NBA

NBA, Κινγκς - Μάτζικ 138-135: Νέο DNP ο Βεζένκοβ στην τρελή νίκη του Σακραμέντο έπειτα από 2 παρατάσεις

AP PHOTO/MICHAEL CONROY

Μυθικό ματς έγινε στο Σακραμέντο, με τους Κινγκς να χρειάζονται δύο παρατάσεις για να λυγίσουν τους Μάτζικ του... αλύγιστου Μπανκέρο με 138-135, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Νέο DNP για τον Σάσα Βεζένκοβ.

Μεγάλα τρίποντα. Χαμένες βολές. Αμφισβητούμενα σφυρίγματα. Τραυματισμοί. Δύο παρατάσεις. Ο αγώνας των Κινγκς με τους Μάτζικ τα είχε όλα, με το Σακραμέντο να καταφέρνει τελικά να πάρει την νίκη με 138-135 στο τέλος, βλέποντας τον - συγκλονιστικό - Πάολο Μπανκέρο να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση του Ορλάντο. Νέο DNP για τον Σάσα Βεζένκοβ, που πλέον είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να παλέψει για να επιστρέψει στο ροτέισον των "Βασιλιάδων".

Ο Μαλίκ Μονκ με 37 πόντους (7/13 τρίποντα) - και πολλά μεγάλα καλάθια στις δύο παρατάσεις - έδειξε τον δρόμο στους νικητές, με τον Κίγκαν Μάρεϊ να προσθέτει 28 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Ντομάντας Σαμπόνις 22 πόντους, 23 ριμπάουντ και 12 ασίστ, σε μία βραδιά που ο ΝτιΆρον Φοξ έμεινε στους 15 πόντους με 6/22 τρίποντα.

Για τους Μάτζικ - που παρατάχθηκαν χωρίς τους Κόουλ Άντονι και Μαρκέλ Φουλτζ και κατά την διάρκεια του αγώνα έχασαν με τραυματισμό τους Φραντζ Βάγκνερ και Γκάρι Χάρις - ο Πάολο Μπανκέρο ήταν συγκλονιστικός με 43 πόντους, με τον Τζέιλεν Σαγκς να προσθέτει 24 πόντους με 6/12 τρίποντα. Το Ορλάντο μάλιστα έκανε ρεκόρ στην ιστορία του με 25/44 τρίποντα, κάτι που τελικά δεν έφτανε για να πάρει την νίκη.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ήταν... όσο τρελό δείχνει η εξέλιξή του. Ήταν ένα ματς που το Ορλάντο έχασε νωρίς τον Βάγκνερ με τραυματισμό, που είχε 14 εναλλαγές στο σκορ και 14 ισοπαλίες. Με τους Μάτζικ να επιστρέφουν από το -16 στην 4η περίοδο, να βάζουν το ένα τρίποντο μετά το άλλο σε μία σεζόν που γενικά... δεν μπορούν να βάλουν τρίποντο.

Ένα παιχνίδι στο οποίο στο φινάλε της πρώτης παράτασης ο Μπανκέρο έβαλε ένα μεγάλο λέι-απ για να το στείλει στην 2η παράταση, αλλά τους διαιτητές νωρίτερα να έχουν δώσει από λάθος την κατοχή στο Ορλάντο, αφού στο ριπλέι της προηγούμενης φάσης φάνηκε ξεκάθαρα ότι είχε βγάλει την μπάλα εκτός γηπέδου ο Μπανκέρο. Και, στο τέλος, να εμφανίζεται ο - εξαφανισμένος σε όλο το ματς - Φοξ (15 πόντοι με 6/22 σουτ) και να βάζει μεγάλα σουτ, αλλά να έχει 1/2 βολές και να δίνει την ευκαιρία στο Ορλάντο να στείλει το ματς σε 3η παράταση, πριν αστοχήσει ο Μπανκέρο. Κοινώς... χαμός, σε ένα υπέροχο ματς, όπου το Σακραμέντο πήρε μία αγχωτική νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-30, 67-55, 91-89, 118-118, 127-127, 138-135

ΚΙΝΓΚΣ: Σαμπόνις 22 (23 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπαρνς 17 (4/6 τρίποντα), Μάρεϊ 28 (2/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Φοξ 15 (6/22 σουτ, 0/5 τρίποντα), Ντουάρτε, Λάιλς 10 (2), Τοσκάνο-Άντερσον, ΜακΓκί 5, Μίτσελ 2, Μονκ 37 (7/13 τρίποντα), Χέρτερ 2

ΜΑΤΖΙΚ: Μπανκέρο 43 (6/9 τρίποντα), Φ. Βάγκνερ 6 (1), Μπιτάτζε 6, Χάρις 5 (1), Σαγκς 24 (6/12 τρίποντα), Οκέκε 11 (3), Σκόφιλντ, Μ. Βάγκνερ 2, Κάρτερ 9 (3/3 τρίποντα), Κουίν 5, Χουστάν 15 (4/6 τρίποντα), Μπλακ 9 (1)