NBA

Μπακς - Χιτ 126-128: Ο Θεός του μπάσκετ, Τζίμι Μπάτλερ, έστειλε διακοπές το Μιλγουόκι του Αντετοκούνμπο

2023 AP PHOTO/JEFFREY PHELPS

Μπακς και Χιτ έδωσαν φαντασμαγορική παράσταση στο Fiserv Forum, με την ομάδα του Μαϊάμι να παίρνει την νίκη στην παράταση (128-126) και με σκορ 4-1 να συνεχίζει στα ημιτελικά της Ανατολής όπου την περιμένουν οι Νικς. Κατέρρευσε ξανά το Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει απίθανο stat-line, αλλά να αστοχεί σε 13 βολές.

Στο μπάσκετ κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Και οι καλύτεροι σε αυτή τη σειρά, ήταν σίγουρα οι Χιτ. Η ομάδα του Μαϊάμι νίκησε με 128-126 τους Μπακς στην παράταση, έκανε το 4-1 το πρωί της Πέμπτης (27/4) στο Fiserv Forum και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας όπου θα αντιμετωπίσει τους Νιου Γιορκ Νικς που επικράτησαν επίσης με 4-1 των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Ο Τζίμι Μπάτλερ έπαιξε ξανά σαν άλλος... Μάικλ Τζόρνταν, έκανε πράγματα και θαύματα (42 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 46 λεπτά), έβαλε ένα ασύλληπτο καλάθι για να στείλει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο και στο φινάλε αγκάλιασε όλους τους αντιπάλους του, ακόμη και τον Τζρου Χόλιντεϊ με τον οποίο τσακωνόταν σε όλο το β' μέρος. Το trash talking είναι για παίκτες που το αντέχουν κι ο Μπάτλερ απέδειξε σε όλη τη διάρκεια της σειράς ότι ζει για τέτοια παιχνίδια. Γκέιμπ Βίνσεντ, Κέβιν Λοβ και Μπαμ Αντεμπάγιο τον υποστήριξαν άψογα, με τον τελευταίο να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ στην παράταση και να κλείνει τον αγώνα με triple-double (20/10/10) πριν αποβληθεί.

Οι Μπακς, από την άλλη, ήταν καταπληκτικοί για τρεις περιόδους, όμως και πάλι κατέρρευσαν στην τέταρτη, απώλεσαν προβάδισμα 16 πόντων και πλέον είναι έτοιμοι για να γυρίσουν σελίδα, είναι έτοιμοι να πάρουν πολύ μεγάλες και πολύ σημαντικές αποφάσεις. Το 16-32 του κρίσιμου δωδεκαλέπτου είναι βαρύ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 38 πόντους και 20 ριμπάουντ, αλλά και 13 άστοχες βολές σε 42 λεπτά. Ο Κρις Μίντλετον έμεινε στο φινάλε από δυνάμεις, ο Τζρου Χόλιντεϊ το ίδιο και το Μιλγουόκι βγήκε από νωρίς σε καλοκαιρινές διακοπές ενώ σε όλη τη σεζόν πάλευε για να πάρει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με τρομερό πείσμα, έκανε όμως δύο φάουλ στην πρώτη περίοδο. Και τα δύο επιθετικά. Ήταν ωστόσο πολύ αποτελεσματικός (4/4 δίποντα, 3/4 βολές), απέφυγε το τρίτο φάουλ που θα τον καθήλωνε μέχρι το ημίχρονο, έφθειρε τους αντιπάλους του, αλλά στην ανάπαυλα είχε σπαταλήσει 7 από τις 14 βολές του.

Στην τρίτη περίοδο πέρα από το σκοράρισμα, στο οποίο ήταν πολύ οικονομικός, βρήκε και τη δημιουργία για μεγάλα σουτ των συμπαικτών του, όμως στο ένα λεπτό πριν από το φινάλε αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης ενώ μπορούσε να πασάρει στον Μάθιους στη γωνία. Στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις, ήταν απίστευτα απογοητευμένος και σίγουρα αυτό που μένει είναι οι 13 βολές που πέταξε στα σκουπίδια και όχι το 38/20 σε 42 λεπτά.

σε 42:10

48-52 οι πόντοι στη ρακέτα, 9-9 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 13-21 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 15-24 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 13-18 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 45-17 οι βολές, 91-110 τα σουτ, 21-31 τα φάουλ.

Σκυλομαχία από το ξεκίνημα ήταν το ματς, με τον Γιάννη να έχει πέντε πόντους για το 12-7 στο πέμπτο λεπτό και τους Μπακς να δίνουν τον ρόλο του έκτου παίκτη στον Γουέσλι Μάθιους. Το πρόβλημα αυτή τη φορά δεν ήταν μόνο ο Μπάτλερ, αλλά και ο Βίνσεντ, καθώς μαζί έγραψαν το 18-24 στο 8', με το Μαϊάμι να παίζει απίθανο μπάσκετ, αλλά να μην ξεφεύγει χάρη στον παίκτη που το Μιλγουόκι είχε περισσότερη ανάγκη από ποτέ. Ο Μίντλετον βγήκε μπροστά, έβαλε 17 πόντους στην περίοδο και χάρη κυρίως σε αυτόν οι πρωταθλητές του 2021 επιβίωσαν.

