Νάπολι-Αρης: 71-69

Σπινέλι

Εξαιτίας των βολών του Σπινέλι στα 4'' ο Αρης έχασε μέσα από τα χέρια του το "διπλό" στη Νάπολι (71-69)

Μπορεί οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν να έμειναν στο ματς από τα σουτ του Σκέιλς, αλλά στο τέλος το... παράκαναν, με αποτέλεσμα να χαραμίσουν την καλή άμυνα που έπαιξαν μετά το 10'.

Up tempo ξεκίνημα

Φαίνεται ότι οι δύο ομάδες... εξαντλήθηκαν μετά το γρήγορο και γεμάτο ρυθμό πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια έριξαν ταχύτητα! Διότι απλά στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν συνολικά 46 πόντοι (25-21), με τη Νάπολι να παίρνει τα ηνία μετά από το αρχικό ξέσπασμα του Αρη.

Μπλακ-άουτ

Στη δεύτερη περίοδο ήρθε και το "μπλακ-άουτ" των "κιτρίνων" που έμειναν χωρίς σκορ για περίπου 5.30', υποπτίτοντας σε αβίαστα λάθη. Σε εκείνο το σημείο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10 πόντους (31-21), ενώ η διαφορά θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη, αλλά οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν "σώθηκαν" από την καλή τους άμυνα.

Όταν ηρέμησαν (μετά την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Σιγάλας) και βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.25 (Σεραπίνας-Ραούφ), κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-33, την ώρα που η άμυνα παράμεινε η σταθερή αξία για τους Θεσσαλονικείς.

Η επανάληψη

Από τους 46 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου, στους 23 του δεύτερου (τους μισούς δηλαδή) και στους 29 του τρίτου. Σε αυτή την περίοδο (49-49 στο 30') ο Αρης κατέφερε να δείξει τα... δόντια του και να πάρει το προβάδισμα πότε με τον Τέρελ Καστλ και πότε με τον Μαχμούτ Αμπντούλ Ραούφ, τη στιγμή που οι Ιταλοί απειλούσαν με τον δαιμόνιο Σπινέλι και τους ψηλούς.

Το γρήγορο σερί (5-0) της Νάπολι δεν πτόησε τους "κίτρινους" που έδειξαν χαρακτήρα κάθε φορά που ο αντίπαλος ξέφευγε στο σκορ. Όπως στο 37' όταν ο Άλεξ Σκέιλς μείωσε σε 60-58, πριν "απαντήσει" ο Μαλαβεντούρα έξω από τα 6.25 (64-60).

Το φινάλε

Ο Αμερικάνος γκαρντ σκοράρει και πάλι έξω από τα 6.25 δίνοντας... ασίστ στον Ηλιάδη που έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (64-65). Ωστόσο ο Αρης παρασύρθηκε σε συνεχόμενα βιαστικά σουτ από την περιφέρεια, δίνοντας την ευκαιρία στη Νάπολι να προηγηθεί με 67-65 χάρις στη βολή του Σπινέλι.

Ακολούθησε το άστοχο σουτ του Ηλιάδη (που μαζί με τον Σκέιλς αστόχησαν σε καθοριστικές βολές), οι 2/2 βολές του Φλαμίνι από το επιπόλαιο φάουλ του Καστλ και το καλάθι του Μάικ Ουίλκινσον μετά από επιθετικό ριμπάουντ, το οποίο έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα!

Στην τελευταία επίθεση, ωστόσο, ο Βαλέριο Σπινέλι κερδίζει το φάουλ στα 4''. Αποδείχτηκε εύστοχος και με 2/2 βολές (71-69) στέρησε από τον Άρη την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο Σπύρος Παντελιάδης (κρύος από τον πάγκο) πήρε την τελευταία προσπάθεια, αλλά το δύσκολο σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 25-21, 36-33, 49-49, 71-69

Νάπολι (Πιέρο Μπούτσι): Σπινέλι 10, Φλαμίνι 7 (1), Τσιταντίνι 12, Μοραντέ 6, Μαλαβεντούρα 8 (2), Μπράουν 6, Ρόκα 7 (14ρ), Σέσι 2, Τρεπάνιερ 11 (2), Λαρανάγκα 2.

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Παντελιάδης, Ηλιάδης 4, Ουίλκινσον 12, Σκέιλς 17 (2), Καστλ 9, Σιγάλας 2, Αμπντούλ Ραούφ 9 (1), Κααϊτζής, Φλέτσερ, Σεραπίνας 9 (2), Μάσεϊ 2, Τσαλδάρης 5 (1).