NBA FINALS 2022

NBA Finals, Γουόριορς - Σέλτικς: Οι 35 πόντοι από ασίστ του Τέιτουμ, ο Μπράουν και ο εκτελεστής Χόρφορντ

Ο Τζέισον Τέιτουμ με αντίπαλο τον Τζόρνταν Πουλ
Ο Τζέισον Τέιτουμ με αντίπαλο τον Τζόρνταν Πουλ Ⓒ 2022 JED JACOBSOHN/ ASSOCIATED PRESS

Ο Στέφανος Μακρής αναλύει την νίκη των Σέλτικς στο Game 1 των NBA Finals κόντρα στους Γουόριορς και τους λόγους πίσω από το μπρέικ. Ο ρόλος του Μπράουν, οι 35 πόντοι από ασίστ του Τέιτουμ, το ημίψηλο σχήμα και οι καθοριστικοί Χόρφορντ-Γουάιτ.

Καταιγιστικοί. Αυτό ήταν οι Σέλτικς στην 4η περίοδο του Game 1 των NBA Finals 2022 κόντρα στους Γουόριορς, πήραν την νίκη με 120-108 και έκαναν το “μπρέικ” στο Σαν Φρανσίσκο.

Οι Σέλτικς ήταν σταθερά πίσω στο σκορ για κάτι παραπάνω από 40 λεπτά. Με εξαίρεση την στιγμή που βρέθηκαν ωστόσο στο -15 στην 3η περίοδο, πάντα ήταν σε απόσταση που τους επέτρεπε να πιστεύουν ότι έχουν ελπίδες ανατροπής. Άντεξαν στα ξεσπάσματα του Στεφ Κάρι. Έβαλαν μεγάλα σουτ. Έβγαλαν άμυνες. Πώς όμως κατάφεραν να πάρουν αυτή την νίκη;

Το ρεσιτάλ του Κάρι και η αδιανόητη αρχική επιλογή των Σέλτικς

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν το παιχνίδι ακολουθώντας στα μαρκαρίσματά τους την πετυχημένη συνταγή, βάζοντας τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς (και ακολούθως τον Γκραντ Γουίλιαμς) στον χειρότερο περιφερειακό σουτέρ των αντιπάλων (στην προκειμένη περίπτωση τον Άντριου Γουίγκινς), για να μπορούν να στέλνουν βοήθειες με αυτόν. Οι Γουόριορς ωστόσο δεν είναι… συνηθισμένη ομάδα, αλλά ένα σύνολο που έχει μάθει να εκθέτει τους αντιπάλους του.

Το Γκόλντεν Στέιτ αποφάσισε να προσαρμοστεί άμεσα, επιλέγοντας να κάνει σκρινέρ τον Άντριου Γουίγκινς στα Pick and Roll του Κάρι. Τότε ήταν που οι Σέλτικς εξέπληξαν το… σύμπαν, επιλέγοντας να μαρκάρουν τον Κάρι στο Pick and Roll παίζοντας drop (ο ψηλός έμενε πίσω). Όπως είναι λογικό, ο ίσως κορυφαίος σουτέρ στην ιστορία του NBA δεν θα άφηνε κάτι τέτοιο να περάσει έτσι και σε συνδυασμό με κάποια τρίποντα που σημείωσε στο transition έβαλε τους Γουόριορς σε θέση οδηγού.

Οι Σέλτικς προσπάθησαν να προσαρμοστούν. Έδειξαν φαντασία, έκαναν διπλές αλλαγές στα μαρκαρίσματα μακριά από τα σκριν στέλνοντας τον Χόρφορντ πάνω στον Κάρι σε καταστάσεις Pick and Roll. Έδωσαν το σουτ στον Ότο Πόρτερ. Ο έμπειρος φόργουορντ όμως ήταν σε καλή βραδιά (και είναι έτσι κι αλλιώς καλός σουτέρ σε Spot Up καταστάσεις) και έδωσε ρυθμό στο Γκόλντεν Στέιτ, αφού τελείωσε το ματς με 12 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Οι 35 πόντοι από ασίστ του Τέιτουμ και η πίστη στο πλάνο

Όσο γίνονταν όλα αυτά, οι Γουόριορς είχαν καταφέρει να βγάλουν εκτός ρυθμού τον Τζέισον Τέιτουμ. Ο σταρ των Σέλτικς είχε προβλήματα στην άμυνα με βοήθειες των Γουόριορς στα Pick and Roll που έστηνε, μένοντας στους 12 πόντους με 3/17 σουτ. Το Γκόλντεν Στέιτ πρακτικά προκαλούσε τον Τέιτουμ να πασάρει. Αυτή η εκδοχή του Τέιτουμ όμως δεν έχει καμία σχέση με την προ 7 μηνών εκδοχή του, που δεν πάσαρε και είχε υποχρεώσει τον Μάρκους Σμαρτ να τον… βγάλει στην σέντρα.