Με τον Μπάτλερ στον πάγκο στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι Χιτ πήγαν από το +3 στο +6 χάρη στην άμυνά τους. Και τότε, σαν να γύρισε ξαφνικά ο διακόπτης. Ο Λόπεζ πήρε φάσεις όταν όλα έδειχναν ανάποδα για την ομάδα του, οι Μπακς πήραν ενέργεια από τον Κόνατον και το 54-50 στα μέσα του δωδεκαλέπτου έβαλε φωτιά στο Fiserv Forum. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους και από τον Μάθιους, έφθειραν τους φιλοξενούμενους με τον Αντετοκούνμπο να κερδίζει φάουλ και βολές, έχτισαν προβάδισμα δέκα πόντων (66-56) προς το φινάλε του πρώτου μέρους (69-63), όμως σίγουρα δεν ένιωθαν... άνετοι.

Οι Χιτ μπήκαν στο β' μέρος με σερί 0-7 για να περάσουν μπροστά, όμως μία τεχνική ποινή στον Άλεν έβαλε και πάλι φωτιά στους Μπακς. Ο γκαρντ του Μιλγουόκι σκόραρε τετράποντο για το 89-81 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Γιάννης κέρδισε το τέταρτο φάουλ του Αντεμπάγιο, ο Λόπεζ έβαλε μακρινό τρίποντο για το 96-83 στο 34' και το trash-talking ανάμεσα σχεδόν σε όσους βρίσκονταν στο παρκέ πέρασε σε άλλα επίπεδα που δεν είχαμε δει στη σειρά. Το 102-86 της τρίτης ήταν καλό για τους Μπακς, όμως η δουλειά δεν είχε γίνει ακόμη και το πάθημα έπρεπε να γίνει μάθημα.

Οι Χιτ μπήκαν στην τέταρτη με σερί 0-8 για να μειώσουν στους οκτώ και λίγο μετά και στους έξι, πριν ο Χόλιντεϊ βάλει μεγάλο σουτ για το 107-97 στα 7:08 για το φινάλε. Ο Σπόλστρα κάλεσε timeout, το Μαϊάμι ανέβασε ακόμη περισσότερο την ένταση, ο Μπάτλερ πήρε το πέμπτο φάουλ του Μίντλετον, όμως ο Μάθιους έβαλε κρίσιμο σουτ από την περιφέρεια για το 111-103 στα 3:18. Και τι ακολούθησε; Νέο ξέσπασμα του Μπάτλερ που με γκολ-φάουλ μείωσε στους τρεις (111-108), πριν ισοφαρίσει με τρίποντο στα 2:07 και μετατρέψει το ματς σε θρίλερ για γερά νεύρα.

Στα 27.8" ο Μίντλετον έβαλε βολές για το 115-113, ο Μπάτλερ αστόχησε σε τρίποντο, ο Χόλιντεϊ έβαλε βολές για το 117-113 στα 14" και ο Βίνσεντ απάντησε με τρίποντο για το 117-116. Ακολούθησε χάος, με τον Λάουρι να κάνει φάουλ στον Μίντλετον και τους Χιτ να ζητούν επιθετικό του παίκτη των Μπακς, τους διαιτητές να εξετάζουν τη φάση και να δίνουν τζάμπολ! Το κέρδισαν οι Μπακς, με τον Χόλιντεϊ να πηγαίνει στις βολές στα 2.1", να αστοχεί στην πρώτη και να βάζει τη δεύτερη για το 118-116 με τους Χιτ να καλούν timeout και από αυτό να προκύπτει τρελό καλάθι του Μπάτλερ που έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο Αντεμπάγιο πρόσφερε πολύτιμους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, πριν αποβληθεί στα 2:03 με το σκορ στο 119-124. Μίντλετον με 3/3 βολές και Γιάννης με δίποντο κοντά στο καλάθι μείωσαν στους δύο (124-126), όμως στα 40.1" ο Στρους κέρδισε φάουλ από τον Αντετοκούνμπο σε προσπάθεια για τρίποντο, έβαλε 3/3 και έκρινε τα πάντα. Οι Μπακς είχαν την ευκαιρία για να στείλουν το ματς στη δεύτερη παράταση, ο Άλεν δεν έκανε όμως σουτ, η κατάρρευσή τους στο ματς, στη σειρά συνολικά ήταν απίστευτη και η σεζόν τους ολοκληρώθηκε πολύ νωρίτερα απ' όσο είχαν υπολογίσει, απ' όσο είχαν ονειρευθεί.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-36, 69-63, 102-86, 118-118 (κ.α.), 126-128

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 33 (6/14 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 38 (14/25 δίποντα, 10/23 βολές, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη, 4 φάουλ σε 41:10), Λόπεζ 18 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Άλεν 8 (2), Χόλιντεϊ 16 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάθιους 6 (2), Κόνατον 7 (1), Πόρτις, Ινγκλς, Κράουντερ

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Έρικ Σπόλστρα): Μπάτλερ 42 (14/23 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη σε 46:05), Λοβ 15 (5/11 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 20 (8/19 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρους 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Βίνσεντ 22 (4/12 τρίποντα, 6 ασίστ), Λάουρι 10 (2), Μάρτιν 2, Ζέλερ 4, Ρόμπινσον 3 (1), Χάισμιθ 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 28/58 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 28/45 βολές, 76 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μαϊάμι Χιτ: 33/65 δίποντα, 17/45 τρίποντα, 11/17 βολές, 56 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 31 φάουλ