ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 81-79

Ο ''τρίποντος'' Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 81-79 και κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος, σε έναν συγκλονιστικό τελικό... MVP του αγώνα ο Κώστας Τσαρτσαρής για 3η φορά

Αν η λέξη "συγκλονιστικός" αρκεί, τότε ναι, αυτός ο τελικός ήταν συγκλονιστικός. Σε εξέλιξη, μονομαχίες, προσωπικότητα, κοουτσάρισμα και από τους δύο προπονητές, με ανατροπές σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο. Γιατί ο Παναθηναϊκός που είχε... ανέβει στο βάθρο, ο Ολυμπιακός παραλίγο να τον γκρεμίσει.
Με ποιόν; Με τον Λιν Γκριρ που πέτυχε 28 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά ήταν ο μοιραίος παίκτης των ερυθρολεύκων, καθώς είχε 1/2 βολές μόλις 5'' πριν το τέλος, χάνοντας τη δυνατότητα να ισοφαρίσει για τον Ολυμπιακό. Όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε το Κύπελλο για μια ακόμη χρονιά με κορυφαίο τον Κώστα Τσαρτσαρή, πολύ καλό τον Βασίλη Σπανούλη και με μια τρομακτική ευστοχία από την περιφέρεια (16/30), κυρίως στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

Στις κερκίδες, στη χώρα που είμαστε, θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με τις δύο φωτοβολίδες που έπεσαν από πλευράς πράσινων οπαδών και το μπουκάλι από την κερκίδα των ερυθρολεύκων προς τον πάγκο του Παναθηναϊκού, όπως επίσης και με το γεγονός, ότι η απονομή έγινε αμέσως μετά το ματς και όχι το... καλοκαίρι!

Η πρώτη περίοδος ήταν η χαρά της άμυνας. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε δυνατές μονομαχίες, με σκληρή άμυνα και μερικά λάθη στην επίθεση, με συνέπεια το 12-12 με το οποίο έληξε το δεκάλεπτο να μην είναι και η καλύτερη "διαφήμιση" για έναν τελικό ανάμεσα στις δύο καλύτερες ελληνικές ομάδες. Όμως, η κόντρα φαινόταν από την αρχή ότι θα ήταν δυνατή και άκρως ενδιαφέρουσα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 7-12, με τον Βασίλη Σπανούλη και τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πρωταγωνιστούν στην επίθεση, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με ένα 5-0 σερί και οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους τους, χωρίς να... ανοίξει μύτη. Μόνο μια φωτοβολίδα άναψε από την πλευρά των οπαδών του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναγιώτης Γιαννάκης εμπιστεύτηκε τον Μαρκ Τζάκσον στην επίθεση του Ολυμπιακού, αλλά ήταν κάπως risky, αφού στην άμυνα υπήρχε πρόβλημα. Ο Αμερικανός έβγαινε μεν γρήγορα στα πικ εντ ρολ που έστηναν οι πράσινοι, αλλά στη συνέχεια δεν αντιδρούσε στον απαιτούμενο χρόνο. Ίσως, εκεί να έπρεπε να είχε εντολή, όπως για παράδειγμα να μένει πίσω.

Το αποτέλεσμα ήταν να πετύχει ο Παναθηναϊκός έξι συνολικά τρίποντα και από το 12 ως το 32 έφτασε με τους 18 πόντους να έχουν προέλθει έξω από τη γραμμή των 6,25μ. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός δεν είχε τις απαντήσεις στην επίθεση και είχε χάσει τον προσανατολισμό του. Η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους (19-27), για να μειώσει ο Αρβιντας Ματσιγιάουσκας με τρίποντο. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα ο Σπανούλης.

