NBA

NBA: Ψυχωμένοι Μάβερικς, άλωσαν με 96-93 την έδρα των Κλίπερς στο Game 2 με ηγέτη τον Ντόντσιτς και έφεραν στα ίσα την σειρά

Ο Λούκα Ντόντσιτς
Ο Λούκα Ντόντσιτς Ⓒ 2024 RICK BOWMER/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να σταματάει στους 32 πόντους και τους Μάβερικς να έχουν συνολικά 14/33 τρίποντα, το Ντάλας άλωσε με 96-93 το Λ.Α και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά με τους Κλίπερς.

Οι Μάβερικς πήραν το μήνυμά τους μετά την ήττα τους στο Game 1 από τους Κλίπερς στο Λ.Α. Στο Game 2 λοιπόν εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι, δεν επηρεάστηκαν από την επιστροφή του Κουάι Λέοναρντ και λύγισαν με 93-96 τους Κλίπερς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Ένα σερί 14-0 στην 4η περίοδο, με το οποίο μετέτρεψαν το 73-67 εναντίον τους σε 71-81 υπέρ τους, ήταν υπεύθυνο για την αλλαγή στην ψυχολογία του αγώνα για τους Μαβς, οι οποίοι στην συνέχεια έδειξαν χαρακτήρα, έβαλαν μεγάλα σουτ με αρκετούς παίκτες και τις βολές που έπρεπε στο φινάλε, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη, τελειώνοντας τον αγώνα με 14/33 τρίποντα.

Ο Λούκα Ντόντσιτς με 32 πόντους με 11/26 σουτ (5/14 τρίποντα) και 9 ασίστ έδειξε τον δρόμο στους νικητές, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να προσθέτει 23 πόντους και τον Πι Τζέι Ουάσινγκτον 18 πόντους και μερικά μεγάλα καλάθια στην 4η περίοδο.

Για τους Κλίπερς, ο Τζέιμς Χάρντεν και ο Πολ Τζορτζ είχαν από 22 πόντους, ενώ ο Λέοναρντ ήταν εμφανώς σκουριασμένος στο πρώτο του παιχνίδι μετά τις 31 Μαρτίου, μένοντας στους 15 πόντους με 7/17 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 41-45, 66-65, 93-96

ΚΛΙΠΕΡΣ: Τζορτζ 22 (2), Λέοναρντ 15 (0/5 τρίποντα), Ζούμπατς 13 (12 ριμπάουντ), Χάρντεν 22 (2/10 τρίποντα), Μαν 5 (1), Πλάμλι 1, Γουέστμπρουκ 7 (1), Κόφι 2, Πάουελ 6 (2)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Ουάσινγκτον 18 (3), Τζόουνς 10, Γκάφορντ, Ίρβινγκ 23 (4/8 τρίποντα), Ντόντσιτς 32 (5/14 τρίποντα), Κλέμπερ 6 (2), Χάρνταγουεϊ, Λάιβλι 7, Γκριν, Έξουμ