ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 71-55

Η άμυνα ζώνης, το ΣΕΦ και οι Γκριρ-Βασιλόπουλος έδωσαν την νίκη-ισοφάριση στον ΟΣΦΠ επί του ΠΑΟ με 71-55

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που όφειλε: Έπαιξε όπως έπρεπε και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών με την άμυνα ζώνης να εξελίσσεται σε άλυτο γρίφο για τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και τους παίκτες του, που πραγματοποίησαν μία από τις χειρότερες εμφανίσεις τους σε όλη τη χρονιά. Η άμυνα, ο έλεγχος του ρυθμού, η ευστοχία σε καίρια σημεία και το πάθος για την ισοφάριση ήταν τα στοιχεία που έδωσαν στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη τη νίκη, για την οποία επιστρατεύτηκαν οι "λαβωμένοι" Τσακαλίδης και Μπουρούσης.

Βέβαια από τη στιγμή που ο Λιν Γκριρ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις με 20 πόντους και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε αυτά που συνηθίζει να κάνει σε άμυνα κι επίθεση, ήταν αναμένομενο ότι ο Ολυμπιακός θα έπαιζε καλύτερα σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ. Απλά αυτό το "καλύτερα" έφτασε τους 17 πόντους (68-51) με τους οποίος προηγήθηκαν οι ερυθρόλευκοι ύστερα από τρίποντο του για μια ακόμη φορά διακριθέντα Μίλος Τεόντοσιτς.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, αλλά θα γυρίσει και πάλι στο ΣΕΦ για τον 4ο τελικό. Τι περιμένουμε από τον τελικό της Πέμπτης; Πάντως, όχι το "φάντασμα" του Παναθηναϊκού που εμφανίστηκε στο φαληρικό γηπέδο, αλλά και τη διαχείριση του 1-1 από πλευράς Ολυμπιακού, που πέτυχε την πρώτη φετινή του νίκη απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό του.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε όπως και στο ΟΑΚΑ, με το προβάδισμα στο χέρι. Ένα τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη κι άλλο ένα από τον Στράτο Περπέρογλου, έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να προηγηθεί με 4-8 και 6-10 στα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις με τον Γιώργο Πρίντεζη που φαινόταν και ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένος από το πρώτο ματς, αλλά το βασικό όπλο των ερυθρολεύκων ήταν άλλο και άρχισε να φαίνεται για τα καλά.

Η άμυνα των γηπεδούχων προκάλεσε προβλήματα στο Παναθηναϊκό κι όταν ο Λιν Γκριρ κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και ευστόχησε στις τρεις βολές, δίνοντας προβάδισμα 11-10 στον Ολυμπιακό, ανέλαβε δράση και ο κόσμος των ερυθρόλευκων. Ο Γκριρ με ένα τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (14-10), για να λήξει τελικά το δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 16-13. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με βασικό σέντερ τον Ιάκωβο Τσακαλίδη, ενώ στο 7ο λεπτό του παιχνιδιού πάτησε παρκέ και ο “λαβωμένος” Γιάννης Μπουρούσης, που πέτυχε και δύο πόντους.

Όταν ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, περιμέναμε ότι ο Παναθηναϊκός θα έβρισκε λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά τελικά αντί να βρει λύσεις, δεν μπορούσε να βάλει ούτε πόντο! Για έξι λεπτά οι πρωταθλητές Ελλάδας έβρισκαν μόνο σίδερο, με πολύ άσχημα ποσοστά, λάθος πάσες, βιαστικές ενέργειες και με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι διαρκώς εκνευρισμένος, κάτι που επηρέασε και το παιχνίδι της ομάδας του, αφού ο Λιθουανός ήταν άστοχος και εκτός κλίματος.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης πέρασε στο παιχνίδι τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη και ο Έλληνας σέντερ έγινε -όπως αναμενόταν- το σημείο αναφοράς στην επίθεση του Ολυμπιακού και παράλληλα γέμισε το χώρο στη ρακέτα, όταν η ομάδα του αμυνόταν. Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, αλλά κάνοντας αυτά που πρέπει, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10 πόντους ύστερα από τρίποντο του Ρόντρικ Μπλάκνεϊ, ενώ δύο συνεχόμενα από τον κορυφαίο ερυθρόλευκο Γκριρ διαμόρφωσαν το 33-20 του πρώτου ημιχρόνου, την ώρα που το ΣΕΦ είχε πάρει φωτιά.

Ο Ολυμπιακός λίγες στιγμές μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου πήρε διαφορά 15 πόντων με τρίποντο του Βασιλόπουλου, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Παναθηναϊκός πήρε τέσσερα (!) επιθετικά ριμπάουντ, για να ευστοχήσει τελικά ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σε τρίποντο. Ωστόσο, ο Βασιλόπουλος έβαλε άλλο ένα τρίποντο και η διαφορά έπιασε τη μεγαλύτερη τιμή της με σκορ 44-28. Πιο πριν ο κόσμος του Ολυμπιακού τα είχε βάλει με τον Σπανούλη -αναίτια, αφού ο Έλληνας γκαρντ απλά εκνευρίστηκε που αστόχησε σε ένα λέι απ- και οι αστυνομικές δυνάμεις κινήθηκαν προς την κερκίδα των οργανωμένων. Το λάδι άγγιξε τη... φωτιά και τα πρώτα μπουκάλια έπεσαν...

