Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την δεύτερη -ανώδυνη- ήττα του από την Ρεάλ Μαδρίτης με 95-87

New Image

Σε έναν αγώνα που σε καμία περίπτωση δεν έδειχνε να αγωνίζονται αδιάφορες ομάδες, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην παράταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 95-87 (κ.α. 83-83) χάρη στον Λούις Μπούλοκ που σημείωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα μέσα σε ένα λεπτό.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης τερμάτισαν στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου όπως ήταν γνωστό αρκετό καιρό πριν και μπαίνουν στο γκρουπ των ισχυρών για την κλήρωση του Τοp 16, όπως και η Ρεάλ Μαδρίτης αφού μετά από αυτή τη νίκη είναι η καλύτερη δεύτερη των τριών ομίλων.
Το ξύπνημα του... Σπανούλη

Ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν αδιάφορος στη Μαδρίτη, ωστόσο, οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν πήγαν για... διακοπές στην Ισπανία. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν και πάλι διαβασμένοι παρά το νεκρό διάστημα που είχαν λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέτπου.

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ήταν πίσω σκορ με 9-10 καιέτρεξαν ένα σερί 10-0 χάρη στην ευστοχία των Ερβέλ και Μπούλοκ κυρίως από την περιφέρεια. Οι "πράσινοι" απάντησαν γρήγορα χαμηλόνωντας το σχήμα τους και με την είσοδο του Βασίλη Σπανούλη στο παρκέ. Ο διεθνής γκαρντ αφύπνησε τους συμπαίκτες του με συνέπεια να κάνουν ένα σερί 14-3 και να πάρουν το προβάδισμα.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 18' όπου οι Ισπανοί ξεκίνησαν να δημιουργούν μία σημαντική διαφορά υπέρ τους με την... ασυλία και των διαιτητών οι οποίοι όταν χρειάστηκε σφύριξαν έδρα και μέσα σε δύο λεπτά χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές (Γιασικεβίτσιους και Μπετσίροβιτς) τους φιλοξενούμενους oποίοι εκτέλεσαν 19 συνεχόμενες βολές.

Αυτή η εξέλιξη αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους και ο Μπούλοκ μαζί με τον Παπαδόπουλο συνέβαλλαν τα μέγιστα προκειμένου η διαφορά να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων (53-43) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει βελτιώνοντας την άμυνα του ενώ μπήκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι και ο Νίκολα Πρκάτσιν. Αξίζει πάντως σημειωθεί ότι από την αναμέτρηση δεν έλειπε η ένταση χωρίς όμως να ξεπερνά τα όρια.

Οι "πράσινοι" συνέχιζαν να πιέζουν και στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά από αρκετή ώρα κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής με τον Σπανούλη να συνεχίζει το δικό του σόου και τον Χατζηβρέττα να δίνει λύσεις.

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς χαμήλωσε και πάλι το σχήμα κάτι που έδειχνε να έχει αποτέλεσμα και ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα το κατάφερε με ποιον άλλον... τον Βασίλη Σπανούλη (80-81).

Ο Μούμπρου κέρδισε φάουλ στα 4'' από τον Διαμαντίδη, όμως αστόχησε και στις δύο βολές με συνέπεια ο αγώνας να πάει στην παράταση αφού στη συνέχεια ο Μπατίστ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων.

Ο Μπούλοκ καθάρισε...

Στην παράταση ο Λουίς Μπούλοκ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από 86-87 που βρισκόταν πίσω η Ρεάλ Μαδρίτης και έδειχνε ότι έχει κολλήσει πήρε τη νίκη με 95-87.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-43, 71-64, 83-83 κ.α., 95-87

Ρεάλ Μαδρίτης (Πλάθα): Πελεκάνος, Σμιθ 7, Σέκουλιτς, Ρέγες 10, Παπαδόπουλος 14, Μούμπρου 12, Ερβέλ 9(2), Τουντσερί 7(1), Μπούλοκ 22(4), Λόπεζ 14(4).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου, Σπανούλης 22(1), Μπετσίροβιτς 10(1), Μπατίστ 16, Ζίζιτς 2, Χατζηβρέττας 10(2), Ντικούδης 5, Διαμαντίδης 5(1), Πρκάτσιν 4, Γιασικεβίτσιους 13(2).

Oμπράντοβιτς: "Πάντα θέλουμε να κερδίζουμε"

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης σχολίασε: " Συγχαρητήρια στη Ρεάλ για τη νίκη αλλά και στον Χουάν Πλάθα για τη δουλειά που έκανε. Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όμως εμείς παίξαμε χωρίς τρεις βασικούς μας παίκτες, με δυο νέους αλλά και γενικά με αρκετά προβλήματα. Και στο τέλος το πληρώσαμε.

