διεκδικούμε την είσοδό μας στους 16 του Eurocup. Ελπίζω οι παίκτες να είναι πιο συγκεντρωμένοι στην πορεία

".

Από την πλευρά του ο Γιάννης Γεωργαλής τόνισε: " Είμαι πολύ χαρούμενος που επιστρέφω μετά από τόσο καιρό. Ευχαριστώ την οικογένεια του Πανελληνίου για την υπομονή που έδειξε. Παίξαμε σοβαρά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά αφήσαμε τον αντίπαλο να μας παρασύρει στο ρυθμό του. Αυτό είναι ανεπίτρεπτο αν θέλουμε να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω φέτος".

Όσο για τον τεχνικό των "πορτοκαλί" Γιώργο Καλαφατάκη, είπε: " Ηταν το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς. Φεύγουμε με αξιοπρέπεια γιατί παίξαμε με έναν αντίπαλο πολύ ποιοτικό. Τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου. Δε συγκρινόμαστε ως ομάδες. Ηρθαμε προετοιμασμένοι, αλλά με μεγάλο πρόβλημα τον Γκριν. Δείξαμε χαρακτήρα και ήταν ένα παιχνίδι που δε ζητούσαμε περισσότερα. Αν κερδίζαμε θα ήταν θαύμα. Αλλά και η ήττα κέρδος έχει".

"Δουλέψαμε όσο καλύτερα γινόταν στη διακοπή, αλλά αντικειμενικές δυσκολίες δεν μας επέτρεψαν να δουλέψουμε όπως θα θέλαμε. Αν δεν ήμασταν τόσο απερίσκεπτοι στο πρώτο ημίχρονο, όταν κάναμε 12 λάθη και επιτρέψαμε στον Πανελλήνιο 11 κλεψίματα, θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο. Πήραμε αυτό που μας αξίζει. Συγχαρητήρια στον Ηλία Ζούρο για την πορεία της ομάδας του

".

Τέλος, ο Γιάννης Παπαχρήστος δήλωσε: " Είχαμε δύο πρόσωπα... Ξεκινήσαμε καλά, αλλά κάναμε αρκετά λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μόλις ένα λάθος. Παίξαμε καλά, αλλά μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας, αλλά φεύγουμε με ψηλά το κεφάλι".