Οι πρωταθλητές έκαναν το σκορ 22-30 με νέο τρίποντο, αλλά σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν την άμυνά τους και δεν άφησαν στη συνέχεια τον Παναθηναϊκό να εκτελεί ανενόχλητος. Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο στη θέση 4 και τα γρήγορα πόδια του να κάνουν... δουλειά, ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά, για να λήξει τελικά το πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 30-34. Οι διαιτητές είπατε; Καλά τα πήγαν, αν και κάποια -ερυθρόλευκα- παράπονα υπήρξαν. Αλλά, όχι σπουδαία πράγματα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ επιθετικό και δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα. Οι δύο ομάδες ήρθαν φουριόζες από τα αποδυτήρια. Ο Γκριρ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, αλλά και οι πράσινοι συνέχισαν να είναι ασταμάτητοι από την περιφέρεια. Δύο τρίποντα από τον Περπέρογλου έκαναν το σκορ 39-46 και ο Ολυμπιακός αναζητούσε απαντήσεις.

Ο Γκριρ τις έδωσε και πάλι για να ακολουθήσουν καλάθια από τους Βασιλόπουλο και Μπουρούση και η διαφορά να πέσει στους τρεις πόντους. Όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε σωστά με τους Σπανούλη και Ουίνστον. Μάλιστα, μια τεχνική ποινή που έδωσε ο Λάζαρος Βορεάδης στον Τεόντοσιτς για... θέατρο, έδωσε το δικαίωμα στους πράσινους να κλείσουν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 10 πόντους (50-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας, την ώρα που οι ερυθρόλευκοι είχαν δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία. Ωστόσο, οι πράσινοι έδειχναν και συγκεντρωμένοι. Όμως, ο Ολυμπιακός προσπάθησε και κατάφερε να αντιδράσει με τον Λιν Γκριρ να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των πρασίνων και τον Μπουρούση με δικό του καλάθι να ρίχνει τη διαφορά στους δύο πόντους.

Εκεί το ματς πήρε φωτιά και τα φάουλ άρχισαν να γίνονται το ένα μετά το άλλο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 72-67, αλλά μια τρίποντη βόμβα από τον Γκριρ έκανε το σκορ 72-70. Όμως, ο Σπανούλης απάντησε αμέσως και έκανε το σκορ 75-70, για να γίνει στη συνέχεια 75-72. Ο Σπανούλης πήγε στις βολές, αλλά έβαλε τη μία, όπως τη μία έβαλε και ο Βασιλόπουλος στα 43'' και με το σκορ 73-76 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στη γραμμή πήγε ο Διαμαντίδης και με 2/2 έδωσε αέρα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό, αλλά ο Γκριρ μείωσε στους τρεις με το χρονόμετρο να δείχνει 23''. Ο Σπανούλης αστόχησε σε δύο βολές (!) και στα 16'' ο Γκριρ πήρε άλλο ένα φάουλ. Έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά με φόλοου στη συνέχεια της φάσης ισοφάρισε σε 78-78, με 13'' να απομένουν. Ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στη μεγάλη ανατροπή.

Ο Γιαννάκης έδωσε εντολή για φάουλ και ο Ματσιγιάουσκας το έκανε στον Γιασικεβίτσιους, δευτερόλεπτα μετά την επαναφορά. Ο Σάρας ήταν ψύχραιμος και στις δύο βολές και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ στον Γκριρ. Όμως, ο συγκλονιστικός μέχρι εκείνο το σημείο Αμερικανός, αστόχησε στη δεύτερη βολή και το σκορ έγινε 79-80. Στα 3'' ο Ουίνστον πήγε κι αυτός στις βολές, έβαλε την πρώτη και έχασε επίτηδες -για να κυλήσει ο χρόνος- τη δεύτερη, ο Μπουρούσης πήρε το ριμπάουντ, έδωσε στον Τεόντοσιτς, αλλά στα 3'' που απέμεναν δεν πρόλαβε να κάνει κάτι και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς!

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-34, 50-60, 79-81

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 2, Πρίντεζης, Ματσιγιάουσκας 5 (1), Τεόντοσιτς 8 (2), Μπουρούσης 11, Τσακαλίδης, Γκριρ 28 (4), Βασιλόπουλος 15 (2), Βασιλειάδης, Τζάκσον 10.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 8 (2), Σπανούλης 20 (4), Πρκάτσιν, Μπατίστ 5, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 6 (2), Ντικούδης, Τσαρτσαρής 14 (4), Διαμαντίδης 9 (1), Ουίνστον 11 (2), Γιασικεβίτσιους 8 (1).

