ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

Μπουλς - Νετς 118-95: Με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο το Σικάγο έβαλε φρένο στο σερί του Μπρούκλιν

2021 CHARLES REX ARBOGAST/AP PHOTO

Ένα δωδεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Σικάγο Μπουλς για να κερδίσουν τους Νετς του διαστημικού Ντουράντ με 118-95 και να βάλουν τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Μπρούκλιν.

Οι Σικάγο Μπουλς ήταν απολαυστικοί στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και πήραν μεγάλη νίκη επί των Νετς με 118-95 για να πάνε στο 7-3 στη σεζόν και να κόψουν το νικηφόρο σερί των Νετς που πλέον βρίσκονται στο 7-4. Ο Ντουράντ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ με 38 πόντους όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Μπρούκλιν να αλώσει το Σικάγο και να φύγει με το διπλό.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικό τέταρτο δωδεκάλεπτο εκεί όπου με σκορ περιόδου 42-17 άλλαξαν άρδην την εικόνα του αγώνα και πήραν μία σπουδαία νίκη μπροστά στον κόσμο τους. Πρώτος σκόρερ για τους ταύρους του Σικάγο ήταν ο ΝτεΡόζαν με 28 πόντους ενώ ακολούθησε ο ΛαΒίν με 24. Για τους Νετς ο Ντουράντ ήταν διαστημικός για άλλο ένα ματς και σταμάτησε στους 38 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-27, 51-57, 76-78, 118-95

ΜΠΟΥΛΣ: Γκριν 11 (7 ριμπάουντ), ΝτεΡόζαν 28 (10/20 σουτ), Βούτσεβιτς 11 (13 ριμπάουντ), ΛαΒιν 24 (10/17 σουτ), Μπολ 11 (3), Καρούσο 5 (1), Μπράντλεϊ 4 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (1), Ντοσούνμου 15 (7 ασίστ), Τόμας, Μπράουν 2, Τζόνσον.

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 38 (13/24 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μπράουν, Γκρίφιν 2 (7 ριμπάουντ), Χάρις 9 (3), Χάρντεν 14 (3 τρίποντα, ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέμπρι 4, Μιλς 5 (1), Όλντριτζ 19 (1), Κάρτερ 2, Μίλσαπ, Τόμας, Σαρπ