NBA

NBA: Γουίλιαμσον και Πέλικανς διέλυσαν με 130-108 τους Νετς στο Μπρούκλιν

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον
Ο Ζάιον Γουίλιαμσον Ⓒ 2022 FRANK FRANKLIN II/ ASSOCIATED PRESS

Ισοπεδωτικοί οι Πέλικανς, διέσυραν με 130-108 τους Νετς μέσα στο Μπρούκλιν, με τους Γουίλιαμσον, Ίνγκραμ και ΜακΚόλουμ να έχουν μαζί 74 πόντους.

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον επέστρεψε με δυναμικό τρόπο στο NBA έπειτα από έναν χρόνο απουσίας, οι Πέλικανς συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν πέρυσι και οι Νετς ήταν οι... Νετς. Αποτέλεσμα; Οι Πέλικανς να κάνουν πάρτι στο Μπρούκλιν και να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 108-130.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 28 πόντους, ο Γουίλιαμσον με 25 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 21 πόντους ήταν οι ηγέτες της Νέας Ορλεάνης, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσθέτει 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, σε ένα βράδυ που οι Πέλικανς ξέφυγαν με 14-32 στην πρώτη περίοδο, είδαν τους Νετς να επιστρέφουν και τελικά καθάρισαν το παιχνίδι στην 3η περίοδο χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 28-40.

Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ πάλευε μόνος του με 32 πόντους, με τον Πάτι Μιλς να προσθέτει 16 πόντους και τον Καϊρί Ίρβινγκ 15 πόντους, αλλά με 6/19 σουτ. Ο Μπεν Σίμονς επέστρεψε και αυτός έπειτα από έναν χρόνο απουσίας, αλλά είχε την ατυχία να μαρκάρει τον Γουίλιαμσον, με αποτέλεσμα να τελειώσει τον αγώνα με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ πριν αποβληθεί με 6 φάουλ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-32, 50-58, 78-98, 108-130

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 32 (2), Ο'Νιλ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κλάξτον 13 (10 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 15 (6/19 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Σίμονς 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόρις 3 (1), Γουατανάμπε, Έντουαρντς 3 (1), Σαρπ 4 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μιλς 16 (4), Σάμνερ 6, Τόμας 2

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Γουίλιαμσον 25 (9 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 28 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 6 (1), Βαλαντσιούνας 15 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 21 (3/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Νανς 8 (9 ριμπάουντ), Μάρσαλ 4, Γκράχαμ, Αλβαράντο 7 (1), Μέρφι 16 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντάνιελς