NBA

NBA Finals, Νάγκετς - Χιτ 108-111: Ασύλληπτο διπλό για το Μαϊάμι που έκανε το 1-1 και πήρε το πλεονέκτημα έδρας

Οι Τζίμι Μπάτλερ και Κάιλ Λάουρι
Οι Τζίμι Μπάτλερ και Κάιλ Λάουρι Ⓒ 2023 JEFFREY PHELPS/ ASSOCIATED PRESS

Τεράστια εμφάνιση, τεράστια νίκη στο Ντένβερ για τους Χιτ (111-108), που ισοφάρισαν στο 1-1 τη σειρά των NBA Finals και πήραν το πλεονέκτημα έδρας από τα χέρια των Νάγκετς.

Το πρώτο παιχνίδι της σειράς, εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Το Game 2 των NBA Finals, ωστόσο, ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι Χιτ πήραν ανάσες, προσαρμόστηκαν στο Κολοράντο, μπήκαν στο ματς με δυναμισμό, βρέθηκαν στο -15 στη δεύτερη περίοδο, δέχθηκαν 18 πόντους από τον Νίκολα Γιόκιτς στην τρίτη, όμως στην τέταρτη έκλεισαν τα αυτιά, έβαλαν τα σουτ, νίκησαν με 111-108, έκαναν το 1-1 και πήραν το πλεονέκτημα έδρας από τους Νάγκετς.

Η ομάδα που... δεν βλεπόταν στην κανονική περίοδο, η ομάδα που έχασε το πρώτο ματς του Play-In Tournament, αυτή η ομάδα που καθάρισε με 4-1 τους Μπακς, με 4-2 τους Νικς και με 4-3 τους Σέλτικς σε Game 7 στη Βοστώνη, έκανε ξανά το θαύμα της. Με τους Μπάτλερ - Αντεμπάγιο να έχουν από 21 πόντους σε 40 λεπτά ο κάθε ένας, με τον Κέβιν Λοβ να μπαίνει στο αρχικό σχήμα ενώ δεν είχε παίξει στα προηγούμενα τρία παιχνίδια, με τον Γκέιμπ Βίνσεντ να έχει 23 πόντους από 12 σουτ και με τον Μαξ Στρους να σηκώνεται στα πόδια του μετά από το 0/10 στο πρώτο παιχνίδι. Οι Χιτ έκαναν συγκλονιστική εμφάνιση, για ακόμα μία φορά.

Οι Νάγκετς, από την άλλη, βρήκαν γρήγορα τον τρόπο για να ματσάρουν τον δυναμισμό και την αποφασιστικότητα των αντιπάλων τους, πήγαν από το -11 στο +15 μέσα σε λίγα λεπτά στο πρώτο μέρος, στο τέλος όμως λύγισαν. Και λύγισαν όχι γιατί ο Νίκολα Γιόκιτς μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο (41 πόντοι σε 42 λεπτά), αλλά γιατί η άμυνα χώρου (ζώνη) των Χιτ τους γονάτισε. Ο Σέρβος ήταν μια ομάδα μόνος του στο κομμάτι του σκοραρίσματος, το Μαϊάμι του έκοψε τη δημιουργία κι ο Μάικ Μαλόουν ξέρει ότι πλέον η κατάσταση έχει δυσκολέψει καθώς το Ντένβερ θα χρειαστεί οπωσδήποτε νίκη στη Φλόριντα για το πρωτάθλημα.

48-34 οι πόντοι στη ρακέτα, 18-5 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 26-26 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 23-19 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 15-11 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

* Αν χρειαστούν

Με τον Στρους να μπαίνει δυναμικά στο ματς, οι Χιτ προηγήθηκαν με οκτώ (2-10) πριν καν συμπληρωθεί το τρίλεπτο. Το 12-21 στα μέσα της περιόδου ήταν αποτέλεσμα των τεσσάρων λαθών των γηπεδούχων και της έντασης των φιλοξενούμενων, με τον Γιόκιτς να βλέπει την κατάσταση να "στραβώνει" και να παίρνει πολλές (για το στιλ και τα δεδομένα του) προσπάθειες. Το 23-26 του δωδεκαλέπτου κράτησε το κοινό όρθιο, με το Μαϊάμι να έχει κάνει μόλις ένα λάθος και αυτό από επιθετικό φάουλ.