Η εξελιγμένη μορφή του Τέιτουμ είναι ένας παίκτης που πλέον δημιουργεί κιόλας, δεν εκτελεί. Αποτέλεσμα ήταν να έχει μεν μόλις 8 πόντους με 2/9 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και 7 ασίστ. Οι δε Σέλτικς ήταν μπροστά στο σκορ με 54-56. Πολύς κόσμος είπε τότε πως πολλά θα αλλάξουν αν ο Τέιτουμ έβρισκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό που δεν περίμεναν ήταν ότι αυτό… δεν θα χρειαζόταν.

Ο Τέιτουμ συνέχισε να είναι άστοχος. Εξακολουθούσε όμως να ψάχνει την ίδια στιγμή την σωστή επιλογή. Συνέχισε να εμπιστεύεται τους συμπαίκτες του. Το τέλος του αγώνα τον βρήκε να έχει μείνει μεν στους 12 πόντους, αλλά είχε μοιράσει 13 ασίστ. Αυτές οι 13 ασίστ πρόσφεραν 35 πόντους στους Σέλτικς (!), με 10 εξ αυτών να έρχονται στην 4η περίοδο.

Οι Σέλτικς βρήκαν μικρές απαντήσεις στο -15 πριν ξεσπάσουν

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Γουόριορς. Το Γκόλντεν Στέιτ βρήκε το σχήμα που το βόλευε (με τον Ότο Πόρτερ σε θέση πάουερ φόργουορντ δίπλα στον Γκριν), είχε ταχύτητα, συνέχισε να σημαδεύει τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς και έφτασε στο +15 (72-87).

Οι Σέλτικς θα μπορούσαν να πανικοβληθούν, ειδικά όταν ο Άντρε Ιγκουοντάλα ευστόχησε μέχρι και σε τρίποντο. Αντ’ αυτού έμειναν πιστοί στο πλάνο τους. Ήξεραν ότι έχοντας στο παρκέ ταυτόχρονα τους Ρόμπερτ και Γκραντ Γουίλιαμς έπρεπε να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι. Η Βοστώνη πήρε πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, πήγε στην επαφή, κέρδισε φάουλ και έβαλε βολές με τον Ντέρικ Γουάιτ, μείωσε στο -12 (92-80) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ήταν η ώρα να αντεπιτεθεί.

Το ξέσπασμα του Μπράουν και η αντεπίθεση

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Κάρι στον πάγκο για τους Γουόριορς, όπως πάντα. Στο παρκέ το Γκόλντεν Στέιτ έριξε ταυτόχρονα στην γραμμή των ψηλών τους Πόρτερ, Ιγκουοντάλα και Γκριν, ελπίζοντας ότι θα έχει αρκετά καλές αποστάσεις χάρη στην παρουσία των Πουλ και Τόμσον στην περιφέρεια. Αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο λάθος. Το δεύτερο ήταν η ταυτόχρονη χρησιμοποίηση των Ιγκουοντάλα και Γκριν. Και θα το καταλάβαιναν άμεσα.

Ο Μπράουν είχε απέναντί του δύο παίκτες που μπορούσε να… στοχεύσει (Πουλ, Τόμπσον). Αυτό ακριβώς έκανε, σημειώνοντας καλάθια με προσωπικές ενέργειες (σημείωσε 10 μαζεμένους πόντους στην 4η περίοδο). Την ίδια στιγμή, το Γκόλντεν Στέιτ είχε κολλήσει στην επίθεση. Χωρίς τον Κάρι είχε χάσει την κινητήρια δύναμή του στην δημιουργία. Ο Πουλ είναι εκτελεστής, όχι δημιουργός. Οι Γκριν και Ιγκουοντάλα είναι δημιουργοί, αλλά όταν συνυπάρχουν τότε οι αποστάσεις εκμηδενίζονται. Η άμυνα των Σέλτικς (ο Ρ. Γουίλιαμς για την ακρίβεια) σχεδόν… αδιαφόρησε για τον Ιγκουοντάλα, δίνοντας βοήθειες κοντά στο καλάθι.

