STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός έριξε "50άρα" στην Καβάλα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ένας... αφηνιασμένος Ολυμπιακός, έκανε το καλύτερο του επιθετικά παιχνίδι φέτος, νικώντας την Καβάλα με το επιβλητικό 115-61. Τρομερός ο Πρίντεζης που έκανε νταμπλ-νταμπλ (15π, 11ρ), πρώτος σκόρερ ο Στρόμπερι (19π, 4/5τρ). (VIDEO)

Για την 21η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ένας... αφηνιασμένος Ολυμπιακός, ο οποίος σημείωσε το καλύτερο του επιθετικά παιχνίδι για φέτος, νίκησε την Καβάλα με το επιβλητικό σκορ 115-61, διαλύοντας τον αντίπαλο του με 52 (!) πόντους διαφορά. Οι "ερυθρόλευκοι" στην αναμέτρηση συνδύασαν την ουσία με το θέαμα.

Ο MVP της αναμέτρησης

Σε ένα παιχνίδι που κανείς παίκτης του Ολυμπιακού δεν υστέρησε, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Τους 12 τους πέτυχε στην πρώτη περίοδο, όταν και "καθάρισε" το ματς για τους Πειραιώτες. Όταν βγήκε αλλαγή στην τέταρτη περίοδο, ολόκληρο το ΣΕΦ του προσέφερε ένα θερμό χειροκρότημα.

Ο αριθμός του αγώνα

Το γεγονός πως ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος ο Στρόμπερι (19π), δεύτερος ο Παπανικολάου (18π), τρίτος ο Μάντζαρης (16π), τέταρτος ο Πρίντεζης (15π), πέμπτος ο Σπανούλης (13π) και έκτος ο Χάντερ (10π). Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (14/31-45%), με τον Στρόμπερι να μετρά 4/5 από τα 6.75 μέτρα, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (51-20).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από την έναρξη της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακός στο 7' να ξεφεύγει με +13 (21-8), τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 33-12. Η Καβάλα στην συνέχεια είχε καθαρά παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με την διάθεση να "καθαρίσει" το ματς από νωρίς, όπως και έκανε. Οι Πειραιώτες αξιοποιούσαν στην επίθεση τον εξαιρετικό Πρίντεζη, ο οποίος τέλειωνε τις φάσεις με υποδειγματικό τρόπο, ο οποίος και διαμόρφωσε το 11-2 στο 5'. Ο Σπανούλης μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη, ο Πρίντεζης έδειχνε ασταμάτητος, ο Στρόμπερι κάρφωνε στο αιφνιδιασμό, με τους "ερυθρόλευκους" να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, ξεφεύγοντας με +13 (21-8) στο 7'. Σπανούλης, Παπανικολάου και Μάντζαρης είχαν πάρει... φωτιά από την περιφέρεια, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 33-12, με τον Πρίντεζη να μετρά 12 πόντους και τον Σπανούλη 5 ασίστ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε την "δεύτερη" πεντάδα του, με το παιχνίδι να συνεχίζει να έχει γρήγορο ρυθμό. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση, κάτι που φάνηκε στο σκορ του δεκαλέπτου (27-25), με τον Σπανούλη να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση, διαμορφώνοντας το 46-22 στο 26'. Ο Μάντζαρης ήταν "καυτός" από την περιφέρεια, μετρώντας 4/6 τρίποντα στο πρώτο μέρος, διαμορφώνοντας το 58-33 στο 19', με το 60-37 να είναι σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιβάλει την κυριαρχία του σε όλους τους τομείς, με τον Χάντερ να διαμορφώνει το 70-44 στο 25'. Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, έπαιρναν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, με την "βόμβα" του Στρόμπερι να διαμορφώνει το 77-47 στο 27', ενώ με τον ίδιο τρόπο εκτόξευσε το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο +35 (82-47) στο 29'. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Πρωταθλητές στο 83-51.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ρίχνει στο ματς και τον νεαρό, Βασίλη Μουράτο. Ο Μιλουτίνοβ με κάρφωμα "εγραψε" το 100-55 στο 36', ενώ ακολούθως ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε από την περιφέρεια και στην συνέχεια έδωσε ασίστ στον Παπανικολάου, διαμορφώνοντας το 108-57 στο 38'. Ο Παπαπέτρου συνδύαζε την ουσία με το θέαμα, καρφώνοντας με εντυπωσιακό τρόπο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία επιβλητική νίκη με σκορ 115-61.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 60-37, 83-51, 115-61

Ανά δεκάλεπτο: 33-12, 27-25, 23-13, 30-10

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 4, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 13 (1), Στόμπερι 19 (4), Μιλουτίνοφ 6, Μουράτος 3 (1), Πρίντεζης 15 (11 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 16 (4), Παπανικολάου 18 (2), Αθηναιου 3 (1).

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 14, Μακ Κι 4, Σταμπουλής 9 (1), Κοστόφ 15 (1), Γκέλιος 2, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Κρομά 10 (2).