Τα λάθη των Χιτ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου γύρισαν τον αγώνα τούμπα. Το 39-29 στο 15' έβαλε φωτιά στη Ball Arena, με τους Νάγκετς να πηγαίνουν από το -11 στο +10 μέσα σε λίγα μόνο λεπτά. Η ενέργεια που έβγαλαν με τον Γιόκιτς στον πάγκο ήταν εξωφρενική, το προβάδισμά τους έφτασε και τους 15 (50-35), όμως το Μαϊάμι δεν σταμάτησε να πιστεύει, δεν σταμάτησε να ελπίζει και με ένα επί μέρους 2-12 μείωσε στους πέντε (52-47) λίγο πριν από το ημίχρονο στο οποίο οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 16-3 και οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς 20-5.

Οι Χιτ μπήκαν καταπληκτικά στο β' μέρος και με τον Βίνσεντ να σκοράρει από την περιφέρεια, μείωσαν στο καλάθι (64-62 στο 27'). Και κάπου εκεί το ματς μετατράπηκε σε ροντέο, με πολλή ένταση, με μάχες σώμα με σώμα, με γκρίνια για τους διαιτητές και με τον Γιόκιτς να κάνει τη διαφορά στο σκοράρισμα, όχι όμως και στη δημιουργία την οποία το Μαϊάμι του είχε κόψει. Ο Σέρβος έγραψε το 80-75 με γκολ-φάουλ προς τα τέλη της τρίτης περιόδου, έβαλε απίθανο καλάθι για το 82-75 με coast-to-coast την ώρα που έδειχνε να έχει μείνει από δυνάμεις, είχε και 1/2 βολές για το +8 του δωδεκαλέπτου.

Οκτώ πόντοι του Ντάνκαν Ρόμπινσον στις αρχές της τέταρτης κράτησαν τους Χιτ σε απόσταση αναπνοής (85-83), με τον Βίνσεντ να βάζει μπροστά την ομάδα του (85-86) και τον Ρόμπινσον να γράφει το +3. Ένα μεγάλο τρίποντο του Μπάτλερ από την αριστερή γωνία έγραψε το 89-95 στο 41', η άμυνα χώρου δυσκόλεψε αφάνταστα τους γηπεδούχους, ο Αντεμπάγιο έβαλε κι αυτός γκολ-φάουλ για το 93-104 και κάπου εκεί όλοι κατάλαβαν ότι αυτό το ματς απλά δεν γύριζε. Οι Χιτ πήραν το αποτέλεσμα χάρη σε άστοχο σουτ του Μάρεϊ για την παράταση, πήραν το πλεονέκτημα και συνεχίζουν να αφήνουν τους πάντες με ανοιχτό το στόμα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 57-51, 83-75, 108-111

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μάικ Μαλόουν): Πόρτερ 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκόρντον 12 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιόκιτς 41 (14/23 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη σε 41:53), Κάλντγουελ-Πόουπ 6 (1), Μάρεϊ 18 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπρους Μπράουν 11 (1), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Κρίστιαν Μπράουν 6 (3 κλεψίματα)

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Έρικ Σπόλστρα): Μπάτλερ 21 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λοβ 6 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 21 (8/14 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρους 14 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίνσεντ 23 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Λάουρι 9 (2), Μάρτιν 3 (1), Ζέλερ 4, Ρόμπινσον 10 (2/3 τρίποντα), Χάισμιθ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ντένβερ Νάγκετς: 28/47 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 19/22 βολές, 46 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μαϊάμι Χιτ: 21/43 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 18/20 βολές, 35 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 22 φάουλ