NBA

Μπακς - Κλίπερς 106-105: Μυθικός Γιάννης Αντετοκούνμπο με 54 πόντους λύγισε το Λ.Α με ανατροπή από το -21

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Κλίπερς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Κλίπερς Ⓒ 2023 MORRY GASH/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Μιλγουόκι, με τους Μπακς να επιστρέφουν από το -21 κόντρα στους Κλίπερς και να φτάνουν στην νίκη με 106-105, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σταματάει στους 54 πόντους!

Τι παιχνίδι! Τι Γιάννης! Οι Μπακς έδειξαν χαρακτήρα κόντρα στους Κλίπερς, επέστρεψαν από το -21 και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη -την 6η συνεχόμενη - με 106-105!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο απόλυτος σταρ του αγώνα με 54 πόντους (έναν πόντο μακριά από το ρεκόρ καριέρας του) με 19/31 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10/15 βολές, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη. Το τελευταίο του λάθος, με το σκορ στο 106-105, δεν στοίχισε τελικά στους Μπακς, αφού ο Κουάι Λέοναρντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Κλίπερς.

Ο Κρις Μίντλετον με 16 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 12 πόντους (αλλά 4/15 σουτ) ήταν οι μοναδικοί άλλοι παίκτες των Μπακς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Κλίπερς, ο Νόρμαν Πάουελ είχε 26 πόντους, ο Κουάι Λέοναρντ 17 πόντους (αλλά 7/26 σουτ) και ο Πολ Τζορτζ 16 πόντους (αλλά 6/16 σουτ).

Στο 35-17 (22-5 εντός και 13-12 εκτός) το ρεκόρ των Μπακς που μετρούν 6 σερί νίκες, στο 29-26 των Κλίπερς (14-11 εντός και 15-15 εκτός), που γνώρισαν μόλις την 2η ήττα τους στα τελευταία 8 παιχνίδια τους.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Μαϊάμι Χιτ, τα ξημερώματα της Κυριακής στις 03:00 στο Fiserv Forum. Αυτό θα είναι το τέταρτο σερί και τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι, πριν από τρεις αναμετρήσεις στη Δύση με Μπλέιζερς, Λέικερς, Κλίπερς.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, αφού το πρώτο πεντάλεπτο τον βρήκε να έχει μόλις 2 πόντους με 1/7 σουτ και 0/2 βολές. Οι Κλίπερς έριξαν πάνω του τον Ίβιτσα Ζούμπατς και του έδωσαν το σουτ, κάτι που τον προβλημάτισε, με τον "Greek Freak" να κλείνει την πρώτη περίοδο με 6 πόντους με 3/9 σουτ και 0/2 βολές. Σταδιακά ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν.

Ο Γιάννης ανέβασε ρυθμό στην δεύτερη περίοδο, ενώ το γρήγορο 3ο φάουλ του Ζούμπατς άνοιξε τους χώρους, με τον "Greek Freak" να κουβαλάει τους Μπακς και να φτάνει στους 20 πόντους στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και για αρκετή ώρα πάλευε μόνος του κόντρα στους Κλίπερς, σημειώνοντας 14 πόντους, για να φτάσει στους 34. Και δεν είχε τελειώσει ακόμα. Στην τέταρτη περίοδο συνέχισε με την ίδια ορμή, σκόραρε συνεχώς πηγαίνοντας προς το ζωγραφιστό και τελείωσε τον αγώνα με 54 πόντους, έναν πόντο μακριά από το ρεκόρ καριέρας του.
σε 36:26

Οι Κλίπερς μπήκαν δυναμικά στο παρκέ, ξεφεύγοντας με 2-10. Αυτή όμως ήταν μόνο η αρχή, αφού λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (5-20), με το Λ.Α να δείχνει να ελέγχει το ματς. Οι Μπακς όμως σταδιακά ανέδρασαν και με σερί 6-0 μείωσαν σε 15-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό της επιστροφής τους στο ματς είχε στηθεί.

