NBA

NBA: Τρελή ανατροπή των Θάντερ επί των Μάβερικς του "τριπλού" αλλά κακού Ντόντσιτς και νίκη με 117-111 στην παράταση

Ο Λούκα Ντόντσιτς σε αγώνα των Μάβερικς με τους Θάντερ
Ο Λούκα Ντόντσιτς σε αγώνα των Μάβερικς με τους Θάντερ Ⓒ 2022 BRANDON WADE/ ASSOCIATED PRESS

Πράγματα και θαύματα από τους Θάντερ μέσα στο Ντάλας, με την Οκλαχόμα Σίτι να επιστρέφει από το -16 στην τέταρτη περίοδο και να παίρνει την νίκη με 117-111 επί των Μάβερικς. Triple-double αλλά και -25 στο σύστημα +/- ο Ντόντσιτς.

Οι Θάντερ δηλώνουν ότι κάνουν tanking. Κάθε χρόνο ωστόσο, έχουν μερικές τρελές νίκες στο ενεργητικό τους. Η πρώτη τέτοια νίκη για φέτος ήρθε κόντρα στους Μάβερικς, με την Οκλαχόμα Σίτι να επιστρέφει από το -16 στην τέταρτη περίοδο και τελικά να παίρνει την νίκη με 111-117 στην παράταση!

Οι Μάβερικς ξέφυγαν με 95-79 στην τέταρτη περίοδο χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 24-8. Ήταν το σημείο που επέστρεψε στο παρκέ ο Λούκα Ντόντσιτς για να "κλειδώσουν" το ματς. Αντί για αυτό, η επιστροφή του Σλοβένου έμελλε να σημάνει την στιγμή της αντεπίθεσης των Θάντερ, που έτρεξαν ένα απίθανο επιμέρους σκορ 20-4 και ισοφάρισαν σε 99-99 στέλνοντας το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου και τελικά πήραν την νίκη!

Ο εκπληκτικός Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 38 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λου Ντορτ να προσθέτει 16 πόντους και τον Αϊζέια Τζο 15 πόντους. ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι ξεκίνησε στην βασική πεντάδα, αλλά έμεινε στους 4 πόντους με 2/6 σουτ (0/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς είχε 31 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά μόλις 8/23 σουτ (0/6 εκ των οποίων τρίποντα), με τον Σπένσερ Ντίνγουιντι να προσθέτει 20 πόντους και τους Ντουάιτ Πάουελ και Ντόριαν Φίνι-Σμιθ από 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 51-46, 71-72, 99-99, 111-117

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 13 (5/15 σουτ, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπούλοκ 7 (2/5 τρίποντα), Πάουελ 13, Ντίνγουιντι 20 (2), Ντόντσιτς 31 (8/23 σουτ, 0/6 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κλέμπερ 2 (1/8 σουτ, 0/6 τρίποντα), Χάρνταγουεϊ 8 (1), Γουντ 11 (7 ριμπάουντ), Γκριν 6 (5 ριμπάουντ), Χάρντι

ΘΑΝΤΕΡ: Ποκουσέβσκι 4, Ντορτ 16 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 38 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μαν 4 (2/8 σουτ), Γουίγκινς 5 (5 ριμπάουντ), Μπέιζλι 15 (8 ριμπάουντ), Ρόμπινσον-Ερλ, Ομορούι 2, Τ. Γουίλιαμς 13, Κ. Γουίλιαμς 3 (1), Μουσκάλα 2, Τζο 15 (3)