STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Άρης 76-69

STOLISV

Ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να πάρει τη νίκη. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 76-69 και παρέμειναν στην κορυφή της ΣΚΡΑΤΣ Basket League.

Την καλύτερη δυνατή προπόνηση εν όψει του αγώνα με τη Μπαρτσελόνα (19/12, 22:00) έκανε απόψε (16/12) ο Παναθηναϊκός. Ο Άρης, βλέπετε, δυσκόλεψε αρκετά το "τριφύλλι", διατηρώντας το στην... πρίζα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η απουσία του Διαμαντίδη (λόγω τραυματισμού) επηρέασε σε σημαντικό βαθμό την ικανότητα των γηπεδούχων να "διαβάσουν" την άμυνα των "κιτρίνων", αλλά οι 23 πόντοι που πέτυχε ο Παππάς αρκούσαν για να τους δώσουν τη νίκη.

Που κρίθηκε

Δύο φορές ο Άρης πλησίασε στο σκορ, αλλά τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε τον έλεγχο όταν δεν έπρεπε. Εκεί, ο Παναθηναϊκός "πάτησε το γκάζι", αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι.

Ο αριθμός

Οι 11 ασίστ και τα 5 κλεψίματα ήταν ο κύριος λόγος που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +11 (46-35) στο ημίχρονο, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την επικράτησή του.

Οι "κίτρινοι" εκμεταλλεύτηκαν το "παγωμένο" ΟΑΚΑ στα πρώτα λεπτά, διεισδύοντας διαρκώς προς το αντίπαλο καλάθι. Αυτό, τους έδινε είτε ελεύθερα περιφερειακά σουτ (κυρίως με τον Βεζένκοφ), είτε δύο βολές, αφού οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς τούς σταματούσαν με φάουλ.

Στην πορεία της αναμέτρησης, ο Μπατίστα με τον Σλότερ προσπάθησαν να ηγηθούν της προσπάθειας του Παναθηναϊκού, αλλά υπήρχε ένα σημαντικό πρόβλημα. Ένα πρόβλημα που είχε να κάνει με το μαρκάρισμα του Βεζένκοφ.

Ο 19χρονος φόργουορντ του Άρη πήρε (και τελείωσε) αρκετές μπάλες, σκοράροντας κατά κύριο λόγο με πρόσωπο στο καλάθι, και κάπως έτσι έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (14-19 στο 8').

Σε εκείνο το σημείο, ο Παππάς ανέλαβε δράση. Πέτυχε οκτώ από τους δέκα πόντους του Παναθηναϊκού, για το "πράσινο" σερί των δέκα αναπάντητων πόντων (24-19), μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο 24χρονος παίκτης του Παναθηναϊκού είχε έναν ακόμη... σύμμαχο. Τον Μπλουμς, που πέτυχε δύο τρίποντα. Οι δυο τους -σε συνδυασμό με την άμυνα που έπαιξαν όλοι- βοήθησαν στο να μπουν σιγά σιγά οι βάσεις για τη νίκη.

Αρχικά με το +4 (36-32) του 16ου λεπτού, πριν αρχίσουν τα λάθη από πλευράς Άρη. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση, με τις περισσότερες εξ αυτών να οδηγούν σε αιφνιδιασμό από πλευράς Παναθηναϊκού.

Έτσι, το προβάδισμα του "τριφυλλιού" δεν άργησε να μεγαλώσει και να φτάσει τους έντεκα πόντους (46-35) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, μετά τη βολή που πέτυχε ο Τόμας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη απέδειξε πως δεν επρόκειτο να πετάξει λευκή πετσέτα. Γι αυτό άλλωστε έριξε τη διαφορά στο καλάθι (50-48) μέσα σε έξι λεπτά, αγχώνοντας τον Παναθηναϊκό.

Οι Παππάς, Γιάνκοβιτς και Μπατίστα πήραν όμως την κατάσταση στα χέρια τους και οδηγώντας το "τριφύλλι" στα επόμενα τέσσερα λεπτά, το έφεραν ξανά σε απόσταση ασφαλείας από τους Θεσσαλονικείς (61-51 στο 30').

Ακόμα και τότε όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν διάθεση να παρατήσουν το παιχνίδι και να σκεφτούν τα επόμενα. Ο Ριντ με τον Τόμας αποτέλεσαν τον πυλώνα τους στην προσπάθεια για το "διπλό", με το -5 (74-69) του 38ου λεπτού να δίνει ελπίδες νίκης στον Άρη.

Ένα καλάθι του Παππά, ένα επιθετικό φάουλ του Πάσαλιτς και η τάπα του Γιάνκοβιτς (στον Τόμας) "έγραψαν" τον επίλογο της αναμέτρησης, που βρήκε τον Παναθηναϊκό να σημειώνει τη δέκατη νίκη του -σε ισάριθμα παιχνίδια- στη ΣΚΡΑΤΣ Basket League (76-69).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-35, 61-51, 76-69.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 3, Παππάς 23 (3), Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 12, Κόνιαρης, Μπλουμς 14 (4), Ράιτ.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4), Μανωλόπουλος, Γκίκας, Ριντ 13 (1), Τόμας 10, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 5, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεκμπόγιε 6 (2).