Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 85-66: Ερυθρόλευκη κυριαρχία με κορυφαίο τον Σπάρταλη στο ANGT

PRINTSCREEN

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για το Adidas Next Generation Tournament της EuroLeague, καθώς επικράτησε με 85-66 και κατέλαβε την 5η θέση του τουρνουά.

Ερυθρόλευκο και μάλιστα με εμφατικό τρόπο βάφτηκε το ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού για το Adidas Next Generation Tournament της EuroLeague, με την ομάδα του Πειραιά να νικά με 85-66 και να καταλαμβάνει την 5η θέση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, διατηρώντας το προβάδισμα στα περισσότερα λεπτά του παιχνιδιού. Η διαφορά έγινε διψήφια στο δεύτερο δεκάλεπτο και διευρύνθηκε φτάνοντας στις παρυφές των 20 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν τη νίκη με ευρύ σκορ.

Ο Στέφανος Σπάρταλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, καθώς σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συνεισφορά στο σκοράρισμα είχε ο Ροζακέας με 17 πόντους.

Από τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ήταν ο Ανδρέας Κουστένης με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 43-33, 66-47, 85-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μπουρνελές 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγγελόπουλος 1, Γιακάι 2, Νταψής 9 (3 ριμπάουντ), Λυκογιάννης 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πασαγιάννης 6 (7 ριμπάουντ), Σπάρταλης 20 (10/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ροζακέας 17 (3/6 τρίποντα), Σαπλαούρας, Σεγκούρα 2, Αμπόση 7 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπασταύρου 11 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρίνγκας): Παπανικολάου, Μπινής 10 (8 ριμπάουντ), Μπούσμπουρας 5, Ζερβός 8 (4 ριμπάουντ), Αθανασόπουλος, Τσακίρης 10 (5 ριμπάουντ), Κουστένης 13 (10/11 βολές), Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος 2, Γκολάντας 6 (1/3 τρίποντα), Γεώργας 12 (4 ριμπάουντ), Τάσκος