NBA

NBA: Τρομεροί Σανς, νίκησαν τους Σέλτικς στην Βοστώνη με 106-104 με σούπερ Μπρίτζες

Ο Μίκαλ Μπρίτζες σε αγώνα των Σανς με τους Σέλτικς
Ο Μίκαλ Μπρίτζες σε αγώνα των Σανς με τους Σέλτικς Ⓒ 2023 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Μίκαλ Μπρίτζες να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση οι Σανς έδειξαν τα δόντια τους στην Βοστώνη, επικρατώντας με 106-94 των Σέλτικς, που προβληματίζουν.

Οι Σανς έχουν αρχίσει να συνηθίζουν την απουσία του Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος βρίσκεται κοντά στην επιστροφή του. Οι Σέλτικς σίγουρα διέκριναν πάντως την άνεση του Φοίνιξ, που έδειξε τα δόντια του και στην Βοστώνη, επικρατώντας με 94-106 των "Κελτών".

Ο Μίκαλ Μπρίτζες με 25 πόντους έδειξε τον δρόμο στους νικητές - που στην δεύτερη περίοδο έφτασαν ακόμα και στο +20 πριν δουν τους Σέλτικς να επιστρέφουν στο ματς στην 3η περίοδο, μόνο και μόνο για να τους εκτελέσουν στην 4η περίοδο - με τον Κρις Πολ να προσθέτει 15 πόντους (αλλά 6/15 σουτ). Από κοντά και ο Ντάριο Σάριτς με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς - που πλέον μετρούν 4 ήττες στα τελευταία 6 παιχνίδια τους και αρχίζουν να προβληματίζουν - ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 27 πόντους, ο Τζέισον Τέιτουμ 20 πόντους (αλλά 3/15 σουτ) και ο Ντέρικ Γουάιτ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 44-57, 73-74, 94-106

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 20 (3/15 σουτ, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρφορντ 3 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 6 (7 ριμπάουντ), Γουάιτ 19 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 27 (3/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς, Τζάκσον, Χάουζερ, Κορνέ 4, Μπρόγκντον 12, Πρίτσαρντ 3 (1)

ΣΑΝΣ: Σάριτς 14 (5/13 σουτ, 4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κρεγκ 2, Μπρίτζες 25, Έιτον 14 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πολ 15 (6/15 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριιμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέινραϊτ 9 (3/11 σουτ, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνταλ 9 (7 ριμπάουντ), Ν. Λι 11 (3), Σ. Λι 7 (1)