Μέσα σε μερικά λεπτά οι Σέλτικς είχαν μειώσει στους 5 πόντους (92-87), υποχρεώνοντας τον Κερ να επαναφέρει άρον-άρον τον Κάρι. Η επιστροφή του Κάρι σήμανε νέο… σημάδι στον Γουίλιαμς, με την επίθεση των Γουόριορς να βρίσκει πάλι πατήματα. Η άμυνά τους εξακολουθούσε να… φυλλορροεί πόντους όμως με το σκορ να γίνεται 101-97. Τότε ήταν που οι Σέλτικς έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί

Οι Χόρφορντ, ο δημιουργός Μπράουν και το σχήμα που κλείδωσε την νίκη

Οι Σέλτικς δεν είχαν πλέον την πολυτέλεια να έχουν τον Γουίλιαμς στο παρκέ. Αποφάσισαν λοιπόν να περάσουν ξανά στο παιχνίδι τον Χόρφορντ σε θέση σέντερ, σε μία συνήθης τακτική, με το Γκόλντεν Στέιτ να απαντά περνώντας τον Κεβόν Λούνι. Το σχήμα με τους Πρίτσαρντ, Γουάιτ, Τέιτουμ, Μπράουν, Χόρφορντ έμελλε να είναι και αυτό που θα έφερνε τούμπα το ματς, με τον Μπράουν να έχει πλέον ρόλο δημιουργού, μοιράζοντας και τις 5 ασίστ του στην τέταρτη περίοδο.

Ο Χόρφορντ είναι ο πιο ευέλικτος ψηλός των Σέλτικς στην άμυνα με αλλαγές, ωστόσο η Βοστώνη εξακολούθησε να μαρκάρει τον Κάρι με αλλαγές στις θέσεις 1-4, αλλά με soft hedge με τον σέντερ. Ο Δομινικανός φόργουορντ/σέντερ όμως είναι ένας από τους καλύτερους ψηλούς στο NBA σε αυτή την άμυνα, μην δίνοντας το σουτ στον αντίπαλο γκαρντ. Την ίδια στιγμή οι “Κέλτες” συνέχισαν να αμύνονται με αλλαγές σε όλα τα σκριν μακριά από την μπάλα για να μην δώσουν σουτ σε off screen καταστάσεις στον Τόμπσον. Το Γκόλντεν Στέιτ. είχε εγκλωβιστεί.

Όσο ο Χόρφορντ άλλαζε τις ισορροπίες την άμυνα, ήταν αυτός που άλλαζε τα δεδομένα και στην άλλη πλευρά του παρκέ Με τον Ντέρικ Γουάιτ να έχει σημειώσει δύο μεγάλα τρίποντα (από ασίστ του Μπράουν) και να ισοφαρίζει σε 103-103, ο βετεράνος ψηλός εκμεταλλεύτηκε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις στο transition των Σέλτικς το γεγονός ότι ο Λούνι τον ξέχασε και πήγε (από ένστικτο) προς το καλάθι για να καλύψει διεισδύσεις των Σέλτικς. Αποτέλεσμα; 2/2 τρίποντα και η Βοστώνη ξέφυγε με 103-109.

Οι Σέλτικς πήραν το πάνω χέρι στο ματς. Ήταν έτοιμοι για κάθε προσαρμογή των Γουόριορς. Η τελευταία απόδειξη ήρθε όταν το Γκόλντεν Στέιτ έπαιξε το δικό του τελευταίο χαρτί, κατεβάζοντας την δική του “Death Lineup” με ταυτόχρονη χρησιμοποίηση των Κάρι, Πουλ, Τόμπσον, Γουίγκινς, Γκριν. Όταν οι Γουόριορς κατεβάζουν αυτή την πεντάδα κόντρα σε ψηλότερες ομάδες, συχνά παίζουν ζώνη 3-2 (βασικά 1-2-2) με τον Γουίγκινς στην κορυφή για να μην υπάρχουν μις-ματς.

