NBA

NBA, Σακραμέντο Κινγκς - Ντιτρόιτ Πίστονς 120-133: Επέστρεψε ο Βεζένκοβ στην ήττα-σοκ των "Βασιλιάδων"

Ο Σάσα Βεζένκοβ
Ο Σάσα Βεζένκοβ Ⓒ 2023 RYAN SUN/ ASSOCIATED PRESS

Ο Σάσα Βεζένκοβ πάτησε παρκέ για πρώτη φορά έπειτα από δύο εβδομάδες και πήρε μικρό χρόνο συμμετοχής, με τους Κινγκς να κάνουν μία από τις χειρότερες ήττες της φετινής σεζόν, χάνοντας με 133-120 από τους Πίστονς.

Ο Σάσα Βεζένκοβ επέστρεψε από απουσία 7 αγώνων λόγω του διαστρέμματος που είχε υποστεί. Ο αγώνας κόντρα στην χειρότερη ομάδα του NBA, τους Πίστονς ήταν μία ευκαιρία για να πάρει χρόνο συμμετοχής. Η εικόνα των Κινγκς όμως δεν το άφησε αυτό, αφού το Σακραμέντο ήταν κατώτερο των προσδοκιών και γνώρισε την ήττα με 120-133 από την χειρότερη ομάδα του NBA. Και όλα αυτά με τους Κέιντ Κάνινγκχαμ και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να μην αγωνίζονται καν για το Ντιτρόιτ!

Ο Βεζένκοβ ήταν σκουριασμένος και πρόλαβε να σκοράρει 3 πόντους με 3/3 βολές και να πάρει ένα ριμπάουντ πριν αποσυρθεί έπειτα από 5.5 λεπτά. Είχε την ελπίδα ότι θα έπαιζε περισσότερο, αλλά με τους Κινγκς να κυνηγούν στο σκορ και τελικά να γνωρίζουν την ήττα, αυτό δεν ήταν δυνατό.

Ο Τζέιντεν Άιβι με 37 πόντους ήταν ο εκτελεστής των Κινγκς, με τον Άλεκ Μπερκς να προσθέτει 25 πόντους και τον Τζέιλεν Ντούρεν 20 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Κινγκς, ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μαλίκ Μονκ 23 πόντους και ο Τρέι Λάιλς 19 πόντους.

Ο απολογισμός του Σάσα Βεζένκοβ

Ο Σάσα Βεζένκοβ πέρασε στο παρκέ με 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, παίρνοντας την θέση του Κέβιν Χέρτερ. Χρειάστηκε 11 δευτερόλεπτα για να πάρει το πρώτο του ριμπάουντ και στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε φάουλ σε προσπάθειά του για τρίποντο, ευστοχώντας και στις 3 βολές για να κάνει το σκορ 30-25 για το Σακραμέντο.

Ο ταλαντούχος φόργουορντ ξεκίνησε στην πεντάδα των Κινγκς στην δεύτερη περίοδο και υπέπεσε στο δεύτερο φάουλ του με 10 λεπτά να μένουν για την ολοκλήρωση του δωδεκάλεπτου. Ένα λεπτό αργότερα έδωσε την θέση του στον Ντάβιον Μίτσελ και δεν επέστρεψε έκτοτε στο παιχνίδι.