Το Μιλγουόκι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο στην δεύτερη περίοδο και με τον Γιάννη να δίνει λύσεις το σερί έφτασε στο 13-0, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 22-24. Λίγο αργότερα μάλιστα ισοφάρισαν σε 25-25 και τελικά πέρασαν μπροστά με 28-30 χάρη σε φόλοου του Γιάννη, αλλά και με 28-32 λίγο αργότερα. Το πέρασμα του "Greek Freak" στον πάγκο ωστόσο θα άλλαζε τα δεδομένα.

Η επίθεση του Μιλγουόκι κόλλησε, ενώ την ίδια στιγμή ο Νόρμαν Πάουελ πήρε πρωτοβουλίες για τους Κλίπερς. Αποτέλεσμα ήταν η ομάδα του Λ.Α να πάρει ξανά το πάνω χέρι στο ματς, ξεφεύγοντας με 39-48. Ο Αντετοκούνμπο τότε επέστρεψε στο παρκέ και με προσωπικές ενέργειες μείωσε κάπως την διαφορά, αλλά ο Πάουελ είχε - πάλι - τον τελευταίο λόγο στο φινάλε της δεύτερης περιόδου και με τρίποντο έκανε το σκορ 49-56.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Κλίπερς να μπαίνουν με φόρα και με τον Μάρκους Μόρις να σημειώνει συνεχόμενους πόντους σημείωσαν 9 μαζεμένους πόντους (φτάνοντας το σερί τους στο 12-0), ξεφεύγοντας με 49-65, αλλά και 55-76 λίγο αργότερα. Τα πράγματα ήταν άσχημα για το Μιλγουόκι, που έμοιαζε εγκλωβισμένο. Ακόμα κι έτσι όμως, βρήκαν το κουράγιο χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 3-13 στο φινάλε της τρίτης περιόδου να μειώσουν σε 78-87, μένοντας στο παιχνίδι.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου βρήκε τους Μπακς σε καλό μομέντουμ και με τον Γιάννη να φτάνει τους 40 πόντους κατέβασαν την διαφορά στους 4 πόντους (87-91). Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά. Και αυτή η φωτιά μεγάλωσε κι άλλο, όταν με τρίποντο του Γιάννη το Μιλγουόκι μείωσε σε 99-100. Οι Κλίπερς απάντησαν με σερί 5-0 για το 99-105. αλλά ο Γιάννης με συνεχόμενους πόντους έβαλε το Μιλγουόκι μπροστά με 106-105.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στα τελευταία 107 δευτερόλεπτα του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν μόνο άστοχα σουτ και λάθη. Στο δραματικό φινάλε, με 18 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της τέταρτης περιόδου, ο Λέοναρντ αστόχησε σε σουτ. Ο Γιάννης πήρε το ριμπάουντ, αλλά έκανε λάθος πάσα, με τους Κλίπερς έχουν πάλι την τελευταία επίθεση με τον Λέοναρντ, ο οποίος όμως αστόχησε ξανά, με το Μιλγουόκι να παίρνει μία μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 49-56, 78-87, 106-105

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 54 (21/39 σουτ, 2/8 τρίποντα, 10/15 βολές, 18 ριμπάουντ), Λόπεζ 6 (5 ριμπάυντ), Χόλιντεϊ 12 (4/15 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ασίστ), Κόνατον 8 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Άλεν 4 (1), Μίντλετον 16 (6/14 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χιλ, Κάρτερ, Μάθιους 3, Ινγκλς 3 (1)

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ (Τάιρον Λου): Λέοναρντ 17 (7/26 σουτ, 1/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόρις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπατς 12 (13 ριμπάουντ), Τζορτζ 16 (6/16 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαν 8 (2), Μπατούμ, Κόβινγκτον 2, Πάουελ 26 (4/8 τρίποντα), Τζάκσον 8 (3/9 σουτ, 2 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 30/53 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 19/27 βολές, 52 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Λος Άντζελες Κλίπερς: 26/69 δίποντα, 13/36 τρίποντα, 14/20 βολές, 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 7 λάθη