Η απάντηση των Σέλτικς ήταν ένα ελεύθερο τρίποντο του Σμαρτ από την γωνία έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ για το 103-114. Στην μεθεπόμενη φάση οι Γουόριορς έπαιξαν μαν του μαν. Η απάντηση των Σέλτικς ήταν να εμπλέξουν τον Κάρι (που μάρκαρε τον Σμαρτ) στο Pick and Roll με τον Τέιτουμ. Οι Γουόριορς παραδοσιακά παίζουν Hedge out με τον Κάρι, για να μην τον υποχρεώσουν να μαρκάρει τους αντίπαλους σταρ. Οι Σέλτικς το ήξεραν αυτό. Ο Σμαρτ έκανε pop-out και ευστόχησε σε νέο ελεύθερο τρίποντο. Το σκορ έγινε 103-117. Το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Οι Σέλτικς είχαν όλες τις απαντήσεις

Σε έναν αγώνα ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του NBA, οι Σέλτικς αποδείχθηκαν πιο διαβασμένοι. Η Βοστώνη φάνηκε να ξέρει πότε να χτυπήσει τους Γουόριορς, πληγώνοντάς τους σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού.

Οι Σέλτικς αντιμετώπισαν το off screen παιχνίδι των Γουόριορς με αλλαγές σε όλα τα σκριν μακριά από την μπάλα. Αποφάσισαν να τζογάρουν με τα σουτ των Ντρέιμοντ Γκριν (4 πόντοι με 2/12 σουτ, 0/4 τρίποντα) Άντρε Ιγκουοντάλα (7 πόντοι με 3/4 σουτ, 1/1 τρίποντο) και Ότο Πόρτερ (12 πόντοι με 4/5 τρίποντα). Κέρδισαν τα λεπτά που ήταν εκτός παρκέ ο Στεφ Κάρι, χτύπησαν τους αδύναμους κρίκους στην άμυνα του Γκόλντεν Στέιτ (Πουλ, Τόμπσον). Έτρεξαν όταν ήταν ο Λούνι στο παρκέ, πιάνοντάς το Γκόλντεν Στέιτ στον ύπνο με τον Χόρφορντ. Πάνω από όλα όμως νίκησαν επειδή έπαιξαν όπως παίζουν από τον Ιανουάριο και μετά.

Αν αυτό το παιχνίδι γινόταν πριν από 6 μήνες, οι Σέλτικς θα έχαναν. Πριν από 6 μήνες ο Τέιτουμ δεν θα ήταν θετικός σε βραδιά που έμεινε στους 12 πόντους με 3/17 σουτ, προσφέροντας 35 πόντους από ασίστ. Πριν από 6 μήνες ο Μπράουν δεν θα μοίρασε 5 ασίστ σε μία περίοδο (στην τέταρτη, δίνοντας άλλους 13 πόντους στην Βοστώνη). Όλο αυτό όμως χτίστηκε βήμα-βήμα, για αυτό ήρθε και η δικαίωση.

Η σειρά των Γουόριορς με τους Σέλτικς έχει πολύ δρόμο ακόμα. Πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι το Γκόλντεν Στέιτ θα προσαρμοστεί. Θα βρει τρόπο να αξιοποιήσει καλύτερα τον Πουλ, θα δει τον Γκριν να σουτάρει λιγότερο, θα μπλέξει λίγο τα σχήματα. Ίσως αλλάξει και το ροτέισον. Όπως και να έχει, η σειρά των τελικών του NBA σίγουρα ξεκίνησε δυναμικά. Μένει να δούμε τι θα ακολουθήσει. Η συνέχεια, στο παρκέ.

Παρακολουθείστε στην Game Night από την Θεσσαλονίκη, όπου ο Παντελής Βλαχόπουλος μαζί με τους Σπύρο Καβαλιεράτο, Χάρη Σταύρου, Αλέξανδρο Τρίγκα και 30 αναγνώστες του SPORT24 παρακολούθησαν τον πρώτο τελικό του NBA μεταξύ των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και των Μπόστον Σέλτικς.

TAGS NBA FINALS 2022 NBA NBA FINALS ΗΠΑ ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ BASKETBALL ANALYSIS