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (0-2)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (0-4)
3' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (2-4)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (4-4)
6' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (4-7)
6' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (6-7)
7' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (7-10)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (7-12)
Στο +5 για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός
8' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (10-12)
9' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (12-12)
Ισοφαρίζει μετά από 5 λεπτά ο ψηλός
10' Λήξη 1ης περιόδου 12-12
Ντέρμπι με μικρό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με 5 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Κορυφαίος για τους "ερυθρόλευκους" ο Βασιλόπουλος με 7 πόντους, ενώ 5 έχει ο Μπουρούσης. Από πλευράς "πράσινων" 5 έχει ο Σπανούλης
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (12-15)
11' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (12-18)
Για πρώτη φορά στο +6 ο ΠΑΟ με τα δύο τρίποντα
12' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (14-18)
13' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (16-18)
Σερί 4-0 για τον Ολυμπιακό
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (16-21)
15' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (19-21)
15' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (19-24)
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (19-27)
17' Τρίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκς (22-27)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (22-30)
Στα 8 ανεβαίνουν τα τρίποντα του Παναθηναϊκού και τα περισσότερα είναι από τη γωνία μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας
17' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
17' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (24-30)
18' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (24-32)
18' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (26-32)
18' Δύο βολές Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (28-32)
18' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Η διαφορά πέφτει στους 4 και ο Ζοτς καλεί τάιμ άουτ δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου
20' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (28-34)
Φοβερή φάση με τον γκαρντ των "πρασίνων" να νικάει όλη την άμυνα και να παίρνει αντιαθλητικό
20' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπουρούσης (30-34)
20' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Οδηγίες 24.5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου
20' Λήξη ημιχρόνου 30-34
Ελαφρώς καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος, είναι μπροστά με 4. Αναμένεται μεγάλο ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (33-34)
21' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (33-37)
22' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (35-37)
22' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (35-40)
23' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (37-40)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (37-43)
24' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (39-41)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (39-43)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (39-46)
25' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (42-46)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (42-50)
26' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (45-50)
26' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (47-50)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (47-53)
28' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Γκριρ (50-53)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (50-55)
Ξανάσ στο +5 ο Παναθηναϊκός που ακόμα δεν έχει μείνει πίσω στο σκορ
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (50-57)
30' Τεχνική ποινή Ολυμπιακός Τεόντοσιτς
Πέφτει μετά από σκριν ο Σέρβος και ο Βορεάδης τον χρεώνει με τεχνική ποινή
30' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (50-60)
30' Λήξη 3ης περιόδου 50-60
Στο +10 ο Παναθηναϊκός με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το ποσοστό του στα τρίποντα είναι εκπληκτικό και με τα πέντε σε αυτό το δεκάλεπτο πήρε μεγάλο προβάδισμα
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (50-63)
Σημαντικό προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό, με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει 11 πόντους
32' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (53-63)
33' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (55-64)
34' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (57-65)
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (57-67)
36' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (60-67)
36' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Στην πιο κρίσιμη καμπή του ο τελικό με τους "πράσινους" στο +7 και τον Τεόντοσιτς στις βολές
36' Δύο βολές Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (62-67)
37' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (62-69)
38' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (65-69)
Στους 4 μειώνει μετά από πολλή ώρα ο Αμερικανός
38' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπουρούσης (67-69)
39' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (67-72)
39' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γκριρ (70-72)
39' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (70-75)
40' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (72-75)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (73-78)
40' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (75-78)
40' Φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (4ο)
Χάνει δύο βολές ο Σπανούλης και 16.9 πριν το τέλος ο Γκριρ στις βολές
40' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (78-78)
Χάνει τη μία βολή, αλλά ισοφαρίζει ο Αμερικανός με εντυπωσιακό φόλοου. Έχει 27 πόντους όλους στο δεύτερο μέρος
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (78-80)
40' Λήξη αγώνα 79-81
Κυπελλούχος Ελλάδας και πάλι ο Παναθηναϊκός που επικρατεί με 2 πόντους και κατακτά τον πρώτο τίτλο της περιόδου