NBA

Μπακς - Σπερς 130-94: Χαλαρός Αντετοκούνμπο με 31/14, πριν από τα πολύ μεγάλα ματς για την πρωτιά

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο παιχνίδι με τους Μάτζικ
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο παιχνίδι με τους Μάτζικ AP PHOTO/AARON GASH

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 31/14 σε κάτι λιγότερο από 24 λεπτά στην νίκη των Μπακς επί των Σαν Αντόνιο Σπερς (130-94), με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει με άνεση το αποτέλεσμα και να παραμένει το φαβορί για το καλύτερο ρεκόρ στο NBA.

Ο 72ος αγώνας της κανονικής περιόδου αποδείχθηκε μία πολύ εύκολη αποστολή για τους Μπακς. Η ομάδα του Μιλγουόκι επικράτησε με 130-94 των Σπερς στο Fiserv Forum, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να θυμίζει wrecking ball και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να γυρίζει μετά από απουσία δύο αγώνων στον πάγκο.

Στο 52-20 ανέβηκαν οι Μπακς (30-7 εντός - 22-13 εκτός έδρας) και παραμένουν το φαβορί για το καλύτερο ρεκόρ που θα τους δώσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Ο Greek Freak έγραψε ένα χαλαρό 31/14 σε μόλις 23:46, ο Μίντλετον κι ο Πόρτις ακολούθησαν, ο Τζο Ινγκλς έδειξε για ακόμα μία φορά πόσο σημαντικός μπορεί να γίνει στη φετινή ομάδα, εκτελεστικά και δημιουργικά και ο Μάικ Μπουντενχόλζερ περιμένει και τους Ντράγκιτς, Κράουντερ, Λέοναρντ που δεν αγωνίστηκαν εξαιτίας ενοχλήσεων σε γόνατο και γάμπες αντίστοιχα.

Στο 19-54 έπεσαν οι Σπερς (13-25 εντός και 6-29 εκτός έδρας), που είχαν πολλές απουσίες, ήθελαν να... χάσουν και έχουν στο μυαλό τους μόνο ένα πράγμα. Το νούμερο 1 στο NBA Draft 2023, ώστε να επενδύσουν στον Βικτόρ Γουεμπανιαμά και γύρω του να φτιάξουν την ομάδα του μέλλοντός τους. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς, που είχε τους Ντέβιν Βασέλ - Τζέρεμι Σόχαν σε... μαχητική κατάσταση, αλλά δεν μπορούσε και δεν ενδιαφερόταν κιόλας για να κυνηγήσει κάτι περισσότερο.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Τζαζ, τα ξημερώματα του Σαββάτου (25/3 στις 03:00) στο Σολτ Λέικ Σίτι.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Έκλεισε την πρώτη περίοδο με 8/6 σε εννέα λεπτά, όμως το ματς δεν του είχε βγει όπως το ήθελε. Στο ημίχρονο είχε αγγίξει το double-double (18/9), στο δεύτερο μέρος μπήκε με δύο ριμπάουντ, δύο καρφώματα, τρίποντο και ασίστ, όλα αυτά σε δύο λεπτά και κάπως έτσι η διαφορά ξεπέρασε τους 20. Έπαιξε λίγο, έκανε ουσιαστικά μία καλή προπόνηση και περιμένει τα δύο πολύ μεγάλα ματς που έρχονται, με τους Νάγγετς στο Ντένβερ τα ξημερώματα της 26ης Μαρτίου και με τους Σέλτικς στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα της 31ης.

σε 23:46

54-44 οι πόντοι στη ρακέτα, 26-7 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 54-35 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 23-6 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 16-16 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

Με πλουραλισμό και χωρίς να πατήσουν ιδιαίτερα το γκάζι, οι Μπακς πήραν από νωρίς το προβάδισμα και έχτισαν και διψήφιο με βολές του Γιάννη (33-20 στο 10'), όμως ένα σερί 8-0 των Σπερς έκλεισε την περίοδο σε μια κάποια ισορροπία.

Η αλήθεια είναι ότι η εικόνα του Σαν Αντόνιο ήταν καλή, όμως ήταν καλή απλώς επειδή το Μιλγουόκι έπαιζε...χλιαρά. Όταν τα Ελάφια αποφάσισαν να τρέξουν, λίγο πριν από το ημίχρονο, απλώς χάθηκαν με τον Γιάννη να δημιουργεί και τους Κόνατον - Ινγκλς να σκοράρουν από την περιφέρεια. 19-2 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 18-4 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, με τους Σπερς να έχουν σπαταλήσει 15 κατοχές στα πρώτα 24 λεπτά της αναμέτρησης.

Όλα άλλαξαν στην έναρξη του β' μέρους. Ο Γιάννης πήρε τα ριμπάουντ, κάρφωσε ξανά και ξανά, έβαλε τρίποντο, έφτιαξε τα σουτ των γύρω του και μέσα σε ελάχιστα λεπτά οι Μπακς εκτόξευσαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους, με αποτέλεσμα ο αγώνας να χάσει το ενδιαφέρον του.

Το 100-72 στο φινάλε της τρίτης δεν άφηνε στους Σπερς περιθώριο να ελπίζουν σε κάτι, ο Μπουντενχόλζερ δεν είχε τους Ντράγκιτς, Κράουντερ, Λέοναρντ με αποτέλεσμα να κρατήσει κάποιους βασικούς του στο παρκέ, όχι όμως για πολύ. Και οι δύο προπονητές άδειασαν νωρίς τους πάγκους τους, με τους γηπεδούχους να σκέφτονται τα δύσκολα που έρχονται και τους φιλοξενούμενους τον Wemby..

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-28, 66-51, 100-72, 130-94

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 19 (7/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 31 (13/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λόπεζ 11 (1 τρίποντο, 2 μπλοκ), Άλεν 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 7 (8 ασίστ), Ινγκλς 14 (4/6 τρίποντα), Πόρτις 19 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κόνατον 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κάρτερ 4 (2/8 σουτ), Μάθιους 3 (1), Μπότσαμπ 7 (1), Γουίγκιντον 2

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Γκρεγκ Πόποβιτς): Σόχαν 13 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέιτς-Ντιοπ 14 (1), Κόλινς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπράναμ 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Βασέλ 16 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαμουκελασβίλι 12 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σαμπάνι 8 (2), Γουέσλι 6 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζενγκ 7 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάρλοου 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 36/55 δίποντα, 15/43 τρίποντα, 13/24 βολές, 69 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σαν Αντόνιο Σπερς: 27/54 δίποντα, 9/39 τρίποντα, 13/20 βολές, 53 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 19 λάθη, 21 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