NBA

NBA: Οι Κλίπερς απέφυγαν δεύτερο σερί χαρακίρι, λύγισαν στην παράταση με 134-128 τους Νικς στην Νέα Υόρκη

Ο Κουάι Λέοναρντ σε αγώνα των Κλίπερς με τους Νικς
Ο Κουάι Λέοναρντ σε αγώνα των Κλίπερς με τους Νικς Ⓒ 2023 MARY ALTAFFER/ ASSOCIATED PRESS

Οι Κλίπερς όδευαν σε φιάσκο ανάλογο με αυτό κόντρα στους Μπακς στην Νέα Υόρκη κόντρα στους Νικς χάνοντας διαφορά 17 πόντων, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 134-128 με τους Λέοναρντ και Τζορτζ να έχουν μαζί 65 πόντους.

Οι Κλίπερς έπαθαν στο Μιλγουόκι και... έμαθαν. Πριν μερικές ημέρες το Λ.Α απώλεσε διαφορά 21 πόντων κόντρα στους Μπακς και ηττήθηκε με 106-105. Κόντρα στους Νικς στην Νέα Υόρκη οι Κλίπερς απώλεσαν διαφορά 17 πόντων στην 4η περίοδο, αλλά τελικά κατάφεραν να αποφύγουν το χαρακίρι και πήραν την νίκη με 128-134 στην παράταση.

Ο Νικολά Μπατούμ ήταν αρχικά ο... σωτήρας των Κλίπερς, αφού με τρίποντο ισοφάρισε σε 115-115 και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί πλέον ανέλαβαν δράση οι σταρ της ομάδας, με τον Κουάι Λέοναρντ να σταματάει στους 35 πόντους και τον Πολ Τζορτζ στους 30 πόντους, με τον Νόρμαν Πάουελ να προσφέρει άλλους 24 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Για τους Νικς, ο Τζέιλεν Μπράνσον ήταν εκπληκτικός με 41 πόντους, με τον Τζούλιους Ραντλ να προσθέτει 28 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-36, 56-63, 81-96, 115-115, 128-134

ΝΙΚΣ: Ραντλ 28 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Σιμς, Μπράνσον 41 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπάρετ 14 (6/21 σουτ, 1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκράιμς 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόπιν 8 (2), Χάρτενσταϊν 5 (11 ριμπάουντ), ΜακΜπράιντ 8 (2), Κουίκλι 11 (3/12 σουτ, 3/7 τρίποντα)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 35 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόρις 17 (6/15 σουτ, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούμπατς 2 (13 ριμπάουντ), Τζορτζ 30 (5/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαν 12 (1), Μπατούμ 10 (3), Πάουελ 24 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 4 (2/7 σουτ)