STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - ΚΑΟΔ 87-70

Στη σκιά της αποχώρησης του Τζέισον Καπόνο, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον ΚΑΟΔ με σκορ 87-70 κι έκανε μία καλή προπόνηση εν όψει της Μάλαγα. Εξαιρετικός ο Σχορτσανίτης

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 19η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 87-70 του ΚΑΟΔ και έδωσε συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις.

Μπροστά του πλέον, έχει το κρίσιμο παιχνίδι με αντίπαλο τη Μάλαγα στην Ισπανία (8/3), στο οποίο θα προσπαθήσει να πάρει το "διπλό" που θα του δώσει την ευκαιρία να διεκδικήσει μία θέση ψηλότερα στην τελική κατάταξη, εν όψει των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Σε αυτή του την προσπάθεια δεν θα έχει πλέον στο ρόστερ του τον Τζέισον Καπόνο, ο οποίος από το απόγευμα της Δευτέρας αποτελεί παρελθόν από τον Παναθηναϊκό.

Στα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο τρίλεπτο πριν τη λήξη να προηγείται και με 85-60, ωστόσο ο ΚΑΟΔ έτρεξε ένα επιμέρους 10-2 και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα.

O Σχορτσανίτης ξεχώρισε από την αναμέτρηση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 20 πόντους σε μόλις 12.30 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι Διαμαντίδης και Ματσιούλις πρόσθεσαν από 13 έκαστος.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη, παίζοντας από την αρχή με στόχο να πάει την μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο "Sofo" ήταν καλός και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-2 και 8-5. Στο 6ο λεπτό ο ΚΑΟΔ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Πάλμερ να γράφει το 8-9 μετά από βολές.

Με τους Νόουλς και Ρόου να κρατούν τους Δραμινούς μέσα στο παιχνίδι, ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 16-15, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, έχοντας το Λάσμε πλέον στο παρκέ, στη θέση του Σχορτσανίτη. Με βολές του Τσαρτσαρή, γράφτηκε το 23-18 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να έχουν υποπέσει ήδη σε 13 λάθη (5 έναντι 8). Η ομάδα του Πεδουλάκη είχε μόλις 1/8 τρίποντα και 7/8 δίποντα, ενώ ο ΚΑΟΔ είχε 5/11 σουτ δύο πόντων και 2/3 έξω από τα 6.75μ.

Με σερί 6-0 ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ, ο οποίος προηγήθηκε με 24-23, χάρη σε καλάθι και φάουλ του Πάλμερ. Πάντως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πάλι με τον εξαιρετικό Σχορτσανίτη ο οποίος δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και τελείωσε το ημίχρονο με 14 πόντους σε 7 λεπτά αγώνα, έχοντας 5/6 δίποντα.

Με τον τελευταίο να σκοράρει από τη γραμμή, η διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους, που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή (39-28), καθώς ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει κάπως την άμυνα του. Με τρίποντο του Νόουλς, οι Δραμινοί μείωσαν σε 39-32, ωστόσο η διαφορά παρέμεινε σταθερά στους 10 πόντους.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 49-36, με τον Ούκιτς να ευστοχεί σε τζαμπ σουτ. Οι "πράσινοι" διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και παρ΄ότι ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 56-49, ο Διαμαντίδης με τρίποντο έκανε το 59-49, επαναφέροντας τη διαφορά στους 10.

Οι παίκτες του ΚΑΟΔ, που είχαν κρατήσει μέχρι εκείνη την ώρα ζωντανή την ομάδα τους είχαν αρχίσει πια να κουράζονται κι έτσι οι γηπεδούχοι με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου, ολοκλήρωσαν το γ' δεκάλεπτο με το σκορ στο 67-56.

Με σερί 7-0 στο δ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (74-52) κι έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή. Αν μάλιστα, οι διαιτητές δεν σφύριζαν και τόσα πολλά φάουλ, το παιχνίδι θα είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα.

Ο Γιόνας Ματσιούλις με τρίποντο έγραψε το 77-56 στο 34' και υποχρέωσε τον Νέναντ Μάρκοβιτς να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ, βλέποντας το ματς να ανοίγει επικίνδυνα και η ομάδα του να κινδυνεύει με διασυρμό. Στο τετράλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, ο Γιαννόπουλος έγραψε το 83-59, ενώ ο Πεδουλάκης έβαλε στην πεντάδα το νεαρό Χαραλαμπόπουλο. Στο 1'34'' πριν το τέλος ο Σκορδίλης τραυματίστηκε στο πόδι του και αποχώρησε κουτσαίνοντας.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-36, 67-56, 87-70

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 20, Μπράμος 7(1), Ματσιούλις 13(3), Ούκιτς 6, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 13(3), Γκιστ 6, Γιαννόπουλος 7(1), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 13(2), Καλαϊτζίδης 2, Μπένας, Μισέλ 8, Μπάβτσιτς 4, Κακαρούδης 8, Ζάρας 3(1), Ιωάννου 5, Πάλμερ 13, Ρόου 14(2).