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε κάποιον να πάρει πρωτοβουλίες και τον βρήκε στο πρόσωπο του Διαμαντίδη που με ένα τρίποντο και μια ασίστ (και τρίποντο του Σάρας) οι πράσινοι μείωσαν σε 44-34 και έδειξαν “ζωντανοί”, έστω και λίγο. Μάλιστα, ο Λιθουανός με δικό του γκολ-φάουλ έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (46-37), αλλά ο Γουντς ευστόχησε σε τρίποντο και τόνωσε ξανά ψυχολογικά τους ερυθρόλευκους. Με τον Μπατίστ να φτάνει τα 4 φάουλ και τον Ομπράντοβιτς να μην μπορεί να βρει λύση εντός της ρακέτας, ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 14 πόντων με τρίποντο του Βασιλόπουλου, αλλά ο Παναθηναϊκός τη μάζεψε στους δέκα πόντους (55-45) μέχρι το τέλους του τρίτου δεκαλέπτου.

Ήταν φανερό όμως ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε. Δεν ήταν σε μέρα, δεν ήταν σε νύχτα, τέλος πάντων δεν μπορούσε. Γιατί, ακόμη και στο τέταρτο δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός κόλλησε για τέσσερις επιθέσεις (αφού είχε προηγηθεί με 59-45 και μετά το σκορ έγινε 61-51), οι πράσινοι δεν τον τιμώρησαν ούτε μία φορά. Με τις δύο βολές του ,Μπλάκνει 3.49 πριν το τέλος η διαφορά πήγε στους 12 πόντους, ενώ μια εκπληκτική ασίστ του Τεόντοσιτς στον Μπουρούση κι ένα κάρφωμα του τελευταίου, έκαναν το σκορ 65-51. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι... τελείωσε. Με τον Ολυμπιακό να νικάει με σκορ 71-55 και να ισοφαρίζει τη σειρά των τελικών. Η συνέχεια στο ΟΑΚΑ και την Κυριακή πάλι στο ΣΕΦ...

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-13, 33-20, 55-45, 71-55

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 7 (1), Παπαμακάριος, Γουντς 7 (1), Πρίντεζης 9, Τεόντοσιτς 5 (1), Μπουρούσης 4, Τσακαλίδης 2, Γκριρ 20 (5), Μαυροκεφαλίδης, Βασιλόπουλος 12 (2), Σχορτσιανίτης 5.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 8 (2), Σπανούλης 10 (2), Γιασικεβίτσιους 13 (2), Μπατίστ 4, Ζίζιτς 8, Χατζηβρέττας 1, Ντικούδης, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 11 (2), Ουίνστον, Τομάσεβιτς.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος πήρε το μικρόφωνο και μίλησε στον κόσμο του Ολυμπιακού: "Σας θέλουμε δίπλα μας γιατί είστε ο καλύτερος παίκτης που έχουμε. Στηρίξτε μας χωρίς ακρότητες...".

*Ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε δύο παρατηρήσεις για μπουκάλια και τις κροτίδες που έπεσαν κατά τη διάρκεια του ματς και ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ολυμπιακός Μπατίστ (0-2)
1' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (2-2)
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (2-5)
2' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (4-5)
3' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (4-8)
Καλό "τρίποντο" ξεκίνημ,α για τον Παναθηναϊκό
3' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (6-8)
4' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Περπέρογλου (6-10)
5' Δίποντο Ολυμπιακός Τσακαλίδης (8-10)
6' 3 Βολές Ολυμπιακός Γκριρ (11-10)
Μπροστά για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός
7' Τρίποντο Ολυμπιακός Γριρ (14-10)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (14-12)
8' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (16-12)
Ξανά στο +4 ο Παναθηναϊκός που πλέον έχει στο παρκέ και τον Σάρας
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-13
Κακό μπάσκετ στο ξεκίνημα και χαμηλό σκορ στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός είναι μπροστά με 3 χάρη στους πόντους του Γκριρ τη στιγμή που ο Ζοτς προσπαθεί να βρει την πεντάδα που θέλει
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (18-13)
13' Δίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (20-13)
14' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Άσχημα τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό που στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν μπορεί να σκοράρει. Ο Σάρας σε κακή μέρα και ο Ζοτς ψάχνει να βρει λύσεις
16' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (22-13)
16' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (22-15)
17' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (25-15)
17' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Τραγικός ο Παναθηναϊκός που έχει 3 πόντους στη δεύτερη περίοδο
18' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (27-15)
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (27-18)
19' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (30-18)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (30-20)
20' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
Οδηγίες για την τελευταία επίθεση της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο από τον Γιαννάκη
20' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (33-20)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-20
Τελειώνει το ημίχρονο και ο Ολυμπιακός με μεγάλο όπλο τον Γκριρ είναι μπροστά με 13 απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είναι απογοητευτικός
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (33-22)
22' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (35-22)
23' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (37-22)
23' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (40-24)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (40-27)
25' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (44-28)
25' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (44-31)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (44-34)
26' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
Το 0-6 του Παναθηναϊκού αναγκάζει τον "Δράκο" να πάρει τάιμ άουτ
26' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (46-34)
26' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (46-37)
27' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (49-37)
28' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (52-38)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (52-40)
28' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (54-40)
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (54-43)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (55-45)
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-45
Ο Παναθηναϊκός παλεύει αλλά ο Ολυμπιακός δεν αφήνει τη διαφορά να πέσει κάτω από τους 10. Εκπληκτικός σε αυτό το δεκάλεπτο ο Βασιλόπουλος ενώ από την άλλη πλευρά ο Σάρας παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και δίνει λύσεις
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (57-45)
31' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (59-45)
31' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Στενεύουν τα περιθώρια και ο Ζοτς καλεί τάιμ άουτ
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (59-47)
33' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (61-47)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (61-49)
36' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ζίζιτς (61-51)
37' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπλέικνι (63-51)
37' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (65-51)
39' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (68-51)
40' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (71-54)
40' Λήξη αγώνα 71-55
Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