Το παιχνίδι δεν ήταν σημαντικό για μας διότι είχαμε εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου, όμως πάντα θέλουμε να κερδίζουμε τα παιχνίδια. Η Ρεάλ είναι καλή ομάδα και μπορεί να φτάσει στο FINAL 4 αλλά έχουμε πολύ δρόμο μέχρι τότε

."

Ο Σάνι Μπετσίροβιτς από την πλευρά του σχολίασε: " Ηταν ένα πολυ καλό παιχνίδι ακόμα και τις στιγμές που δεν παίζαμε σωστά. Η άμυνα ήταν το κλειδί και η Ρεάλ θα αποτελεί δύσκολο αντίπαλο στο άμεσο μέλλον. Πρέπει να συγκεντρωθούμε εν όψεΙ της επόμενης φάσης και θα ήταν χαρά μου να αντιμετωπίσω τη Ρεάλ στο FINAL 4".

Πλάθα: "Συνεχίζουμε βήμα-βήμα"

Ο Χοάν Πλάθα τόνισε: " Ηταν ένα δυνατό παιχνίδι και ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι παίκτες μου είχαν μεγάλο κίνητρο. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί χρεαζόμασταν αυτή τη νίκη για να είμαστε η καλύτερη δεύτερη ομάδα των ομίλων.

Πρέπει να συνεχίσουμε βήμα-βήμα χωρίς να θέτουμε στόχους από τώρα για το μέλλον. Ο Λούις (Μπούλοκ) ήταν το κλειδί για τη νίκη μας, όμως θα πρέπει να ευχαριστήσω και τους φιλάθλους μας στο Βισταλέγκρε για την τεράστια συνεισφορά τους

."

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ανέφερε: " Ηταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς καθώς μας επέτρεψε να είμαστε η καλύτερη δεύτερη ομάδα των ομίλων. Είναι επίσης σημαντικό ότι έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να κερδίσουμε κάθε αντίπαλο.

Όταν αγωνίζομαι κόντρα στον Παναθηναικό δεν πρόκειται για ιδιαίτερο για μένα παιχνίδι, αφού έχω έρθει αντιμέτωπος μαζί του με άλλες ομάδες. Πρέπει να παραδεκτώ οτι ο Παναθηναικός είναι πολύ καλή ομάδα και από τις πιο φορμαρισμένες αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη

."

Το live του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Nτικούδης (2-3)
3' Δίποντο Ρεάλ Μαδρίτης Ερβέλ (4-3)
4' Τρίποντο Ρεάλ Μαδρίτης Τουντσερί (7-3)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (7-5)
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (7-8)
5' Δύο βολές Ρεάλ Μαδρίτης Παπαδόπουλος (9-8)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (9-10)
7' Τρίποντο Ρεάλ Μαδρίτης Ερβέλ (16-10)
8' Τρίποντο Ρεάλ Μαδρίτης Μπούλοκ (19-10)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (19-12)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (19-14)
9' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (20-17)
9' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (20-20)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (22-14)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-24
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Δύο βολές Ρεάλ Μαδρίτης Ερβέλ (30-27)
Αστόχησε στη μία.
13' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (30-30)
16' Δύο βολές Ρεάλ Μαδρίτης Μπούλοκ (37-37)
16' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (39-40)
18' Δύο βολές Ρεάλ Μαδρίτης Μουμπρού (43-40)
18' Τεχνική ποινή Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους
Για διαμαρτυρία.
19' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (47-41)
19' Δύο βολές Ρεάλ Μαδρίτης Μπούλοκ (49-41)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (49-43)
20' Τεχνική ποινή Μπετσίροβιτς
Ο Μπούλοκ ευστόχισε στις δύο βολές και έκανε το σκορ (53-43).
20' Λήξη ημιχρόνου 53-43
21' Έναρξη 3ης περιόδου
25' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (58-53)
25' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πρκάτσιν (60-55)
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (71-64)
30' Λήξη 3ης περιόδου 71-64
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (71-66)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (71-68)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (73-70)
38' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (80-79)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (80-81)
40' Τρίποντο Ρεάλ Μαδρίτης Λόπεζ (83-81)
40' Λήξη αγώνα 83-83
41' Έναρξη παράτασης
41' Τρίποντο Ρεάλ Μαδρίτης Λόπεζ (86-83)
43' Τρίποντο Ρεάλ Μαδρίτης Μπούλοκ (89-87)
45' Λήξη παράτασης 95-87